افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 29 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

تاسیسات هسته ای دیمونا در تیررس موشک های حزب الله

فرسودگی نیروگاه دیمونا و قرارداشتن آن در تیررس موشکهای حزب‌الله حفاظت از آن را برای رژیم صهیونیستی مشکل ساخته است.

به نقل از روزنامه الاخبار چاپ لبنان، با توجه به فرسودگی نیروگاه هسته‌ای دیمونا و قرار داشتن آن در تیررس موشک‌های حزب‌الله، حفاظت از این نیروگاه به باری سنگین بر دوش رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. نیروگاه اتمی دیمونا که اسراییل آن را از فرانسه خرید، نه‌تنها امتیازی برای این رژیم محسوب نمی‌شود بلکه به همچون باری سنگین بر دوش‌های این رژیم تبدیل شده است.

مشکل نیروگاه دیمونا فقط این نیست که در تیررس موشک‌های زمین به زمین حزب‌الله است بلکه به‌سبب پایان یافتن عمر مفید آن یعنی چهل سال است، این در حالی است که برخی از قطعات این نیروگاه بارها تعویض شده است.

روزنامه اسراییلی هاآرتص فاش کرد که دانشمندان هسته‌ای اسراییل چندی پیش در کنفرانسی درباره مشکلات نیروگاه هسته‌ای دیمونا اعلام کردند 1537 مشکل را در این نیروگاه شناسایی کرده‌اند که نشان از خطرناک بودن آن دارد.

هاآرتص نوشت پروفیسور عوزی ایون، عضو سابق کمیته انرژی اتمی کنست بارها خواستار تعطیلی نیروگاه دیمونا به‌علل امنیتی شده و تأکید کرده است عمر زیاد نیروگاههای اتمی، آنها را به خطری زیست‌محیطی تبدیل می‌کند.

اسراییل از امضای معاهده منع گسترش سلاحهای هسته‌ای سر باز زده است و در نتیجه فعالیتهای اتمی این رژیم تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست و با این حال مسئولیت اجرای شروط امنیتی را که آژانس تعیین کرده، پذیرفته است. بر همین اساس صدها اشکال نیروگاه دیمونا، نه از طریق نظارت آژانس بلکه در سال 2015 از طریق امواج فوق‌صوت، آشکار شده است که دانشمندان هسته‌ای آنها را در کنفرانسی با همین موضوع مطرح کرده‌اند.

اسراییل نیروگاه دیمونا را پایان دهه پنجاه از فرانسه خرید و آن را سال 1963 راه‌اندازی کرد که هم‌اکنون طبق معیارهای فرانسه، عمر مفید آن به پایان رسیده و پنجاه و سه ساله است. کارشناسان اسراییلی تأکید می‌کنند این رژیم توان ساخت نیروگاههای اتمی را ندارد و با این حال اگر معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی را امضا کند خواهد توانست به‌طور رسمی از نیروگاههای اتمی برای مقاصد طب و پژوهشی بهره‌مند شود.

نیروگاه هسته‌ای دیمونا باری سنگین بر دوش رژیم صهیونیستی است

روزنامه السفیر چاپ لبنان در پایگاه انترنتی خود در یادداشتی نوشت: در بررسی‌هایی که دانشمندان در کنفرانس علمی ماه گذشته در تل‌آویو انجام دادند و در پی آزمایش‌هایی که با استفاده از امواج اولتراسونیک [ultrasonic] (امواج مافوق صوت) روی دیمونا انجام شد، مشخص شد دست‌کم هزار و پانصد و سی و هفت مورد نقص در بوته [یا کروزه: ظرف مخصوص گداختن فلزات] این راکتور وجود دارد. علت این نقصها عمر بیش از حد این راکتور است. راکتور دیمونا بیش از پنجاه سال پیش احداث شد.

کارشناسان معتقدند اسراییل بدون بهره گرفتن از تجربیات بین المللی قادر به ساخت راکتور جدید نیست و این امر نیز مستلزم امضای معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است. امضای این معاهده نیز راهبرد هسته‌ای کنونی اسراییل را که بر سیاست ابهام مبتنی است، تهدید می‌کند.

یوسی ملمان تحلیلگر امنیتی روزنامه‌ اسراییلی معاریو درباره اخبار نشر شده درخصوص نقص در راکتور دیمونا گفت این نقص بدین معناست که «زمان پی بردن به ماهیت واقعی سیاست هسته‌ای اسراییل نزدیک شده است.

از نظر ملمان این نقص با توجه به زیاد بودن عمر راکتور قابل پیش‌بینی بود. در سال دو هزار و چهار میلادی مسئولان ارشد راکتور در کنفرانسی علمی به موانع پیش روی ارتقای سطح امنیت راکتور اذعان کرده بودند.

تحلیلگر روزنامه معاریو خاطرنشان کرد راکتور دیمونا پنجاه و سه ساله شده است. هم‌اکنون برای اجتناب از فرسایش این راکتور از پیشرفته‌ترین روشها استفاده می‌شود. پرسشی که هم‌اکنون مطرح می‌شود، این است: تا چه‌زمانی می‌خواهند از این روشها استفاده کنند؟ راکتور دیمونا هفت سال دیگر بیشتر عمر نمی‌کند، بر این اساس ناگزیر از کار خواهد افتاد. طبق مطالب نشر شده در نشریات خارجی قدرت این راکتور که اسراییل آن را از فرانسه خریداری کرد، بیست و چهار مگابایت بود و ظاهراً به‌منظور انجام تحقیقات خریداری شد اما اسراییل میزان تولید این راکتور را به پنجاه مگابایت و شاید بیشتر ارتقا داد.

یوسی ملمان افزود طبق مطالب نشر شده در نشریات خارجی، اسراییل در این راکتور اورانیوم و پلوتونیوم تولید می‌کند که هر دو عناصر ساخت سلاح هسته‌ای هستند. علاوه بر این، اسراییل سیاست ابهام هسته‌ای را ابداع کرده است تا مانع پیگیری قانونی فعالیت‌های خود در محافل بین المللی شود و از سوی دیگر معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را نیز امضا نمی‌کند، این همان تله‌ای است که اسراییل هم‌اکنون در آن گرفتار شده است. اسراییل توانایی و تجهیزات ساخت راکتور هسته‌ای جدید را ندارد و برای ساخت راکتور جدید به کمک از خارج نیاز دارد و اگر معاهده مذکور را نیز امضا کند، قدرت ساخت راکتورهای هسته‌ای را به‌منظور انجام تحقیقات و تولید برق به دست خواهد آورد اما در عین حال از آن خواسته خواهد شد جزئیات پروگرام هسته‌ای خود را فاش کند.

ملمان در پایان گفت برآوردها حاکی از آن است که اسراییل دویست بم ساخته است. طبق برآوردهای بنیاد صلح سویدن، اسراییل هشتاد بم ساخته است.

وی می‌افزاید اسراییل یک زرادخانه دارد که حتی درصورت از کار افتادن راکتور با کمک آن می‌تواند قدرت بازدارندگی خود را حفظ کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار