افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 11 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

شبکه حقانی، بازوی اجرایی طالبان است!

حقانی

وحید مژده گفت که شبکه حقانی بازوی اجرایی این گروه محسوب می‌شود و اخبار انشعاب‌ها در طالبان نیز شایعه است.

وی تأکید کرد که گروه‌های چریکی مانند طالبان بدون حمایت مردمی قادر به فعالیت نیستند و نارضایتی‌ مردم از حکومت و نیروهای خارجی‌ سبب شده تا مردم با طالبان همکاری کنند.

این کارشناس مسایل سیاسی با شایعه دانستن اختلافات طالبان و شبکه حقانی گفت که در میدان عمل رهبری طالبان را شبکه حقانی و به طور مشخص سراج الدین حقانی معاون رهبر طالبان به عهده دارد.

هیچ شواهدی نیز وجود ندارد که نشان دهد انشعابی در طالبان به وجود آمده و برخی از این گروه جدا شده باشد و در افغانستان با طالبان اصلی تضاد داشته باشد.

مژده خاطرنشان کرد: در گذشته هم شایعاتی نشر شد مبنی بر این که بین ملا برادر و تعداد دیگری از اعضای طالبان اختلاف وجود دارد پس از آن که وی دستگیر شد بار دیگر این شایعه را دامن زدند که بین ملا اختر منصور و ملا ذاکر اختلاف ایجاد شده است.

بارها این شایعات و گفته‌ها تکرار شده است اما همچنان امروز تنها جمعی از طالبان که می‌جنگد و اخباری از این درگیری‌ها را نشر می‌کند همان طالبانی است که تحت رهبری ملا محمد عمر بود، سپس تحت رهبری ملا اختر محمد منصور قرار گرفت و اکنون نیز با کشته شدن آنها، رهبری طالبان را ملا هبت الله به عهده دارد.

به گفته این کارشناس مسایل سیاسی، عجیب است که جدایی حقانی از طالبان مطرح می‌شود در حالی که سراج الدین حقانی نقش فعالی در این گروه دارد.

آگاه امور طالبان ادامه داد: ملا هبت الله رهبر کنونی طالبان بیشتر یک رهبر معنوی است و خصلت وحدت بخش دارد همچنین نماد وحدت میان اعضای این گروه محسوب می‌شود. در عین حال همانند دوران رهبری ملا محمد عمر معاونان وی در عمل اعضای طالبان را هدایت می‌کنند.

این در حالی است که ارتباط میان ملاهبت الله با حقانی خیلی بهتر از روابط رییس جمهور اشرف غنی با معاونانش است.

صلح طالبان و امریکا

وحید مژده با اشاره به گذشته پیشنهاد طالبان به امریکا برای مذاکرات صلح افغانستان گفت که در سال 2009 عیسوی بود که ملا برادر با ارسال پیامی به ملا محمد عمر تاکید کرد، شواهدی از شکست امریکا در افغانستان را مشاهده می‌کنیم، امریکایی‌ها تمایل دارند که با ما مذاکره کنند و از طریق سازمان ملل واشینگتن بدنبال آغاز مذاکرات است.

وی تصریح کرد که ملا برادر آغازگر این مذاکرات با اجازه ملا محمد عمر در اواخر سال 2009 بود به هر حال این مسئله جرقه‌ای شد برای حساس شدن پاکستان نسبت به این اقدامات طالبان و در نتیجه ملا برادر را دستگیر کردند.

کارشناس مسایل سیاسی افغانستان اظهارداشت: امریکا همواره دچار یک نوع سردرگمی درباره این مسایل بوده است از یک سو سیاستمداران و وزارت خارجه آن کشور خواستار مذاکره بودند، اما نظامیان امریکایی تمایلی به گفت‌وگو نداشتند که در دستگیری ملا برادر با پاکستان در شهر کراچی همکاری کردند.

بنابراین این دستگیری فرد شماره دو طالبان عاملی شد که این گروه پس از سال 2009 عیسوی دیگر به هیچ وجه به امریکا اعتماد نکند.

مژده گفت که پس از این مسایل، طالبان و امریکایی‌ها در کشور جرمنی مذاکره کردند و توافق کردند تا دفتری در قطر برای این گروه گشایش یابد. تعدادی از اعضای کمسیون سیاسی طالبان به قطر رفتند و هنوز در این کشور حضور دارند اما این موضوع با مخالفت حامد کرزی رییس جمهور وقت کشور روبرو شد به همین دلیل نیز مذاکراتی در آن زمان صورت نگرفت.

پیشنهاد امریکا به طالبان؛ تلاش برای تجزیه افغانستان

این کارشناس درباره اقدامات اخیر امریکا پس از استراتیژی ترمپ نیز تصریح کرد: پس از اعلام استراتیژی جدید واشینگتن، مقامات امریکایی با طالبان به صورت غیرمستقیم تماس‌های داشته‌اند اما طالبان تمایل چندانی درباره مسایل مطرح شده نشان نداده است.

امریکایی‌ها به طالبان پیشنهاد کنترول مناطق تحت نفوذ طالبان را داده‌اند اما این گروه با آن مخالفت نشان داده و گفته‌ که این کار مانند تجزیه افغانستان است و ما کشور یک تکه می‌خواهیم.
به گفته وی، نخستین خواست طالبان پیش از مذاکره برای صلح، خروج نیروهای خارجی از افغانستان است و تمایل دارد که یکی از سازمان‌های معتبر جهانی در این مورد ضمانت کند. در غیر اینصورت چشیدن مزه تلخ جنگ طولانی مدت پیامد این اقدام خواهد شد.

خصوصی سازی جنگ در افغانستان

مژده احتمال تشکیل اردوی محلی توسط وزارت دفاع را قوی دانست و تاکید کرد که ایجاد این اردو به معنای خصوصی سازی جنگ در افغانستان است و افراد اجیر به جای نیروهای خارجی در کشور می‌جنگند.

این کارشناس ادامه داد: این کار در نهایت به ضرر افغانستان تمام خواهد شد زیرا کنترول جنگ را یک شرکت امنیتی به عهده خواهد گرفت.

گفته می‌شود که شرکت امنیتی بلک واتر به جای اردوی ملی افغانستان تامین امنیت را به عهده خواهد گرفت و ارگ سفید نیز بر این موضوع تاکید دارد. قرار است سالانه 16 ملیارد دالر برای جنگ در کشورمان در نطر بگیرد.

به نظر مژده، هزینه جنگ امریکا در افغانستان بیشتر از این رقم است زیرا رییس جمهور امریکا تلاش می‌کند تا مصارف آن را از خود افغانستان تامین کند. ترمپ با استفاده از معادن و مواد مخدر به دنبال عواید این جنگ است.

کارشناس مسایل سیاسی افغانستان خاطرنشان کرد که حکومت هنوز موضع خویش را درباره ایجاد اردوی محلی اعلام نکرده است اما امکان دارد با استقرار آنها در مناطق پس گرفته شده از طالبان و تامین امنیت این مناطق موافقت کند.

سکوت حکومت وحدت ملی درباره حامیان داعش

وحید مژده همچنین درباره مذاکرات احتمالی با طالبان تصریح کرد: تاکنون مذاکره‌ای با این گروه صورت نگرفته است در عین حال طالبان نیز خواستار مذاکرات غیرشفاف و پشت پرده نیست زیرا باور دارد که این کار سبب ایجاد اختلافات درون جمعی می‌شود.

وی با اشاره به چگونگی حضور داعش در افغانستان نیز اذعان داشت که سکوت حکومت در برابر اظهارات ظاهر قدیر نماینده ولایت ننگرهار مبنی بر حمایت برخی از حلقات حکومتی از گروه تروریستی داعش، می‌تواند نشانه‌ای از تامین و تجهیز مخالفان حکومت در جنگ علیه حکومت باشد.

زیرا اگر چنین نیست چرا حکومت درباره چنین اظهاراتی سکوت اختیار کرده است.

کارشناس مسایل سیاسی افغانستان در پایان نیز با اشاره به حضور گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در افغانستان گفت که وی فرد قدرتمند و با نفوذی در کشور نیست و تنها در بخش‌های از ولایت بغلان نفوذ دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار