- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

جاوید کوهستانی: حکومت وحدت ملی به دنبال سوء استفاده انتخاباتی است

جاوید کوهستانی کارشناس مسایل سیاسی افغانستان [1]

جاوید کوهستانی کارشناس مسایل سیاسی افغانستان گفت: غربی‌ها از داعش در افغانستان حمایت می‌کنند در عین حال شورای عالی صلح کشور نیز استقلال عمل برای مذاکره با طالبان را ندارد و حکومت وحدت ملی به دنبال سوء استفاده انتخاباتی است.

جاوید کوهستانی جنرال متقاعد و کارشناس مسایل سیاسی نظامی تصریح کرد روند صلح در افغانستان با بن‌بست روبرو است و برای درهم شکستن آن باید شورای عالی صلح کشور استقلال عمل داشته باشد و از تحت نظارات شواری امنیت حکومت خارج شود.

وی افزود: شورای عالی صلح افغانستان در حال حاضر تحت کنترول شورای امنیت ملی و خاصتاً ارگ ریاست جمهوری است. تیم ریاست جمهوری تلاش می‌کند تا از روند صلح من‌حیث ابزاری برای انتخابات آینده استفاده کند.

کوهستانی ادامه داد: مشکلات در روند صلح افغانستان به دلیل وابستگی شورای عالی صلح به حکومت و خارجی‌ها است. سیاست این شورا در گرو سیاست حکومت انگلیس است. آنها هزینه می‌کنند راه و چاه را نشان می‌دهند بنابراین شورای عالی صلح هویت ملی و افغانی ندارد و به خارجی ها وابسته است .

کارشکنی خارجی‌ها در روند صلح افغانستان

جنرال متقاعد اظهار داشت: خارجی‌ها تلاش می‌کنند تا از طریق احاطه بر شورای عالی صلح افغانستان استراتیژی خود در افغانستان را پیاده کنند و اگر در روند صلح پیشرفتی صورت گیرد بتوانند آن را مهار کنند.

وی در ادامه افزود در رابطه با روند صلح مسایل بسیار پیچیده است بنابراین شورای عالی صلح هرگز نتوانسته اقدام بزرگی را در این راستا انجام دهد.

کوهستانی همچنین با اشاره به نقش پاکستان در افغانستان گفت: تا زمانی که پاکستان راضی نباشد پیشرفتی در روند صلح افغانستان صورت نخواهد گرفت، زیرا منافع پاکستان در گرو ادامه جنگ و ارتباط با مخالفان مسلح در افغانستان است.

این کارشناس اظهار داشت به تلاش‌هایی که در روند صلح افغانستان صورت می‌گیرند خوشبین نیست زیرا آنچه که شورای عالی صلح تا کنون انجام داده در برقراری صلح هرگز موثر نبوده است. نهادهای حکومتی و غیر حکومتی شامل روند صلح در افغانستان نیستند، این روند در انحصار حکومت قرار دارد بنابراین هرگز موفق نخواهد شد.

شورای عالی صلح افغانستان نهاد نمادین حکومتی

جنرال متقاعد افغان گفت: شورای عالی صلح افغانستان برای سیاستمدران افغان ارزشی ندارد و به همین دلیل افرادی مانند گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و حامدگیلانی رهبر حزب محاذ ملی به فعالیت خودسرانه در روند صلح افغانستان می‌پردازند و از این طریق خودشان را مطرح می‌کنند.

وی تاکید کرد شورای عالی صلح تنها یک بخش امتیازی در حکومت است که اعضای آن از این طریق تنها در ساختار حکومت سهیم هستند و هدف آن نیز دریافت امتیاز، بودیجه، امکانات و سفرهای خارجی برای اعضای این شورا است.

در نتیجه اگر حتی اعضای شورای رهبری طالبان برای مصالحه به شورای عالی صلح افغانستان مراجعه کنند اعضای این شورا و حتی رییس آن نیز صلاحیت مذاکره ندارند و فاقد هرگونه صلاحیت برای تصمیمی‌گیری هستند.

کوهستانی ادامه داد حتی شورای عالی صلح صلاحیت پرداخت هزینه سفر کسانی را که از پشاور برای گفت‌وگو به کابل بیایند،نیز ندارد و هر مسئله را باید با سکرتریت ریاست جمهوری و یا شورای امنیت ملی هماهنگ کند.

سیاست انگلیس و شورای عالی صلح افغانستان

کارشناس مسایل نظامی و سیاسی افغانستان اظهار داشت: درباره روند صلح افغانستان، انگلیس‌ها نیز تصمیم می‌گیرند، اعضای این شورا باید درباره این روند مسایلی را با سکرتریت ریاست جمهوری هماهنگ کند و آنها نیز با پیروی از سیاست‌های انگلیس بر حسب دلخواه برخورد می‌کنند.

وی تصریح کرد موسسات و نهادهای غربی در 16 سال گذشته جنگ در افغانستان را شعله ور نگه داشته‌اند و در تشویق و حمایت از مخالفان مسلح و بر افراشته شدن بیرق داعش نقش داشته‌اند که راپور‌هایی از آن در رسانه‌ها هر از چند گاهی نشر می‌شوند.

جنرال متقاعد با اشاره دخالت کشورهای خارجی در افغانستان گفت: انگلیس‌ و پاکستان مانند دو روی یک سکه هستند. سازمان آی.اس.آی پاکستان و سرویس جاسوسی ام‌آی 6 با استفاده از افراط گرایی و ایجاد ناامنی در منطقه برای رسیدن به اهداف خودشان تلاش می‌کنند.

جنگ جزئی از برنامه‌های این دو سازمان جاسوسی است اکثر گروه‌های افراطی با آنها رابطه نزدیکی دارند و در این مورد اسناد و شواهدی نیز وجود دارد.

جاوید کوهستانی در پایان تاکید کرد حکومت وحدت ملی در واقعیت من‌حیث یک حکومت ساختار مستقلی ندارد و وابسته به حامیان خارجی و نظام‌های سیاسی است و حامیان این حکومت آن را مشروعیت می‌بخشند بنابراین مسوولیت مردمی گسترده‌ای ندارد.