افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 28 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

تامین مالی رسانه ها؛ تلاش مداخله‌جویانه امریکا نسبت به سیاست داخلی قرقیزستان!

قرقیزستان

ارمیک عبدرییس‌ایف افزایش بودجه‌ها را به خاطر شکست واشنگتن در سوریه و همچنین رقابتی شدن فضای این منطقه در تقابل با تصاحب کشورهای پساشوروی دانست.

 

«ارمیک عبدرییس‌ایف» خبرنگار آژانس خبررسانی ملی قرقیزستان با اشاره به افزایش توجه امریکا به کشورهای آسیای مرکزی اظهار داشت: در آغاز سال 2016 «هیزر هیگینباتام» معاون وزیر امور خارجه امریکا از اختصاص 953 ملیون دالری سرمایه جهت پشتیبانی از عملیات مقابله با تبلیغات روس‌گرایان در کشورهای حامی همگرایی برای سال 2017 خبر داد.

وی در توصیف این اقدام گفت: وزارت خارجه امریکا اختصاص چنین مبلغی را به علت مقابله شدید برای تجاوز روسیه در اوکراین، کشورهای اروپای شرقی و آسیای مرکزی ذکر کرده و تخصیص آن را به عناوینی نظیر کمک‌های مستقیم به رسانه‌ها، پشتیبانی روابط دیپلوماتیک و نیز دیگر برنامه‌ها در قالب توسعه حوزه‌های صحّی و مبارزه با تروریزم نسبت داده است.

خبرنگار آژانس خبررسانی ملی قرقیزستان تصریح کرد: علاوه بر این در آغاز سال 2016 وزارت خارجه امریکا با تأکید بر متمرکز شدن برنامه‌های افزایش مقاومت دولت‌ها، تخصیص این کمک‌ها را ضروری دانست بعلاوه این که گسترش روابط دیپلوماتیک، توجه به توسعه مدیریت در حوزه دفاعی، پشتیبانی از همگرایی اروپایی، افزایش تعداد راه‌کارها و توسعه در بخش انرژی هدف این پلان قرار دارد.

ارمیک عبررییس‌ایف گفت: در اواسط ماه جون سال جاری امریکا مجددا درخواست اختصاص مبالغ اضافه‌ای را برای سال 2017 جهت توسعه همکاری با رسانه‌های کشورهای آسیای مرکزی ارائه داد که دلیل اصلی این اقدام مبارزه با تبلیغات روسیه ذکر شده است ضمن آنکه قرار است تمام مبالغ برای توسعه ابزارهای تبلیغاتی در این منطقه صرف شود.

وی افزود: باید مدنظر داشت که بسیاری از سیاستمداران امریکایی به دنبال برقراری ارتباطات با رسانه‌های قزاقستان نیز هستند و تکیه آنها نیز به صورت متمرکز بر حملات تروریستی مسلحانه در این کشور متمرکز است.

این خبرنگار عنوان کرد: «دنیل زازنلیوم» مقام وزارت امور خارجه امریکا در اظهارنظر به درخواست اختصاص چنین مبالغی گفته است که پروگرام افزایش همکاری دولت امریکا با رسانه‌های کشورهای آسیای مرکزی به دلیل وجود روابط و اشتراکات عمیق اقتصادی، سیاسی، کولتوری و تاریخی بین آنان و روسیه ادامه خواهد داشت همچنین، «ویکتاریا نولاند» مشاور مسایل اروپا و اوراسیایی وزارت خارجه امریکا در سخنرانی خود در سنای این کشور از کمبود توانایی مقابله با رسانه‌های روسیه در این منطقه خبر داد.

به گفته وی، همچنین در منابع دیگری «دنیل رازنبلیوم» معاون مشاور وزیر امور خارجه امریکا در سخنرانی خود در نشست کمیته امور خاورمیانه، آسیای مرکزی و جنوبی کنگره امریکا مطالبه افزایش بودجه آژانس توسعه بین‌المللی امریکا تا سقف 164.1 ملیون دالر را برای فعالیت خود در آسیای مرکزی مطرح ساخت که بر طبق اطلاعات رسمی بخش بسیاری از این مبلغ یعنی 51.8 ملیون دالر برای قرقیزستان (افزایش 39 فیصد نسبت به سال گذشته)، 41.6 ملیون دالر برای تاجکستان (افزایش 44 فیصد نسبت به سال گذشته)، 11.6 ملیون دالر برای ازبکستان (افزایش 9 فیصد نسبت به سال گذشته)، 8.8 ملیون دالر (افزایش 5 فیصد نسبت به سال گذشته) اختصاص داده می‌شود.

ارمیک عبدرییس‌ایف افزایش این بودجه‌ها را به خاطر شکست واشنگتن در سوریه و همچنین رقابتی شدن فضای این منطقه در تقابل با تصاحب کشورهای پساشوروی دانست و خاطرنشان کرد: امروز جنگ سرد نه تنها متوقف نشد بلکه با نیروهای جدید شروع به تشدید است و تأمین مالی رسانه‌های داخلی آنها نیز در منطقه توسط سازمان‌های غیردولتی در خور منافع هر بازیگر هر روز بزرگتر می‌شوند.

وی با اشاره به تجمعات اعتراضی علیه تصویب قانون ممنوعیت فعالیت سازمان‌های غیردولتی توسط نماینده گان این سازمان‌ها اظهار داشت: باید چنین اقداماتی را من‌حیث تلاش مداخله‌جویانه به سیاست داخلی قرقیزستان دانست که در حال حاضر دولتخانه امریکا نیز سعی در افزایش بودجه آن دارد و به وسیله این ابزار هم رسانه‌های روس‌گرا و رسانه‌های قرقیزی نیز ضربه خواهند خورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار