افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

بیشتر داعشی ها در آسیای مرکزی، ازبک و ترکمن هستند!

داعش

با حضور نیروی نظامی روسیه در سوریه و همچنین پیروزی های اخیر دولت عراق در شهرهای تحت کنترول داعش اوضاع این گروه تروریستی در حالت وخامت قرار دارد که سبب شده است تا عده ای از نیروهای این گروه به کشورهای خود بازگردند و یا در حال ترک این گروه هستند.

هرچند نیروهای امنیتی آسیای مرکزی اطلاع دقیقی از تعداد افراد بازگشته ندارند ولی واقعیت این است که در تابستان سال 2016 تعداد داوطلبان برای همکاری با داعش کاهش چشمگیری داشته است.

«جفری فلتمان» معاون معلم کل سازمان ملل در امور سیاسی نیز با اشاره به راپور شورای امنیت سازمان ملل، موارد فوق را تأیید نموده است.

کارشناسان آسیای مرکزی در مورد جذب اتباع این منطقه و همچنین وضعیت آنها در گروههای تروریستی منطقه از جمله «داعش» و «جبهه النصره» پرداخته‌اند.

«اندره سرنکو» کارشناس سیاسی آسیای مرکزی و افغانستان در این رابطه معتقد است: روند جذب نیرو توسط داعش در کشورهای مختلف منطقه متفاوت است.

وی در این رابطه اظهار داشت: طبق اعلام منابع امنیتی قزاقستان کمترین تعداد نیروی شبه نظامی از کشورهای آسیای مرکزی که با داعش همکاری می‌کنند، مربوط به این کشور می‌باشد که تعداد حداکثری آنها به 100 نفر می‌رسد.

وی ادامه داد: در قرقیزستان تعداد جنگجویان قرقیز عضو داعش بین 800 تا هزار نفر ارزیابی می‌شود که تعداد کشته شدگان و افرادی که به وطن بازگشته‌اند نیز در همین آمار محاسبه شده‌اند.

کارشناس سیاسی منطقه افزود: طبق اطلاعات موجود اتباع تاجکستان و ازبکستان در داعش هر کدام تا هزار نفر را تشکیل می‌دهند، هر چند که این تعداد نیز در راپور‌های مختلف متفاوت است.

سرنکو ادامه داد: به اعتقاد اکثر کار‌شناسان بیشترین شبه نظامیان عضو داعش از آسیای مرکزی، ازبک و ترکمن هستند ولی به دلیل موقعیت سیاسی این 2 کشور، تعداد اتباع مرتبط با داعش از این کشور‌ها مخفی نگاه داشته شده است.

وی معتقد است: بیشتر اتباع شبه نظامی قزاق و قرقیز پس از آغاز فعالیت نیروی هوایی روسیه از طریق ترکیه به وطن‌های خود باز گشته‌اند.

سرنکو همچنین اظهار داشت: بیشترین مهاجرین کاری که در ورطه نبرد غرق شده‌اند انگیزه آرمان گرایی خلقی و ایدئولوژیکی داشته‌اند.

کار‌شناس سیاسی منطقه ادامه داد: به طور قطع در میان افرادی که به وطن خود بازگشته‌اند، اشخاصی با انگیزه جهاد وجود دارند که در آینده برای کشورهای مذکور خطرناک خواهند بود.

مهاجرین آسیای مرکزی به دنبال جایگزین داعش

«لو کارالکوف» کار‌شناس مسایل نظامی روسیه وضعیت اتباع آسیای مرکزی عضو داعش را به چند بخش قسمت دسته بندی کرده است.

به گفته وی، بخشی از اتباع آسیای مرکزی در داعش پس از شروع عملیات نظامی بین المللی از سوریه خارج گردیده‌اند که بخشی از آن‌ها به لیبیا منتقل و در حال حاضر در آنجا پایگاه نظامی تشکیل داده‌اند. اکثر شبه نظامیان آسیای مرکزی همراه با خانواده خود در سوریه و عراق حضور داشتند که پس از عملیات نظامی آن‌ها به ترکیه عزیمت کردند.

وی افزود: بخشی از این شبه نظامیان به آسیای مرکزی به وطن خود باز گشته‌اند و اساس بازگشت آن‌ها نیز با هدف پیاده کردن اهداف جهادی است. بخشی از اتباع آسیای مرکزی عضو داعش به افغانستان و پاکستان منتقل شدند.

کارالکوف در اثبات سخنان خود ادامه داد: در اواسط ماه جون سال جاری نیروهای امنیتی قرقیزستان در ولایت «باتکن»، 3 نفر از اعضای داعش و اتباع این کشور را دستگیر کردند که قصد انجام عملیات تروریستی در این کشور را داشتند.

وی ادامه داد: همچنین کم شدن تعداد شبه نظامیان در گروه داعش باعث بالا بردن سطح آموزش نظامی در افراد باقی مانده شده تا از این طریق کمبود نیرو جبران شود. این بدان معنا است که گروه داعش وارد یک نبرد حرفه‌ای شده است.

کارلکوف افزود: تعدادی از اتباع قرقیزستان، تاجکستان و ازبکستان به «جبهه النصره» و دیگر گروه‌های تروریستی ملحق می‌شوند. این افراد که اکثر آنان را جوانان تشکیل می‌دهند، در حقیقت این گروه‌ها را جانشین داعش نموده‌اند.

وی معتقد است: تضعیف کنونی داعش بدان معنا نیست که در مورد دیگر گروه‌ها نیز همین روند برقرار باشد بلکه تضعیف داعش در سوریه و عراق همزمان با تقویت جبهه النصره در سوریه و در کل تقویت القاعده می‌باشد.

کارلکوف گفت: در حال حاضر بیشترین تعداد شبه نظامیان عضو جبهه النصره از آسیای مرکزی هستند در حالی که نیروهای امنیتی منطقه آسیای مرکزی بیشتر توجه خود را به شمال افغانستان معطوف نموده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار