افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

حمله‌ بی امان محکمه ضد تروریزم عربستان علیه فعالان حقوق بشر

عربستان

سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد شدید از محکوم شدن یکی دیگر از فعالان حقوق شهروندی در عربستان سعودی به مجازات حبس، تاکید کرده که دولت سعودی به نحو «سیستماتیک»، فعالان حقوق بشر را سرکوب کرده است.

در ادامه انتقادات بین‌المللی درباره سرکوب فعالان مدنی در عربستان سعودی، عفو بین‌الملل، از ریاض به خاطر سرکوب سیستماتیک فعالان حقوق بشر به شدت انتقاد کرده است.

در ادامه صدور احکام سنگین علیه فعالان مدنی در عربستان سعودی، اخیرا محکمهی سعودی، «عیسی الحمید» موسس انجمن حقوق شهروندی و سیاسی در عربستان را به 9 سال حبس محکوم کرده است.

این محکمه همچنین او را به مدت 9 سال از سفر کشورهای خارجی منع کرده و «الحمید» پس از اتمام دوره حبس، ‌برای 9 سال ممنوع‌السفر هم هست.

جرم این فعال حقوق بشر در عربستان سعودی، تحریک عمومی برای زیر پا گذاشتن نظم، توهین به ستره محکمه، افترا به شیوخ ارشد سعودی و تاسیس یک سازمان بدون مجوز اعلام شده است.

در واکنش به این اقدام، عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «محکمه ضد تروریزم عربستان سعودی در حمله‌ بی امان خود علیه فعالان حقوق بشر، آنها را مجازات می‌کند».

این نهاد بین‌المللی مستقر در لندن همچنین اعلام کرد:‌ «محکوم کردن عیسی الحمید فعال حقوق بشر به 9 سال زندان و همچنین ممنوعیت 9 ساله سفر، آخرین مورد و مثال عزم مقامات عربستان سعودی برای تداوم یورش بی رحمانه آنها به جامعه مدنی است».

«جیمز لینچ» قائم مقام سازمان عفو بین الملل در امور خاورمیانه و شمال آفریقا هم در این باره تاکید کرده است: «به نظر می‌رسد این الگو و روش سیستماتیک سرکوب فعالان مسالمت‌جو به اسم مقابله با تروریزم، به منظور ایجاد ترس و وحشت و تنبیه همه کسانی است که موارد نقض آشکار حقوق بشر را ابراز می‌کنند؛ مواردی که مقامات سعودی می‌خواهند آن را از جهان پنهان کنند».

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار