افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

عربستان در اندیشه تحمیل خسارات جبران‌ناپذیر به یمن است

یمن

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد، بمباردمان زیرساخت‌های اقتصادی یمن توسط جنگنده‌های ایتلاف عربستان که کشتار ملکیان را به دنبال داشته است، بیشتر با هدف وارد آوردن خسارات اقتصادی درازمدت و جبران‌ناپذیر به این کشور خاورمیانه صورت می‌گیرد.

بنا بر راپور «دیلی میل»، دیده‌بان حقوق بشر در ادامه خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی مستقل در خصوص حملات هوایی عربستان در یمن همزمان با انتشار راپور 59 صفحه‌ای در خصوص بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته درباره حملات «غیرقانونی» علیه زیرساخت‌های اقتصادی ملکی در این کشور شده است.

بر اساس این راپور، ایتلاف به رهبری عربستان در ماه مارچ سال گذشته عیسوی در حمایت از «عبدربه منصور هادی» رییس‌جمهور مستعفی یمن حملاتی گسترده را علیه این کشور آغاز کرده و تا کنون بسیاری از زیرساخت‌های ملکی یمن را نابود کرده و تعداد بسیاری از مردم این کشور نیز در این حملات کشته شده‌اند.

در راپور دیده‌بان حقوق بشر، با عنوان «بمباردمان تجارتخانه‌ها و مراکز اقتصادی» آمده است: «17 حمله هوایی غیرقانونی علیه 13 سایت اقتصادی ملکی یمن انجام شده که بیش از 130 کشته و 170 زخمی برجا گذاشته است».

بنا بر این راپور، ایتلاف عربستان از کشورهایی چون بحرین، مصر، مراکش، قطر، سودان و امارات تشکیل شده است.

راپور دیده‌بان حقوق بشر در ادامه می‌افزاید: به علت نبود تحقیقات موثق و بدون تعصب در یمن، عربستان و دیگر اعضای این ایتلاف باید با انجام یک سری تحقیقات بین‌المللی مستقل در این رابطه و دیگر حملات غیرقانونی در یمن موافقت کنند.

بر اساس این راپور، بیش از 2 هزار و 500 نفر در تأسیسات اقتصادی هدف گرفته شده فعالیت می‌کرده و صدها نفر از کارکنان این فابریکه‌ها نیز جان خود را از دست داده‌اند و به این ترتیب بسیاری از این مراکز مجبور به رخصتی‌ شده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار