افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 19 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

عربستان حقِ حاکمیت بر جزایر تیران و صنافیر را ندارد!

تیران و صنافیر

معاون شورای امور مُـلکی و مسئول ترسیم سرحدات بحری میان مصر و عربستان، از حاکمیت پوچ عربستان پرده برداشت!
وی اخبار نشر شده درباره اینکه محکمه عالی قانون اساسی حق حاکمیت عربستان سعودی بر جزایر تیران و صنافیر را به رسمیت شناخته، تکذیب کرد.
رجب سلیم به روزنامه الیوم السابع گفت: این اخبار، نوعی سخنان پوچ و بی محتواست که با هدف ایجاد هرج و مرج مطرح می شود و کاملا نادرست است.
وی افزود: محکمه قانون اساسی هنوز به این موضوع که از چند هفته قبل مطرح شده، نپرداخته و قرار است در جلسه روز ۸ جَنیوری ۲۰۱۷ (۱۹ جدی ۹۵) دادخواست ابطال توافق ترسیم سرحدات، صادره از محکمه اداری قضایی برای نوشتن راپور درباره حکم قانونی این منازعه بررسی شود.
مصر و عثمانی در سال ۱۹۰۶ سرحدات بحری خود را ترسیم کردند که به موجب آن دو جزیره تیران و صنافیر به مصر اعطا شد. روز ۲۴ فِبریوری سال ۱۹۴۹ مصر با تل آویو ، توافق رودس را امضا کرد و خط آتش بس نیز شامل سرحدات ۱۹۰۶ به جز غزه بود.
دهم مارچ ۱۹۴۹ رژیم صهیونیستی آتش بس رودس را نقض کرده و به سرحدات بحری مصر در شرق طابا و غرب ایلات حمله کرده و ام الرشراش را در اختیار خود گرفت. سپس در سال ۱۹۵۰ نظام حاکم سعودی مدعی مالکیت دو جزیره صنافیر و تیران شد، اما مصر نپذیرفت و بر صحت ترسیم سرحدات خود بنابر معاهده ۱۹۰۶ تاکید کرد. در نتیجه عربستان به دلیل نداشتن نیروی بحری برای حمایت از این دو جزیره آن را رها کرد تا اینکه سال گذشته در جریان سفر ملک سلمان پادشاه عربستان به مصر قرار شد، حاکمیت این دو جزیره به عربستان مسترد شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار