افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

حمله هوایی فاجعه بارجنگنده های ایتلاف به صنعا توجیه شدنی نیست!

%d8%b5%d9%86%d8%b9%d8%a7

اعتراف به گناه ایتلاف ضد یمن توسط تیم تحقیق (وابسته به عربستان )اقدام نیکویی است اما  ما در انتظار اعتراف مهم تری هستیم مبنی بر اینکه این جنگ با این همه ویرانی نتوانست به هیچ یک از اهداف خود برسد…

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رأی الیوم در مقاله ای با اشاره به نتیجه تحقیقات در مورد جنایت ایتلاف عربستان در صنعا که 146 کشته و صدها زخمی برجای گذاشت، نوشت: رقم خوردن این جنایت به دلیل اطلاعات نادرست به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست و این عذر بدتر از گناه است.

عطوان افزود : گفته شده ارائه اطلاعات اشتباه از سوی عناصر نظامی وابسته به ‘عبدربه منصور هادی’ در مورد قومندانان نظامی شرکت کننده در مجلس فاتحه خوانی از یک سو و انجام بمباردمان های فاجعه آمیز قبل از کسب موافقت نهایی سران ایتلاف و بدون درنظر گرفتن اقدامات احتیاط آمیز لازم از سوی دیگر باعث رقم خوردن چنین فاجعه ای شد.
این دو اشتباه ٬ عذر بدتر از گناه است و در واقع این توجیه٬ ایتلاف و سرانش و تجاوزشان و مدیریت جنگ توسط آن ها در یمن را به صورت جدی زیر سئوال می برد. چگونه می توان پذیرفت جنگنده ها برخلاف اصول اسلامی و اخلاقی٬ مجلس فاتحه خوانی را بمباردمان کنند، حتی اگر در این مجلس قومندانان نظامی حضور داشته باشند؟ این اقدام ٬اوج انحطاط اخلاقی است که با هیچ عذر اطلاعاتی یا اشتباه بشری نمی توان آن را توجیه کرد.
از سوی دیگر چگونه امکان دارد این حمله هوایی فاجعه بار بدون موافقت نهایی قومندانان ایتلاف انجام گرفته باشد؟ آیا این بدان معنا است که جنگنده های ایتلاف بدون گرفتن دستور صریح و آشکار از قومندانان خود اقدام به بمباردمان افراد ملکی و کشتار آنها می کنند؟ آیا جنگ ها این گونه شکل گرفته و اداره می شوند؟
کشتی های جنگی امریکا که رادارهای متعلق به نیروهای انصارالله را به بهانه فَیْر دو راکت به سوی دریای سرخ هدف قرار دادند، تنها پس از کسب موافقت شخص باراک اوباما رییس جمهوری امریکا اقدام به این کار کردند زیرا جنگ بازی نیست و تصمیم به شروع جنگ به اقدامات و تدابیر اتخاذ شده از سوی سران سیاسی و نظامی کشورها بستگی دارد.
این توجیه سران ایتلاف ضد یمن برای این جنایت٬ یک سردرگمی در زشت ترین شکل آن است. این حمله هوایی به مجلس فاتحه خوانی بر اساس حدس و گمان صورت گرفت زیرا پیش بینی می شد که علی عبدالله صالح و سید عبدالملک الحوثی یا برادرانشان به نماینده گی از سوی آنها یا قومندانان بلندپایه در مقدمه کسانی قرار دارند که برای عرض تسلیت در مجلس حاضر می شوند.
حتی اگر فرض کنیم که علی عبدالله صالح و عبدالملک الحوثی در این مجلس حضور داشتند، آیا اخلاق اجازه می دهد که ما مجلس فاتحه خوانی را بمباردمان کنیم و علاوه بر خویشاوندان فرد متوفی، صدها ملکی بیگناه را به قتل رسانده یا زخمی کنیم؟
جنگ ها این گونه اداره نمی شوند و این اولین کشتار نیست و به طور حتم تا زمانی که این تجاوز ادامه دارد و بی نظمی سیاسی و نظامی بر آن حکمفرما باشد، آخرین کشتار نخواهد بود.
این تجاوز باید متوقف شود و تمامی نیروهای سعودی و خلیجی باید بدون فوت وقت از یمن در چوکات آتش بس غیرمشروط عقب نشینی کنند و مذاکرات نه تنها برای دستیابی به راه حل سیاسی بلکه پرداخت غرامت ویرانه های به جا مانده از جنگ در یمن و قربانیان جنایات جنگی آغاز شود.
همان گونه که در بیانیه ایتلاف آمده است ٬اگر اردوی وابسته به عبدربه منصور هادی در مورد حضور قومندانان نظامی در مجلس فاتحه خوانی خبر داده باشد و ایتلاف را به بمباردمان آن تشویق کرده باشد، در آن صورت چنین اردویی و سرانش فاقد مشروعیت هستند و در مرحله پس از توافق آتش بس نباید هیچ نقشی داشته باشند. آنها در فرآیند سیاسی آینده جهت تشکیل حکومت و تحقق یافتن آشتی ملی هیچ جایگاهی ندارند.
این کارشناس سیاسی جهان عرب در پایان نوشت: اعتراف به گناه ایتلاف ضد یمن توسط تیم تحقیق (وابسته به عربستان )اقدام نیکویی است اما ما در انتظار اعتراف مهم تری هستیم مبنی بر اینکه این جنگ با این همه ویرانی و جویبار خون نتوانست به هیچ یک از اهداف خود برسد. ما در انتظار عذرخواهی وضاحت و روشن هستیم . ملت یمن پس از این همه ویرانی و تلفات انسانی و مادی می بایست غرامت دریافت کند . از نظر ما این کمترین درخواست مردم شریف یمن است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار