افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

بایدن به وجود نژادپرستی در کشورش اعتراف کرد!

جو بایدن

«جو بایدن» معاون «باراک اوباما» رییس‌جمهوری امریکا در مصاحبه خود با شبکه «ام اس ان بی سی» تصریح کرد که ارتباطات نزدیک‌تری باید میان مأموران پولیس و جامعه‌ای که به آن خدمت می‌کنند برقرار شود.

وی در خصوص حوادث اخیر خشونت پولیس علیه سیاه پوستان گفت: «هنوز نژادپرسی سازمانی در سراسر جامعه ما وجود دارد. اوضاع کمی بهتر شده است اما راه زیادی را باید در این زمینه طی کنیم….حقیقت این موضوع این است که عملاً این مسئله به صورت تدریجی بهتر شده است اما حقیقت اینجاست که این مسئله به اندازه کافی خوب نشده است».

بایدن ادامه داد که کشور می‌بایست «به تلاش خود ادامه دهد» و بودجه تلاش‌هایی را تأمین کند که به پولیس و جامعه اجازه دهد، تعامل بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

«باراک اوباما» رییس‌جمهوری امریکا با جمعی از مقامات اجرای قانون امریکا در پی خشونت‌های پولیس علیه سیاهپوستان و کشته شدن 5 پولیس امریکایی در دالاس دیدار کرد.

بایدن گفت: «پولیسی که امروز با وی دیدار کردم گفت، «ما وصله‌های ناجور داریم، من خودم این مسئله را می‌دانم. هر شغلی وصله‌های ناجور دارد. اما اکثر افسران پولیس، منصفانه عمل می‌کنند».

عصر چهارشنبه هفته گذشته، «فیلاندو کستایل»، مرد سیاهپوست 32 ساله که همراه نامزد و دختر 4 ساله‌اش در حال دریوری در یکی از سَرَک‌های ایالت «مینه‌سوتا» بود، حین توقف در ترافیک مورد اصابت مرمی پولیس قرار گرفت و کشته شد. «آلتون استرلینگ» نیز سیاهپوستی دیگر بود که یک روز قبل از آن با مرمی افسران پولیس در ایالت «لوئیزیانا» امریکا جان خود را از دست داد.

صبح روز جمعه (پنج‌شنبه شب به وقت امریکا) معترضان به اقدامات نژادپرستانه افسران پولیس امریکایی و کشتار اخیر سیاهپوستان در شهرهای مختلف امریکا به سَرَک‌ها آمدند. در دالاس اما حوادثی که اتفاق افتاد اندکی فراتر از اعتراض و تظاهرات و دستگیری معترضان رفت.

تعدادی تک‌تیرانداز که در تعمیر «بانک امریکا» مخفی شده بودند، به سمت نیروهای پولیس فَیْر کرده و 12 افسر پولیس در این تیراندازی‌ زخم برداشتند که در نهایت 5 افسر پولیس به دلیل شدت جراحات جان خود را از دست دادند.

پولیس دالاس در جریان تبادل آتش با افراد مسلح که در تعمیر مخفی شده بودند، سه نفر را دستگیر کرد اما فرد چهارم حاضر نشد تسلیم شود و در نهایت راپور‌هایی مبنی بر کشته شدن وی و برطرف شدن تهدید موجود نشر شده بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار