افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

تخم تروریزم را سعودی‌ها کاشتند!

تروریست‌های معارض

روزنامه امریکایی «نیویورک‌تایمز» در سرمقاله خود به اقدامات سعودی‌ها در گسترش تروریزم در جهان اشاره کرد.

روزنامه امریکایی نیویورک تایمز در سرمقاله خود به اقدامات سعودی‌ها در گسترش تروریزم در جهان اشاره و عنوان کرد که تروریزم امروز، حاصل بذری‌ است که سعودی‌ها کاشته‌اند.

روزنامه امریکایی «نیویورک‌تایمز» در سرمقاله خود به اقدامات سعودی‌ها در گسترش تروریزم در جهان اشاره کرد و نوشت که عربستان سالهاست که سیاستمداران امریکایی را ناامید کرده است و علیرغم آنکه ظاهراً یک همپیمان مهم برای امریکا است و با سلاح‌ها و کمک‌های امریکا از دشمنان خود در امان است، اما ملیون‌ها دالر صرف تقویت وهابیت‌ کرده است.

طبق این گزارش، وهابیت در واقع منبع الهام طیاره ربایان حادثه تروریستی 11 سِپتِمبر شد و هم‌اکنون نیز «داعش» را تحریک می‌کند.

نیویورک‌تایمز ادامه داد، جدیدترین فصل در این تاریخچه طولانی و غم‌انگیز شامل «کوزوو» کوچک می‌شود. این کشور با جمعیت تنها 1.8 ملیون نفری، در مقایسه با کشورهای دیگر تعداد جوانان بیشتری را برای مبارزه و کشته شدن به عراق و سوریه فرستاده است.

از سال 2012 تاکنون، حدود 314 نفر از مردم کوزوو به تکفیری‌های داعش پیوسته‌اند که از این میان شامل دو بمب‌گذار انتحاری، 44 زن و 28 طفل می‌شود. حتی بلجیم که بعد از حملات پاریس و بروکسل تا حد زیادی من‌حیث کانون افراط‌گرایی دیده می‌شود، در رتبه‌بندی اعزام نیرو برای داعش، بعد از کوزوو قرار دارد.

این گزارش سپس نوشت، همانطور که جزئیات این مسئله در مقاله اخیر نیویورک‌تایمز نوشته شده است، کوزوو به این دلیل در چنین جایگاه امروزی قرار گرفته است که عربستان سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج‌فارس، سالها صرف گسترش و تأمین بودجه شبکه‌ای از ملا امام، مساجد و انجمن‌های محرمانه در این کشور کرده‌اند.

نیویورک‌تایمز ادامه داد، در حالیکه هیچ‌گونه شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد گروهی به صورت مستقیم و صریح به مردم کوزوو پول می‌دهد تا آنها را ترغیب کند به سوریه بروند، مقامات ارشد کوزوو به نیویورک‌تایمز گفته‌اند که یکسری روحانیون و گروههای افراطی مبالغ زیادی را برای تقویت تفکر افراطی در بین جوانان و قشر آسیب‌پذیر کوزوو هزینه می‌کنند.

«فاتوس ماکولی» رییس پولیس مبارزه با تروریزم کوزوو به نیویورک‌تایمز گفته بود: «موضوع اینجاست که آنها از متفکرانی حمایت می‌کنند که به اسم حفاظت از اسلام، خشونت و جهاد را تقویت می‌کنند».

در سرمقاله نیویورک‌تایمز تصریح شده است که امریکا و ناتو در سال 2008، بودجه زیادی را برای کمک به کوزوو هزینه کردند تا بتواند استقلال خود را از صربستان به دست آورد و دموکراسی را برقرار کند. عربستان سعودی از کوزوو من‌حیث زمین پرورش افراط‌گرایان استفاده کرده است و اجازه داده که نهادها یا باشنده گان سعودی از این کشور من‌حیث یک زمین پرورش افراط‌گرایی استفاده کنند و این مسئله یادآور رفتار متناقض و حتی دوگانه شرکای امریکا در خلیج‌فارس است و نشان می‌دهد که به چه دلیل روابط واشنگتن با این کشورها تا حد زیادی دچار مشکل شده است.

طبق این گزارش، کوزوو که بعد از چندین ماه بمباردمان ناتو در سال 1999 موفق به کسب استقلال از صربستان شد، معروف به کشوری صبور است. اکثر مردم مسلمان این کشور پیرو مذهب حنفی بودند که مقبول است اما از زمان جنگ ناتو، ملا امام های جماعت تحت آموزش عربستان تهدیدی برای این مذهب بودند و موسسات خیریه تحت حمایت عربستان مصارفی را پرداخت می‌کرد و جهاد خشونت‌بار و افراطی‌گری را پرورش دادند.

کارشناسان همچنان به شماری از دلایلی اشاره می‌کنند که کوزوو را به زمین حاصلخیزی برای جذب ایدئولوژی افراطی تبدیل کرده است.

این سرمقاله می‌افزاید، تعداد زیادی از جوانان کوزوو در مناطق قریه یی مفلس زندگی می‌کنند و امید چندانی به اشتغال ندارند. آنها اعتقادی به دولت خود ندارند و طبق گزارش 2015 مرکز مطالعات امنیتی کوزوو، نظام آموزشی این کشور تفکر انتقادی را پرورش نمی‌دهد.

هنوز مشخص نیست که به چه دلیل دولت کوزوو و امریکا و مقامات سازمان ملل زودتر اقدامی را در این زمینه صورت ندادند. شاید امریکایی‌ها به اشتباه فرض کرده‌اند که احتمالاً جامعه مذهبی میانه‌رو کوزوو می‌تواند از رشد افراط‌گرایی در این کشور جلوگیری کنند.

بر اساس این گزارش، حملات 11 سِپتِمبر، خیلی با سرعت خطرات را روشن کرد. چندین سازمان سعودی در کوزوو تعطیل شد و دولت عربستان که ظاهراً کمک خود را به کوزوو کاهش داده است، هم‌اکنون اصرار دارد که کنترول شدیدی بر موسسات خیریه، مساجد و آموزش‌های دینی و مذهبی خود دارد. با اینحال، کویت، قطر، امارات متحده عربی بودجه افراط‌گرایان در کوزوو را افزایش داده‌اند.

دولت کوزوو با همکاری امریکا اقداماتی را برای مبارزه با افراط‌گرایی اتخاذ کرده است که شامل تصویب قوانین جدید مبارزه با تروریزم، سرکوب پولشویی و افزایش تحقیقات مأموران پولیس می‌شود و در پی این اقدامات، جریان باشنده گان این کشور که برای مبارزه در کنار داعش به سوریه و عراق می‌روند، کاهش یافته است به طوریکه در هفت ماه گذشته تقریباً هیچ کس از این کشور برای پیوستن به داعش نرفته است و شمار مردم این کشور که در میدان نبرد سوریه و عراق در کنار داعش هستند، به 140 نفر کاهش یافته است.

نیویورک‌تایمز با اشاره به این موارد در پایان نوشت، اما با اینحال، دستکم دو ملا امام افراطی همچنان به وعظ در «پریستینا» پایتخت کوزوو ادامه می‌دهند و توجه جوانان را به خود جلب می‌کنند به همین دلیل اقدامات زیادی باید برای حفظ استقلال و روح صبر در کوزوو صورت گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار