افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 29 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

روسیه و جرمنی خواهان همکاری قدرتمندتر

روسیه و جرمنی

نتایج یک نظر سنجی نشان می‌دهد که ۸۱ فیصد مردم جرمنی خواستار روابط تنگاتنگ‌تر با روسیه هستند و این کشور در جایگاه دوم مهم‌ترین شریک بعد از فرانسه و قبل از امریکا برای باشنده گان جرمنی  قرار دارد.

به نقل از هفته نامه “اشپیگل”، بر اساس نظر سنجی که به سفارش موسسه کوربر در دو کشور روسیه و جرمنی انجام شده است روس ها و مردم جرمنی خواهان همکاری قدرتمندتر کشورهایشان با یکدیگر هستند.

بر این اساس 81 فیصد مردم جرمنی خواستار روابط تنگاتنگ تر با روسیه هستند و تنها با 89 فیصد روابط با فرانسه برای آن ها اهمیت بیشتری دارد. روابط با امریکا برای 59 فیصد باشنده گان جرمنی اهمیت دارد و این کشور در جایگاه سوم مهم ترین شرکا برای باشنده گان جرمنی  قرار دارد.

در بین باشنده گان روسی نیز 62 فیصد خواهان روابط تنگاتنگ تر با جرمنی هستند که این کشور برای روس ها در جایگاه اول قرار دارد و چین نیز با 61 فیصد در جایگاه دوم مهم ترین شریک برای روس ها قرار دارد.

برخی نظر سنجی های دیگر تا به حال بدتر شدن روزافزون اعتبار جرمنی در روسیه را نشان می دهند.

برای مردم جرمنی بیش از همه راه حل مناقشات در سوریه اهمیت دارد و 49 فیصد خواستار اشتراک روسیه در این راستا هستند. در ماه فِبریوری در سوریه با میانجی گری مسکو و واشنگتن یک آتش بس سراسری بین گروه های دولتی و شورشیان توافق شد. روسیه از پاییز سال 2005 از دولت بشار اسد در کشور سوریه حمایت نظامی می کند که البته از اواسط ماه مارچ به صورت غافلگیر کننده اکثر نیروهای خود را از خاک این کشور خارج کرد.

حل مناقشات سوریه برای باشنده گان روس اولویت کمی دارد. به اعتقاد آن ها بازسازی روابط اقتصادی با جرمنی (29 فیصد) و یک مبارزه مشترک با تروریزم (35 فیصد) بیشترین اهمیت را دارد.

بر اساس بررسی موسسه کوربر 79 فیصد روس ها خواستار لغو تحریم ها علیه روسیه هستند و 69 فیصد از باشنده گان جرمنی  نیز چنین دیدگاهی دارند.

در عین حال بیش از نیمی از باشنده گان جرمنی  سیاست اتحادیه اروپا در قبال روسیه را مناسب ارزیابی می کنند.

همچنین در مسئله موضع گیری درست در برابر اوکراین دیدگاه ها متفاوت است. در جرمنی 60 فیصد باشنده گان ارتباط تنگاتنگ اوکراین با اروپا را درست می‌دانند و در روسیه 66 فیصد آن را غلط ارزیابی می کنند.

بر اساس این بررسی اکثریت قریب به اتفاق باشنده گان روسیه و جرمنی یک دموکراسی کارآمد بدون اپوزیسیون را غیر قابل تصور ارزیابی می‌کنند.

همچنین این بررسی نشان می دهد که 58 فیصد باشنده گان روس اعتصاب و اعتراض را خطرناک توصیف می کنند و به اعتقاد آن ها بهتر است که چنین اقداماتی ممنوع شود اما تنها 11 فیصد مردم جرمنی چنین دیدگاهی دارند.

در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه بخشی از اروپا است اکثریت هم در جرمنی و هم در روسیه پاسخ منفی دادند و دلیل آن را اکثرا نداشتن ارزش های برابر عنوان کردند.

این نظر سنجی بین 22 فِبریوری و هشتم ماه مارچ از بین هزار نفر از افراد بالای 18 سال در جرمنی و 1024 نفر از افراد در این سن در روسیه انجام شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار