افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

از تجارت مواد مخدر تا حمایت از داعش/ سیا و موساد، بدنبال ناامنی در افغانستان

سیا و موساد

پشت پرده همکاری ها و فعالیت های گسترده آژانس استخبارات مرکزی امریکا سیا و سازمان جاسوسی اسراییل موساد چیست؟!
به نقل از پایگاه خبری العهد، پی بردن به فعالیت گسترده آژانس استخبارات مرکزی امریکا سیا و نیز سازمان جاسوسی اسراییل موساد اسراییل در تجارت مواد مخدر پرده از واقعیت های بسیاری برداشته و به مثابه رمزگشایی از رویکردهای خصمانه این دو کشور در بسیاری از نقاط دنیا از جمله افغانستان است.

تحقق اهداف امریکایی و اسراییلی از راه تجارت مواد مخدر

هرچند بیشتر کشورهای دنیا تجارت مواد مخدر، ساخت و استفاده از آن را ممنوع کرده اند اما در پشت پرده فعالیت بزرگترین سرویس استخباراتی دنیا یعنی امریکا، عملیات خطرناکی به نام استفاده از مواد مخدر به منظور تحقق اهداف مورد نظر آن نهفته است.

در حالی که آژانس استخبارات مرکزی امریکا سیا دشمنان خود را به تجارت مواد مخدر متهم می کند، نقش این سرویس در کنار موساد اسراییل در زمینه تجارت مواد مخدر و استفاده از آن در اقدامات امنیتی مشهود است.

فعالیت سیا در زمینه قاچاق مواد مخدر به دستور دولت امریکا

در همین ارتباط پیتر دیل اسکوت و جاناتان مارشال در کتاب سیاست کوکائین.. مخدرات و ارتش و سیا در امریکای مرکزی چاپ 1991 نوشتند: پابندی امریکا به مبارزه با مواد مخدر صحت ندارد و سیا از دولت امریکا دستوراتی در ارتباط با فعالیت در زمینه قاچاق مواد مخدر دریافت می کرد.

در این میان سیا به قرص های روانگردان که در سطح جهان ممنوع است توجه خاصی نشان داد به این معنی که آن را کلید تسلط بر انسان ها دانست و به بررسی تاثیر آن در بین نظامیان، داکتران، نماینده گان دولت، محصلان و مریضی های روانی پرداخت.

هشدار سیا نسبت به برملا شدن فعالیت در بازار مواد مخدر

در سال 1975 دیوید دنبار مفتش کل سیا تاکید کرد، نه تنها باید هوشیار بود تا این عملیات برای دشمن فاش نشود، بلکه باید آن را از باشنده گان امریکایی نیز پنهان کرد زیرا فاش شدن دست داشتن سیا در فعالیت های ممنوعه و غیراخلاقی بازتاب های خطرناکی را در سطح دپلوماتیک و سیاسی به دنبال خواهد داشت و به انجام ماموریت آن آسیب می رساند.

سیا شریک تجارت مواد مخدر در افغانستان

در همین ارتباط روزنامه وزگلیاد روسیه به نقش سیا در رقابت شدید بین طالبان و داعش برای تسلط بر کشتزارهای مواد مخدر در افغانستان پرداخت و در مقاله ای که در نیمه نووِمبر 2017 نشر شد، به اظهارات قوماندان امنیه افغانستان در هلمند اشاره کرد مبنی بر اینکه گروه تروریستی داعش و طالبان علیه یکدیگر اعلام جهاد کرده اند که عامل آن زمین های کشت مواد مخدر در افغانستان است

در مقاله این روزنامه روسی یادآوری شد، آنچه در این خصوص بسیار قابل توجه است نقش امریکا در تجارت مواد مخدر است.

دشمنی داعش و طالبان برسر تصاحب زمین‌های زیر کشت تریاک

این منبع به نقل از انتوان ماراداسف رییس بخش مطالعات کشمکش های مسلحانه در خاورمیانه نوشت: تناقض روابط طالبان و داعش در افغانستان از مدت ها قبل وجود داشت و این اولین بار نیست که علیه یکدیگر اعلام جهاد می کردند اما دلیل اختلاف و کشمکش دو طرف پیش از هر چیز ناشی از حمله اعضای داعش به طالبان و تلاش برای در اختیار گرفتن ولایات تولید کننده مواد مخدر در افغانستان است تا این لقمه لذیذ را از دهان طالبان بیرون بکشند از همین رو روابط دو طرف رویکرد خصمانه پیدا کرد.

مارداسف در ادامه یادآور شد روابط داعش و طالبان قبلا مبتنی بر همکاری مشترک بود من‌حیث مثال هنگامی که طالبان به منطقه کندز حمله کرد، داعش به کمک آن برخاست اما بعد از فوت ملا عمر رهبر طالبان بسیاری از اعضای غیر بومی آن به داعش ملحق شدند که پیشنهادات مالی بزرگی را به آنان داده بود در حالی که جنبش طالبان به طور کلی یک جنبش افغانی متشکل از پشتون ها است هرچند قبلا اعضای خارجی نیز داشت.

تجارت مواد مخدر، منبع تامین مالی عملیات سیا در خارج

وی معتقد است امریکا در قاچاق مواد مخدر سهم مشخصی دارد و علاوه بر این برخی کارشناسان غربی بر این باورند که هزینه عملیات سیا در خارج از امریکا از تجارت مواد مخدر افغانستان تامین می شود و به همین دلیل می توان به دلایل توجه بیش از اندازه امریکا برای ادامه ناآرامی ها در افغانستان پی برد.

تاجر کلان مواد مخدر در پاناما، مزدور موساد و سیا

بین سیا و قاچاقچیان مواد مخدر روابط قوی و دیرینه ای وجود دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت از جمله اینکه مانوئل نوریگا معروف به دیکتاتور سابق پاناما (1983-1989) به روابط با سیا معروف بود تا جایی که به جاسوس آن تبدیل شد و همزمان که برای سیا کار می کرد، رهبر باندهای مواد مخدر و قاچاق آن در پاناما را برعهده داشت.

مدتی پس از فوت او در سن 83 سالگی، رونین پیرگمن محقق مسایل استخباراتی در روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت نوشت: سیا و امریکا، نوریگا را در دوره ای مشخص و پیش از دستگیری به کار گرفتند و سپس از او من‌حیث یک مزدور کلان استفاده کردند.

تاجر تونسی تبار مواد مخدر مزدور موساد در دیر الزور

موساد نیز مانند سیا در تجارت مواد مخدر و همکاری با قاچاقچیان معروف است و در مقابل این همکاری به آنان خدمات امنیتی ارایه می دهد. در همین ارتباط سرویس امنیتی تونس در اواخر سال 2017 هویت ابوعبدالرحمان تروریست تونسی و چگونگی به کارگیری او از سوی موساد و اینکه به امیر مومنین داعش در دیرالزور تبدیل شد، فاش کرد، به این معنی که روشن شد داعشی تونسی الاصل به نام غسان بن علی عبدالسلام مقیم ایتالیا و مظنون به تجارت مواد مخدر است و از آنجا به سویدن مهاجرت کرد و در آنجا از سوی موساد به کار گرفته شد.

همکاری موساد با یکی از مهره های اصلی داعش در سوریه

اصلیت خانواده همسر غسان یا همان عبدالرحمان سوری بود و او در سال 2012 به کشورش بازگشت و سپس راهی سوریه شد و در آنجا پست های مختلفی را در گروه تروریستی داعش بر عهده گرفت تا جایی که او را یکی از بنیانگذاران این گروه در سوریه می دانند.

موساد از تاجران مواد مخدر در غزه و مصر من‌حیث جاسوس استفاده می‌کرد

یکی از ابزاری که موساد در جذب مزدوران استفاده می کند، مشوق های مالی است به این ترتیب که کسانی را که از حکومت های کشورشان ناراضی بودند و نیز تاجران مواد مخدر را در مقابل مبالغی پول و یا قول ارایه خدمات امنیتی جذب می کرد.

مافیای اسراییل حلقه وصل موساد و باندهای تروریزم بین‌المللی

نکته قابل توجه اینکه مافیای اسراییل مهم ترین و خطرناک ترین پوشش برای موساد و یکی ازبازوهای آن در خارج از فلسطین اشغالی است تا جایی که بازوی پنجم اسراییل به شمار می آید و همین مافیا بود که بسیاری از بخش های اصلی و کلیدی امریکا را تحت تسلط خود در آورد و علاوه بر این شبکه های قاچاق مواد مخدر و توزیع آن را تحت کنترول در آورده و شبکه های فساد اخلاقی و بی بند و باری را در اختیار دارد و به مثابه نقطه اتصال بین موساد و باندهای تروریستی بین المللی است.

تلاش اسراییل برای رواج مواد مخدر در بین جوانان غزه

در همین ارتباط عماد الغلبان مسئول تحقیقات مرکزی پولیس مبارزه با مواد مخدر در غزه فاش کرد که اسراییل در رواج مواد مخدر در بین جوانان فلسطینی در کرانه باختری و غزه نقش زیادی دارد و این مواد از طریق مزدوران موساد از کشورهای شرق آسیا تامین می شود و هدف از گسترش اعتیاد در غزه نفوذ در داخل مقاومت و به زانو درآوردن آن از طریق تضعیف جوانان و گرفتار کردن آنان است.

تاجر مواد مخدر مصری، جاسوس موساد

در مصر نیز موساد سمحام موسی مطیر تاجر موا مخدر را من‌حیث جاسوس به کار گرفت به این معنی که افسران موساد با او به توافق رسیدند که در مقابل ارایه اطلاعاتی از مصر مواد مخدر در اختیارش قرار می دهند، حال آنکه مطیر در جوانی در یکی از شرکت های قرارداد کاری مصر و فلسطین کار می کرد و ارتباط با موساد نیز تحت پوشش همین شرکت انجام می گرفت.

او در خصوص چگونگی به دست آوردن اطلاعات و دریافت نامه ها و ارسال آن آموزش های فشرده ای دید اما اطلاعات مورد نظر موساد را به طور شفاهی به آن منتقل می کرد.

حمایت امریکا و اسراییل از تجارت مواد مخدر در لبنان

جاناتان مارشال در کتاب ارتباطات لبنان: فساد و جنگ داخلی و تجارت بین المللی مواد مخدر به ارتباط شبه نظامیان عیسوی در جریان جنگ داخلی لبنان و تحت حمایت گسترده امریکا و اسراییل با دوسیه تجارت مواد مخدر در لبنان اشاره کرده و می نویسد: لبنانی ها در حالی با هم وطنان خود وارد جنگ شدند که در برخی موارد سود مواد مخدر عامل اختلاف و جنگ بود و موساد به آن دامن زده و از تجارت مواد مخدر حمایت می کرد.

  1. Aliraza Rasa :

    اصلی حامی مالی داعش این پلیدسیا موسادیعنی استخبارات یهودی دوشمن سابقه اسلام

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار