افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 24 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

ترکیه به غزه نظر سوء دارد!

ترکیه

«اشرف عبدالله»، رییس حزب کار سوسیالیست مصر در قاهره توافقنامه عادی سازی روابط آنکارا – تل آویو را ضامن گسترش خط لوله گاز میان ترکیه و اسراییل (سرزمین های اشغالی) و خرید گاز طبیعی آنکارا از تل آویو و صادرات آن به بازارهای اروپا دانست و گفت: بدین ترتیب اسراییل از کشورهایی در منطقه که قدرت رویارویی با آن را دارند به نفع خود بهره برداری می‌کند.

عبدالله گفت: توقف همکاری‌های بین ترکیه و اسراییل طی سال‌های اخیر و بخصوص در بعد نظامی و تمرینات مشترک نظامی و مبادلات تجاری، دشمن صهیونیستی را واداشت تا با تشدید محاصره نوار غزه، مقامات حماس را به درخواست از ترکیه برای کمک به این منطقه و گرم کردن روابطش با تل آویو ترغیب کند.

وی با اشاره به بخشی از توافق ترکیه و اسراییل که به برداشته شدن بخشی از تحریم‌ها از نوار غزه اختصاص دارد، گفت: این توافق جای پایی برای ترکیه در غزه باز می‌کند و از سوی دیگر دستاوردی برای دشمن صهیونیستی خواهد بود.

وی افزود: مقامات ترکیه به تل آویو تضمین خواهند داد که حماس اقدام به حمله‌ای علیه سرزمین‌های اشغالی نخواهد کرد و در مقابل ورود کمک‌های بشردوستانه از طریق بندر اشدود و همچنین اجرای برخی پلان های سرمایه گذاری‌ و بهبود زیربناهای غزه، حماس برای آزادی اسرای صهیونیست و اجساد شماری از نظامیان صهیونیست اقدام خواهد کرد.

عبدالله عدم تعقیب صهیونیست‌ها از سوی ستره محکمه ترکیه و جامعه بین المللی به اتهام ارتکاب جرایم جنگی و غیرانسانی در حادثه کشتی مرمره را نیز از دیگر مفاد توافقنامه مذکور دانست که به نفع اسراییل تمام شده است.

این سیاستمدار مصری در بخش دیگری از سخنانش خواستار نقش پیشگامانه و تاریخی مصر در منطقه خواند و گفت: مصر در خصوص حل بحران سوریه دیدگاهی مغایر با دیدگاه غیرقابل اجرای عربستان دارد و این اوضاع سیاسی و اقتصادی بحرانی در مصر است که به این کشور قدرت کمک به نظام دمشق را نمی‌دهد.

عبدالله ادامه داد: توافق ترکیه و اسراییل، مقامات آنکارا را ضامن بهبود اوضاع در نوار غزه کرده است، بنابراین معلوم می‌شود که ترکیه در پی شکستی که در سوریه متحمل شده و وجهه خود را در نزد کشورهای عربی و اسلامی تخریب کرد، به دنبال رسیدن به دستاوردی و احیای نقش حیاتی خود در منطقه است تا تنها ملک دست قدرت های استعماری کلان لقب نگیرد.

روابط آنکارا و تل‌آویو در سال 2010 عیسوی پس از حمله نظامیان رژیم صهیونیستی به کشتی حامل کمک های انسان دوستانه برای نوار غزه که منجر به کشته شدن 10 نفر از باشنده گان ترکیه شد، به شدت متشنج شده بود.

ترکیه برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی سه شرط را مطرح کرده بود؛ عذرخواهی رسمی تل‌آویو از آنکارا، پرداخت غرامت به خانواده کشته شدگان و پایان دادن به محاصر غزه. اسراییل با وساطت امریکا شرط اول را بطور جزئی به‌جا آورد و بخشی از غرامت‌ها را نیز پرداخت کرد ولی درخصوص شرط سوم هنوز اقدامی نکرده است.

گفته می شود بر اساس توافقنامه جدید، شرط سوم ترکیه که لغو کامل محاصره غزه بود، به شکل تسهیل در ارسال کمک‌های انسانی برای مردم غزه قید شده است، بدین شکل که کمک‌های انسان‌دوستانه ابتدا به بندر اسراییلی «اشدود» رفته و پس از تلاشی به غزه انتقال داده خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار