افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

دست داعش در جیبِ کشورهای عربی است!

داعش
راپوری از سوی وزارت دفاع انگلیس به پارلمان این کشور ارایه شده است که حاوی مدارکی تاریخی دال بر ارسال کمک‌های مالی کشورهای عربی خلیج فارس به گروهک تروریستی داعش است.

به نوشته میدل ایست آی، در مدارکی که در قالب راپور به کمیته انتخابی امور خارجی از سوی وزارت دفاع بریتانیا ارائه شده است، آمده «مدرکی تاریخی وجود دارد که از داخل کشورهای عربی خلیج فارس از طریق سیستم‌های انتقال وجه جایگزین (ای وی تی اس) به داعش کمک‌های مالی می‌شود».

«ای وی تی اس» انتقال پول در سطح بین‌المللی را با حداقل اطلاعات اشخاص، انجام می‌دهد. وزارت دفاع بریتانیا گفت اطلاعاتی در دست دارد که بر اساس آن معلوم می‌شود کمک‌های مالی به داعش شامل برخی کمک‌های اندک و منابع عظیم‌تر است که شامل نفت و مالیات می‌شود.

کمیته منتخب امور خارجه پارلمان بریتانیا گفت در موضوع مستوفیت‌های داعش، بریتانیا باید این توانایی را داشته باشد که سوالات سختی از دوستان نزدیک خود بپرسد که چطور کمک‌های مالی به داعش در عراق و سوریه می‌رسد.

وزارت دفاع بریتانیا گفت که ترکیه، عربستان سعودی، کویت و قطر نقشی اساسی در ایتلاف ضدداعش ایفا کردند اما مقامات وزارت خارجه گفته‌اند که برخی دولت‌های منطقه خاورمیانه جلوی ارسال کمک‌های مالی به داعش را نگرفته‌اند.

«توبیاس الوود» معاون وزیر خاورمیانه بریتانیا در امورخاورمیانه به کمیته پارلمان گفت بعد از آنکه داعش برای اولین بار توجهات بین‌المللی را به خود جلب کرد، این گروهک مدافع سنی‌ها در عراق و سوریه بود.

همچنین «دن چاگ» رییس مسایل مربوط به داعش در وزارت خارجه بریتانیا به کمیته پارلمان گفت که داعش توانسته کمک‌های مالی ثروتمندترین حکومت‌های سنی منطقه را به خود جلب کند.
درباره احتمال کمک مالی از سوی خاندان‌های سلطنتی کشورهای حوزه خلیج فارس، الوود گفت که این مساله مبهم است و اینکه خاندان‌های سلطنتی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به داعش کمک‌ می‌کنند یانه، در مورد برخی کشورها به سختی قابل دریافت است.

در این راپور آمده است گرچه کشورهای منطقه اخیرا ارسال کمک مالی به داعش را غیرقانونی اعلام کرده‌اند اما هنوز برخی از این کشورهای این ضوابط را به کار نگرفته‌اند.

در انتهای این راپور از دولت بریتانیا خواسته شده است با توجه به کمک‌های مالی به داعش از سوی متحدان بریتانیا در منطقه خاورمیانه این اطمینان را به دست آورد که این کشورها قابلیت آن را دارند تا قوانینی را به کار بگیرند که جلوی ارسال کمک مالی به داعش گرفته شود و این گروهک در آینده هیچ کمکی از سوی متحدان بریتانیا در خاورمیانه دریافت نکند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار