افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

جان مردم سپر بلای حکومت

حمله انتحاری کابل (3)

همانطور که اطلاع دارید در 10 روز گذشته شاهد چندین رویداد خونین در کشور بودیم که اکثر قربانیان را مردم بی گناه شامل می شوند.
تنها در کمتر از ده روز پایتخت و شماری از ولایات کشور گواه چند رویداد هراس افکنانه است که بیشتر قربانیان این حمله ها افراد ملکی بوده اند. این رویدادها کشته ها و زخمی های فراوانی از مردم ملکی به جای گذاشته است. چه کسی پاسخگوی این اوضاع است در حالیکه حکومت فقط تسلیت می گوید و محکوم می کند؟

عبدالمقدم امین آگاه مسایل سیاسی در برنامه همگام گفت: این انفجارها از ملت هر روز قربانی می گیرد و قتل عام های بسیار فجیعی را در کابل و در ولایات مختلف شاهد استیم. چیزی که قابل توجه است این است که در حال حاضر هیچ ارگانی به شرایط کنونی پاسخگو نیست. اگر طالبان یک مرکزیت شفاف و قطعی داشته باشد وقتی قتل عام مردم صورت می گیرد ریش سفیدها و روحانیون و نخبه های سیاسی به آنجا می روند و از آنها سوال می کنند که هدف این قتل عام چیست اما می بینیم که چنین آدرسی برای پاسخگویی به چنین وضعیتی نیست.

وی در خصوص پاسخگویی از سوی حکومت می گوید: در رابطه با حکومت حدت ملی هم چندی قبل رییس جمهور به صراحت اعلام کرد که ما در حمایت کامل امریکایی ها قرار داریم و اگر حمایت امریکایی ها نباشد ما چند روز هم نمی توانیم استقامت کنیم. بنابراین حکومت هم در چنین وضعیتی به هیچ عنوان نمی تواند پاسخگو باشد و این حملات مشابه را پاسخ دهد.

امین ادامه داد: در رابطه با نیروهای بین المللی که در اینجا عملا کشورهای متعددی تحت اشراف سازمان ملل متحد و نهایتا به سرکردگی امریکا حضور دارند می بینیم که یک دهه جنگ را زیر سوال برده اند و حضورشان را در افغانستان اشتباه دانستند و جنگ افغانستان را یک جنگ داخلی و یک جنگ کاملا نابرابر و یک جنگ بیهوده و اتلاف شده اعلام کردند. هدف من این است که وقتی می بینیم مخالفان پاسخگو نیستند، حکومت هم پاسخگو نیست، نیروهای بین المللی هم پاسخگو نیستند کی ها می توانند پاسخ این جریان را بدهند؟

این آگاه سیاسی معتقد است منطق حضور نیروهای بین المللی در افغانستان جنگ است و برای بودن آنها گویا وجود جنگ الزامی است و افزود: من بر این باور استم که اگر ما در حوزه بین المللی قضایای کشور را مطالعه کنیم برمی گردد به منطق جنگ. منطق حضور بین الملل در افغانستان جنگ است. یعنی با محوریت امنیت و استخباراتی قضیه دنبال می شود. اگر در چوکات جهانی به آن بنگریم به این نتیجه می رسیم اینها می توانند پاسخگو باشند. اما بهانه این است که می گویند که پاکستانی ها که زیر فشار هستند فضا را مغشوش می سازند تا بتوانند قوت خود رادر فضای سیاسی ثابت کنند که بالاخره این اوضاع فروکش خواهد کرد. این منطق آنها می باشد.

وی در خصوص وظیفه مسوولان کشور بیان داشت: حالا اگر به مسایل داخلی برگردیم باید بپذیریم که وجدان بیدار باید وجود داشته باشد. مسوولان از نخبه های سیاسی بخواهند، از ملت بخواهند مردم را در قضایا شریک بدانند به افکار عمومی برگردند وبررسی سازند که مشکلات در کجا است تا پشتیبانی مردم را با خود داشته باشند. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند یقین دارم که ما هر روز قربانی می دهیم و هیچ نوع ارگان و حتی حکومت قادر به پاسخگویی نخواهد بود.

امین، با انتقاد از اوضاع امنیتی کشور می گوید: مشخص است که حکومت وحدت ملی و بخش های امنیتی دیگر قادر برای تامین امنیت نیستند. وظیفه کشف استخبارات قابل بحث نیست. اگر رهبران واقعی ملت ما مسوولیت پذیر بوده باشند زنده گی خود را وقف آسایش مردم می سازند درحالیکه اینها مردم را سپر قرار داده اند و خودشان زنده گی می کنند. باید بپذیریم که اینها دیگر قادر به تامین امنیت نیستند. من بر این نظر استم که کوتاه ترین راهی که می تواند برای اینها جواب داشته باشد یا حداقل وضعیت را مهار کند باید از تمام نخبه های سیاسی و از شخصیت های متنفذ و از علمای جدید کشور دعوت کنند و یک بار وضعیت کنونی را مورد ارزیابی قرار دهد. ادامه چنین وضعیت جز کشتار و انفجار و ناامنی چیز دیگری برجای نخواهد گذاشت. متاسفانه در حال حاضر دشمن تا حدی در ما نفوذ کرده است که اگر در خانواده ای سه برادر وجود داشته باشد یکی از آنها در صف مخالفان قرار دارد. یعنی وضعیت از لحاظ ترکیبات امنیتی هم زیر سوال است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار