افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 29 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

روابط امریکا و عربستان نیازمند بازنگری است

امریکا و عربستان

مقامات سعودی اذعان دارند، روابط بین این کشور با امریکا در دوران خوبی بسر نمی‌برد و ریاض باید در تعامل خود با واشنگتن در سیاست خارجی خود بازنگری اعمال کند.
به نقل از پایگاه خبری العهد، یک منبع عربی به جزئیات مربوط به سفر ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان سعودی به واشنگتن که در ماه سِپتِمبر سال 2015صورت گرفت اشاره کرد، وی در این باره می گوید، باراک اوباما رییس جمهوری امریکا به صورت بسیار واضع با پادشاه سعودی سخن گفت و اعلام کرد: ما نمی خواهیم بشار اسد را در سوریه سرنگون کنیم و اگر چنین می خواستیم چنین می کردیم و حتی روسیه هم اگر ما می خواستیم چنین کنیم، نمی توانست مانع از تحقق آن شود.

اوباما : محمد بن نایف جانشین ملک سلمان خواهد بود

به گفته همین منبع عربی، ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در همین دیدار موضوع خلافت و جانشینی فرزندش محمد را به جای خود با رییس جمهوری امریکا مطرح کرد، اما پاسخی که از رییس جمهوری امریکا در این باره شنید آن بود که واشنگتن تصمیم گرفته است، شاهزاده محمد بن نایف پادشاه آتی عربستان سعودی بعد از ملک سلمان باشد.

به گفته این منبع عربی، رییس جمهوری امریکا به میهمان سعودی خود اعلام کرد، این تصمیم واشنگتن برگشت ناپذیر است، چرا که به گفته رییس جمهوری امریکا شاهزاده محمد بن نایف در مبارزه با گروه های تندرو خبره است و در مقایسه محمد بن نایف سه دهه است که در راس قدرت وزارت امور داخله عربستان قرار دارد، و در مقابل شاهزاده محمد بن سلمان هیچ تجربه ای ندارد و در حاکمیت و قدرت نوپا است.

اما این سفر پیش از ورود نظامی روسیه به سوریه حاصل شده بود، در آن زمان گروه های وابسته به جیش الفتح که از سوی عربستان سعودی و قطر حمایت می شدند، در منطقه سهل الغاب و در حومه لاذقیه پیشروی هایی داشتند، و در مسیر ساحلی در اریحا هم پیشروی داشتند، تا این که دخالت های هوایی روسیه حاصل شد، و اوضاع میدانی به صورت ریشه ای دگرگون شدند و تمام معادلاتی را که عربستان سعودی، ترکیه و قطر تا به آن روز انجام داده بودند و هدفشان سرنگونی نظام دمشق بود، برهم خورد.

روابط امریکا و عربستان سعودی

به این نحو اوضاع میدانی به نفع نظام در دمشق تغییر یافت، به همین دلیل خشم عربستان سعودی به دلیل مواضع اوباما رییس جمهوری امریکا در قبال سوریه افزایش یافت، این امر را می توان به وضوح در سفر اخیر رییس جمهوری امریکا به کشور عربستان سعودی شاهد بود، در مراسم استقبال از رییس جمهوری امریکا پادشاه عربستان سعودی امیر شهر ریاض را به استقبال اوباما به میدان هوایی اعزام کرد، تا به این صورت پادشاه عربستان سعودی خشم خود را نسبت به رییس جمهوری امریکا چنین نشان دهد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاهی عربستان سعودی از روی عمد در همان زمان که اوباما وارد ریاض شده بود، خود را به استقبال از مسئولان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس که برای حضور در اجلاس سران کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس آمده بودند، سرگرم کرد، و تلویزیون عربستان هم از روی عمد ورود اوباما رییس جمهوری امریکا به ریاض را پوشش نداد.

ترکی الفیصل: روابط ریاض و واشنگتن نیازمند بازنگری است

شاهزاده ترکی الفیصل رییس سابق سرویس اطلاعات عربستان سعودی چندین بار از نبود توافق و دوستی و محبت بین ریاض و واشنگتن خبر داده بود، حتی در گفت وگویی که با شبکه خبری سی ان ان داشت، و همزمان با سفر اوباما رییس جمهوری امریکا به ریاض صورت گرفت، چنین گفت: باید روابط بین عربستان سعودی و امریکا از نو مورد بازنگری و ترسیم قرار گیرد، باید بدانیم چگونه به سمت روابط با امریکا پیش رویم، باید بدانیم تا چه اندازه می توانیم به تصمیم های سرنوشت ساز رییس جمهوری امریکا اعتماد کرد، چه چیزی باعث مشترک شدن منافع بین دو کشور می شود، باید همه این مسایل به تفصیل مورد بازنگری و ارزیابی قرار گیرند.

شاهزاده ترکی الفیصل افزود: معتقد نیستم، باید صبر کنیم تا رییس جمهوری جدید به قدرت برسد و پس از آن به اختلافات موجود پایان دهیم.

28 صفحه گزارش طومار 82 سال روابط را درهم می پیچد؟

اوضاع کنونی بین امریکا و عربستان سعودی به مرحله ای از اختلافات رسیده که بسیار به مراتب عمیق‌تر از اختلافات برسر مسایل سیاسی و راهبردی نظیر اختلاف برسر برتری ایران است، یا این که اختلاف درباره آن چه که بهار عربی گفته می شود، باشد، اکنون سطح اختلافات به مسایل حیاتی و سرنوشت ساز در خاندان حاکم سعودی رسیده است، بخصوص این که هم اکنون در داخل امریکا سخن درباره 28 صفحه ای به میان آمده که در گزارش مربوط به حوادث تروریستی 11 سِپتِمبر سال 2001 دست داشتن عربستان سعودی در این حوادث مطرح شده است.

به همین دلیل باید گفت زمان در خصوص این پرونده به سرعت در حال سپری شدن است، و باراک اوباما رییس جمهوری کنونی امریکا باید تصمیمی جدی و سرنوشت‌ساز تا پیش از موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا بگیرد که آیا این 28 صفحه علنی شوند، یا باز هم باید به صورت مخفی و پنهان باقی بمانند؟ اما برخی از اطلاعات به دست آمده در این خصوص حکایت از این دارند، که رییس جمهوری امریکا می خواهد تصمیم بگیرد، این صفحات فاش شوند، چرا که ملت و رسانه های امریکایی برای مشخص شدن این مساله به وی فشار می آورند.

به نظر می رسد، اوباما به سیاست های قبلی خود می خواهد ادامه دهد و به همین دلیل در برلین بار دیگر اعلام کرد، با هرگونه دخالت نظامی زمینی در سوریه مخالف است و بر گزینه راه حل سیاسی و گفت وگو برای حل بحران سوریه تاکید دارد و این سخنان به مثابه پیامی وضاحت برای مقامات پادشاهی عربستان سعودی تلقی می شوند.

باراک اوباما: اقدام نظامی زمینی برضد سوریه سخت و اشتباه است

باراک اوباما رییس جمهوری امریکا گفته است: واقعیت این است، هر زمان که با مقامات و مسئولان وزارت دفاع درباره گزینه نظامی زمینی در خصوص سوریه صحبت می کنیم و تاکنون چندین نوبت چنین کرده ایم و خواستیم به صورت ملموس این قضیه را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه شدیم انجام عملی این مهم کاری بسیار سخت و دشوار است، مگر آن که بخش‌های وسیعی از خاک آن کشور را در کنترول خود داشته باشیم.

رییس جمهوری امریکا چنین اظهاراتی را در گفت‌وگو با شبکه بی بی سی هم تکرار کرد، زمانی که گفت: اقدام کشورهایی نظیر امریکا و انگلیس و دیگر کشورهای غربی برای دخالت دادن نیروهای زمینی به منظور سرنگونی بشار اسد رییس جمهوری سوریه کاری اشتباه است.

وی تاکید کرده است: ما می توانیم فشاری بین المللی به تمام طرف‌های درگیر در بحران سوریه وارد سازیم، این فشارها حتی می توان روسیه و ایران را هم دربرگیرد، تا کمک کنند، نقش میانجی را برای یک تحول سیاسی در سوریه فراهم سازند، این امر می تواند وسعت اراضی تحت تصرف سازمان داعش را محدود کند و پیشروی آنها را کند سازد.وی در پایان گفته است: می توان مراکز داعش را در موصل و رقه کنترول کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار