افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

تظاهرات هفتگی مردم عراق به منظور ایجاد اصلاحات سیاسی!

تظاهرات

موج جدید تظاهرات مردم در عراق آغاز شده اما این بار در فضای امنیتی بحرانی در حال برگزاری است که شاهد خلل‌های زیادی بوده و تازه‌ترین آن انفجار منطقه الکراده بغداد و جنایت شهر «بلد» در نزدیکی سامرا بود که صدها قربانی گرفت.

دولت عراق پنجشنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای، به تأخیر انداختن تظاهرات روز جمعه هواداران مقتدی صدر، رهبر جریان صدر را خواستار شده و تأکید کرده بود مبارزه با فساد از طریق تنش‌آفرینی، مختل کردن امنیت و تجاوز به باشنده گان و اموال عمومی امکان‌پذیر نیست.

در این بیانیه آمده بود: «منحرف کردن تلاش نیروهای عراقی و کشاندن اوضاع به سمت مشکلات حاشیه‌ای، سبب شکست عملیات‌ آزادسازی شده و اهداف دشمنان و تروریست‌ها را محقق می‌‌کند».

به رغم هشدار دولت عراق جمعه گذشته هزاران تن از مردم در بغداد و شهرهای مختلف عراق به دعوت رهبر جریان صدر عراق در مبارزه با فساد تظاهرات کرده و خواستار و برکناری مسئولان فاسد شدند.

«هاشم الکندی»، تحلیلگر سیاسی عراق در این خصوص تاکید کرد: جریان صدر در قوای سه گانه عراق از نفوذ برخوردار است که می‌تواند بدون برپایی تطاهرات خواستار ایجاد اصلاحات سیاسی شود.

وی تاکید کرد: توقف اعتراضات سَرَکی در سایه چالش‌های امنیتی کنونی در عراق به نفع همه طرف‌ها تمام شده و امنیت را به کشور بازخواهد گرداند.

الکندی گفت: طرف‌های سیاسی با خواسته‌های تظاهرات‌کنندگان به شکل اصولی موافقند اما دیدگاه آنها درباره ساز و کارهای ایجاد اصلاحات با یکدیگر متفاوت است.

تحلیلگر عراقی تاکید کرد : طرف‌هایی در عراق سعی می‌کنند در راستای حفظ منافع خاص خود، تظاهرات را از مسیر اصلی آن منحرف کنند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه جریان صدر با خواسته دولت عراق برای به تاخیر انداختن تظاهرات مخالفت کرد، اما این تظاهرات با نظم خوبی برگزار شد و هشدارهای امنیتی دولت عراق را مراعات کرد، به همین جهت بر خلاف تظاهرات‌های هفته‌های گذشته در مدت زمان کوتاهی برگزار شد.

تحلیلگر عراق حضور مقتدا صدر در تظاهرات بغداد را نمادین و به منظور تقویت روحیه معترضین دانست و گفت: شعارهای مقتدا صدر همصدا با تظاهرات‌کنندگان در خصوص وحدت و همبستگی در عراق، پیام آشکاری خطاب به امریکا و حامیان آن در داخل عراق داشت چرا که امریکا با تلاش برای منحرف کردن مسیر تظاهرات و روند اصلاحات به دنبال ضربه زدن به وحدت عراقی‌هاست.

الکندی در خصوص خواسته‌های تظاهرات‌کنندگان عراقی گفت: چشم انداز سیاسی عراق پیچیده است و چیزی که از اصلاحات خواسته می‌شود، اصلاح و عبور از اشتباهاتی است که طی 13سال گذشته به دلیل اشغالگری و سهم بندی‌های قومی ناشی از آن در بدنه سیاسی عراق رسوخ کرده است بخصوص که طرف‌هایی سیاسی که از وضعیت فعلی نفع می‌برند با خواسته‌های تظاهرات‌کنندگان مخالفند.

وی افزود: در عین حال خواسته تظاهرات‌کنندگان اصلاح کامل نهاد سیاسی عراق است که تحقق این امر طی مدتی کوتاه امکان‌پذیر نیست.

تحلیلگر سیاسی عراق تاکید کرد: جریان صدر می‌تواند شیوه‌های دیگری غیر از تظاهرات برای بیان خواسته خود در ایجا اصلاحات بکارگیرد، بخصوص که این جریان، پنج وزارتخانه و 35 صندلی پارلمان را در اختیار دارد، علاوه بر اینکه بسیاری از کارکنان مراکز عالی عراق نیز وابسته به جریان صدر هستند، بنابراین این جریان می‌تواند به دور از برپایی تظاهرات نقش فعالی در اجرا و پلان اصلاحات داشته باشد.

عراق از سی و یکم ژوئیه 2015 ، شاهد تظاهرات هفتگی در بغداد و دیگر ولایات عراق است که در آن مردم خواستار اصلاحات جامع، مبارزه با فساد و مجازات مفسدین هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار