افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

حلقه محاصره اردوی سوریه تروریست ها را مجبور به خود زنی کرد!

تروریست

گروه‌های تروریستی که خود را به شدت در حلقه محاصره اردوی سوریه میبینند، همنوعان خود در جنوب سوریه را که در راستای منافع اردن و اسراییل مشغول جنگ با داعش در منطقه حوض الیرموک هستند، به خیانت متهم کردند.
در پی پیشروی‌های کلان نیروهای سوری مورد حمایت متحدان خود در داریا، گروه‌های تروریستی فعال در ریف دمشق یکدیگر را به خیانت و کوتاهی در مقابله با اردوی سوریه متهم می‌کنند.

عملیات اردوی سوریه در داریا در تکمیل مراحل مهمی از عملیاتی بود که چند روز پیش آغاز شد و با سیطره اردو بر مجموعه‌ای از تعمیر‌های واقع در شرق مسجد جامع نور الدین الشهید همراه بود از جمله یک ورکشاپ ساخت بمب‌های دستی و شماری از تعمیر‌های بلندی که به دست گرفتن کنترول آنها محاصره را بر تروریست‌های حاضر در داریا تنگ کرد.

از همین رو، تروریست‌های حاضر در داریا همچنان خواستار رسیدن کمک‌ها به این منطقه یا باز شدن جبهه‌های نبرد موازی یا نقض آتش‌بس مورد توافق با دولت سوریه در 178 شهرک و قریه در سوریه شدند .

از جمله گزینه‌هایی که تروریست‌های داریا برای دفع حملات اردوی سوریه به این شهر مطرح کرده‌اند، تدارک حمله شدید جیش الفتح به 2 قریه ی محاصره شده الفوعه و کفریا در ریف ادلب است تا بدین ترتیب با تشدید اوضاع انسانی 40 هزار نفری که ساکن این 2 قریه هستند، دولت سوریه را برای توقف حملات خود تحت فشار قرار بدهند.

اما مساله قابل توجه این است که تروریست‌های داریا، همقطاران خود در جنوب سوریه را به مزدوری برای اردن و اسراییل متهم کرده و گفتند که این تروریست‌ها از اتاق عملیات الموک که مجددا احیا شده دستور می‌گیرند، به گونه‌ای که جبهه النصره با همکاری دیگر تروریست‌های فعال در این منطقه به پایگاه‌های داعش در منطقه حوض الیرموک در ریف جنوب غربی ولایت درعا حمله می‌کنند.

تروریست‌های فعال در داریا در حالی این اتهام را بر همقطاران خود در جنوب سوریه وارد می‌کنند که برخی گروه‌های آنها همچون «اتحاد اسلامی اجناد الشام» و «جیش الاسلام» از سوی اتاق عملیات الموک مدیریت شده و مورد حمایت رژیم آل سعود هستند.

بنابراین معلوم می‌شود که تروریست‌های داریا که از سوی اردوی سوریه در تنگنا قرار گرفته‌اند تهدید کرده‌اند در صورتی که از سوی گروه‌های همنوع خود کمک دریافت نکنند روابط این گروه‌ها با اسراییل را رسوا خواهند کرد و بدین ترتیب تروریست‌ها خودشان نقش کلان اسراییل در اداره عملیات‌ها علیه دولت سوریه را برملا می‌کنند.

اما جبهه جنوبی سوریه که در آتش جنگ با ایتلاف تروریستی جیش خالد بن الولید و همقرارداد داعش به سر می‌برد، تمایل اردن و اسراییل برای ابقای جبهه النصره من‌حیث قدرت مسلط بر جنوب سوریه را نشان می‌دهد، چرا که گروه ابومحمد الجولانی انضباط خود در اجرای دستورات اتاق الموک را ثابت کرده و بیش‌تر سرکرده‌های این گروه‌های تروریستی در جنوب سوریه تبعه اردن هستند، به همین دلیل توان این گروه‌ها برای سیطره بر مناطق تحت تصرف داعش صرف مبارزه با این گروهک می‌شود.

واقعیت تحولات میدانی در پیرامون داریا نشان می‌دهد که بر خلاف اخباری که از عملیات‌های تروریست‌ها علیه اردوی سوریه در اطراف این منطقه نشر می‌شود، داریا در آستانه آزادی است.

تروریست‌هایی که از یک ماه پیش قصد نفوذ به شهرک الدرخبیه داشتند تاکنون نتوانسته‌اند به سوی مناطق الچاشته-عرطوز پیشروی کنند تا خود را به داریا برسانند در حالی که آنها در مناطق الدرخبیه و خان الشیح که شمار زیادی از تروریست‌های مرتبط با اسراییل و هوادار جبهه النصره در اطراف آن سنگر گرفته‌اند به طور مرتب هدف حملات هوایی نیروی هوایی سوریه قرار گرفته‌اند.

شهر داریا که در آستانه آزادی از چنگال تروریست‌هاست یکی از مناطق راهبردی برای تروریست‌ها در پیرامون دمشق است و سیطره اردوی سوریه بر آنجا موجب قطع یکی از مهم‌ترین راه‌های امداد رسانی می‌شود.

از همین رو ایتلاف مخالفان سوریه با جنجال سازی درباره حملات اردوی سوریه به داریا از طریق رسانه‌ها دولت سوریه را طبق معمول به گرسنگی دادن و قتل عام مردم متهم کرده چرا که سقوط داریا برای تروریست‌ها به معنای محاصره الغوطه است و بدین ترتیب امنیت دمشق بیش از پیش تامین شده و بر نقاط قوت دولت سوریه در پای میز مذاکرات خواهد افزود.

به هر روی گردانندگان تروریست‌ها در سوریه مایل نیستند دولت سوریه تا قبل از دور آتی مذاکرات ژنو به نقاط قوتی دست یابد و آنها کاملا می‌دانند که تحولات حلب به نظام دمشق برگه برنده‌ای می‌دهد که مانع می شود در پای میز مذاکرات حاضر به امتیازدهی‌های سیاسی شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار