افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 28 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

بررسی اهداف حزب الله از نبرد در لبنان و سوریه

حزب‌الله

وبگاه خبری «المدن» لبنان، به بررسی اهداف آتی حزب الله پرداخت…
سید حسن نصر الله» دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی اخیر خود ضمن تشریح برنامه‌های نظامی این جنبش بار دیگر بر اهمیت نبرد «حلب» تأکید و آزادسازی آن را عاملی برای جلوگیری از سقوط دمشق عنوان کرد.

با وجود اینکه بیشتر انتظار میرفت که حزب الله در مناطق «القلمون، الزبدانی و دیرالزور» عملیات داشته باشد، ولی نصر الله اعلام کرد که پروگرام کنونی آنها بازپسگیری مراکز مهم دومین شهر کلان سوریه از دست تکفیری‌هاست.

وبگاه خبری «المدن» لبنان، به بررسی اهداف آتی حزب الله پرداخت و نوشت، چندی پیش گروه‌های تروریستی داعش و جبهه‌ النصره در ارتفاعات القلمون تبادل اسیر انجام داده و هدف از این مسئله را تثبیت آتش بس طولانی مدت میان دو طرف عنوان کردند، ولی بعد از دو روز درگیری میان این دو گروه مجددا شعله ور شد.

ارتفاعات قلمون تحت رصد کامل نیروهای مقاومت/حزب الله در حال حاضر قصد درگیری مستقیم ندارد

منابع آگاه با اشاره به اینکه حزب الله همه تحرکات را در ارتفاعات قلمون رصد می‌کند تأکید کردند که این جنبش می‌تواند اقدامات خود را به صورت غیر مستقیم انجام دهد. لذا پس از اینکه دومین شخص مهم النصره در این منطقه ترور شد، برخی مدعی شدند که حزب الله با راکت‌های هدایت شونده این عنصر تروریستی را از پای درآورده است، ولی از آنجایی که این مسئله در منطقه تحت اشغال داعش صورت گرفت، انگشت اتهام به سوی این گروه نشانه رفت.

این منابع می‌گویند که چنین اقداماتی از سوی حزب الله فقط به این دلیل انجام می‌شود که این جنبش نمی‌خواهد در حال حاضر در این منطقه با تروریست‌ها درگیر شود. در واقع مناطق تحت اشغال داعش و النصره از سمت لبنان من‌حیث دروازه قلمون یاد می شوند. این دو گروه با هم توافق دارند ولی حزب الله با انجام حملات معین سبب شعله ور شدن درگیری میان این النصره و داعش می‌شود.

به گفته این منابع، النصره و داعش قصد دارند حزب الله را در این منطقه مشغول کنند. این منطقه به منزله محوری است که می تواند باعث شود حزب الله نتواند در سایر محورها اقدامی انجام دهد. در حال حاضر هیچ جنگی میان حزب الله و تروریست‌ها در این منطقه نزدیک نیست؛ خاصه اینکه حزب الله می گوید که به اهداف خود در این منطقه دست یافته و توانسته گروه‌های تروریستی را به گونه‌ای محاصره کند که نتوانند تهدیدی را به وجود بیاورند.

اهداف حزب الله در حلب

به اساس راپور این وبگاه، همه میادین نبرد در دسترس حزب الله است ولی در حال حاضر حلب هدف اصلی این جنبش است. حزب الله قصد دارد مناطق اصلی مانند «خان طومان، العیس، راه ارتباطی بین حلب ودمشق، و تلة سیریاتی» را آزاد کند.

در صورتی که بتواند این مناطق را پس بگیرد خواهد توانست منطقه امنی برای خود میان ریف غربی و ریف جنوبی حلب تا ادلب ایجاد گند و به فاصله 5 کیلومتری شهرکهای فوعه و کفریا برسد و بدین ترتیب هدف خود مبنی بر قطع راه حلب و ادلب را محقق کند.

این منابع در پایان تأکید کرد که در حال حاضر پایان قاطعی در نبردهای حلب وجود ندارد، بلکه حزب الله قصد دارد چندین مرکز مهم را از تروریست‌ها پس بگیرد تا از برگه میدانی در مذاکرات احتمالی آتی استفاده شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار