افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 19 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

تیم خطرناک ترمپ و افزایش فساد در خاورمیانه

%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%be

روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» با اشاره به برخی سیاست‌های افراطی «دونالد ترمپ» رییس‌جمهور منتخب امریکا در راپوری نوشت تیم خطرناک و احمق ترمپ تنها به افزایش فساد منجر می‌شود و جنگ‌های جدیدی در خاورمیانه آغاز می‌کنند.

روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» در این راپور در مقدمه خود به خرسندی تکفیری‌های داعش از پیروزی ترمپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ امریکا اشاره کرد و نوشت داعش در شهرهای «موصل» و «الرقه» تحت فشار است اما از انتخاب دونالد ترمپ خوشحال می‌باشد.

ایندیپندنت سپس توضیح داد، «ابو عمر خراسانی» رهبر داعش در افغانستان گفته بود:‌«رهبران ما از نزدیک انتخابات امریکا را دنبال می‌کند اما بعید است که مردم امریکا (با انتخاب ترمپ) گور خود را بکنند».

وی در ادامه اینگونه گفت که نفرت ترمپ از جامعه مسلمانان، داعش را قادر می‌کند تا هزاران مبارز و جنگجو را جذب کنند.

طبق این راپور، محاسبات داعش اینگونه است که همانطور که بعد از حادثه تروریستی ۱۱ سِپتِمبر رخ داد، قلع و قمع و تنبیه جمعی مسلمانان، موجب می‌شود که شمار زیادی از جامعه مسلمانان به داعش سوق پیدا کنند.

این روزنامه انگلیسی توضیح داد که پیشنهادها در خصوص آزار مسلمانان، نقش مهمی در کمپاین انتخاباتی ترمپ ایفا کرد. از یک جهت قول داد که مانع از ورود مسلمانان به امریکا شود و همچنین پیشنهاد استفاده از تخنیک‌های خشن استنطاق از جمله غرق تصنعی را مورد حمایت قرار داد.

ایندیپندنت نوشت، بسیاری از افرادی که در تیم سیاست خارجی و امنیتی وی قرار دارند نیز مواضع تند و افراطی دارند.

طبق این راپور، ظاهراً ترمپ پست مشاور امنیت ملی امریکا را به جنرال «مایکل فلن» پیشنهاد داده است که «باراک اوباما» رییس‌جمهور کنونی امریکا وی را از سمت ریاست آژانس اطلاعات دفاعی امریکا در سال ۲۰۱۴ عزل کرده بود.

به نوشته ایندیپندنت، فلن تا حد زیادی اسلام‌گرایان را نه تنها یک خطر بلکه تهدیدی حیاتی برای امریکا می‌داند و اوایل سال جاری عیسوی در یک پیام توییتری، ترس از مسلمانان را عقلانی دانسته بود.

بر اساس این راپور، شرکت مشاوره فلن ظاهراً برای دولت ترکیه لابی می‌کند و فلن اخیرا در مقاله‌ای خواستار حمایت همه جانبه امریکا از ترکیه شد. ترکیه همان مُـلکی است که واشنگتن تمامی تلاش خود را پیش از این به کار گرفته بود تا مانع حمله تمام عیار ترکیه به سوریه و عراق شود.

ایندیپندنت سپس ادامه داد که جای تعجب ندارد که رییس‌جمهوری ترکیه با شور و اشتیاق از انتخاب ترمپ من‌حیث رییس‌جمهور جدید امریکا استقبال کرد و از تظاهرات ضدترمپ در شهرهای امریکا انتقاد کرد.

این راپور سپس نوشت که ترمپ با شعار انتخاباتی از بین بردن فساد، برنامه‌های انتخاباتی خود را پیش برد اما مشخص شد که برخی از افرادی که در تیم وی هستند، خود درگیر فساد هستند.

ایندیپندنت توضیح داد، «رودی جولیانی» شاروال سابق نیویارک معروف است که بعد از حملات ۱۱ سِپتِمبر، ملیون‌ها دالر برای سخنرانی و ارائه مشاوره به دولت‌ها و شرکت‌های خارجی دریافت کرده است.

این راپور نوشت، در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، جولیانی ظاهراً سخنرانی‌هایی را در حمایت از گروهک تروریستی منافقین که آن هنگام در لست گروههای تروریستی وزارت خارجه امریکا قرار داشت، انجام داده بود و هم‌اکنون من‌حیث یکی از گزینه‌های ترمپ برای پست وزارت خارجه امریکا قرار دارد.

ایندیپندنت سپس با اشاره به تمامی این موارد نوشت که داعش و القاعده به میزان بهره‌ای که می‌توانند از انتخاب ترمپ من‌حیث رییس‌جمهور جدید امریکا ببرند، پی برده‌اند.

بنا به نوشته این روزنامه انگلیسی، آنچه که حادثه ۱۱ سِپتِمبر را به یک موفقیت برای «اسامه بن لادن» سرکرده طالبان تبدیل کرد، تخریب برج‌های امریکا نبود بلکه واکنش اردوی امریکا بود که به جنگ‌های عراق و افغانستان منجر شد و این حادثه ممکن است مجدداً رخ دهد.

طبق این راپور، در فرضیه، ترمپ مخالف مداخله در امور کشورهای دیگر و مخالف مداخله نظامی امریکا در خاورمیانه و شمال افریقا است و می‌خواهد به جنگ سوریه پایان دهد و از تصمیم باراک اوباما برای خارج کردن تمامی نظامیان امریکایی از عراق در سال ۲۰۱۱، انتقاد کرد.

ایندیپندنت نوشت، با اینحال، جرج بوش و اوباما آن زمان که برای اولین بار من‌حیث رییس‌جمهور امریکا برگزیده شده بودند، مخالف مداخله در کشورهای دیگر بودند اما بعد از گذشت مدت زمانی این سیاست تغییر کرد و اردوی  امریکا و نیروی هوایی این کشور تا حد زیادی امروز در عراق و سوریه اشتراک دارند و این جنگ‌ها با پایان دوران ریاست‌جمهوری اوباما نیز پایان نمی‌یابد.

از طرف دیگر «جان بولتون» نماینده اسبق امریکا در سازمان ملل پیشنهاد ایجاد یک دولت سنی در شمال عراق و شرق سوریه را مطرح کرده است که این پلانی است که هر جمله آن نمایانگر جهل و قضاوت بد درباره نیروهایی است که در این کشور مستقر هستند و همین پیشنهاد به بیشتر شدن درگیری ها در منطقه منجر می‌شود.

ایندیپندنت توضیح داد، همیشه احمق‌هایی در واشنگتن بوده‌اند و برخی اوقات این احمق‌ها در رده‌های بالای دولت قرار داشتند اما تعداد افراد خطرناکی که هم‌اکنون خودشان را به دولت آتی امریکا متصل کرده‌اند، بیش از هر زمانی در تاریخ امریکا هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار