افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

بان‌کی مون عربستان را ناقض حقوق بشر نمیداند!

بان‌کی مون

گروه‌های حقوق بشری تصمیم «بان‌کی مون» دبیر کل سازمان ملل برای حذف نام ایتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از فهرست سیاه ناقضان حقوق اطفال را محکوم کردند.

سازمان ملل این هفته ایتلاف سعودی را به دلیل حمله به مراکز غیرنظامی و کشته و زخمی کردن صدها طفل در یمن، در فهرست سیاه قرار داد. این اقدام با واکنش تند عربستان روبرو شده و دبیر کل در اقدامی بی‌سابقه و تنها ساعاتی بعد از اعلام خشم ریاض، نام عربستان را «تا مشخص شدن نتایج تحقیقات مشترک» از فهرست حذف کرد.

در گزارش اولیه سازمان ملل عنوان شده بود که ایتلاف سعودی مسئول 60% موارد کشته و زخمی شدن اطفال در جریان درگیری‌های یمن است.

گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر» که پیش از این در چندین گزارش مستند عربستان را به ارتکاب جنایت جنگی متهم کرده بود، به شدت از بان کی مون انتقاد کرده است. در بیانیه این گروه عنوان شده است که دبیر کل سازمان ملل در برابر «اعمال نفوذ سیاسی» عربستان تسلیم شده و «چرخشی تکان‌دهنده» در مواضع وی رخ داده است.

همزمان گروه «عفو بین‌الملل» هم به شدت به بان‌کی مون تاخته و گفته است که این «جانبداری آشکار… اعتبار کل سازمان ملل را خدشه‌دار می‌کند.»

گروه «آکسفام» هم که برای کاهش فقر در جهان کار می‌کند، این تصمیم سازمان ملل را «شکستی اخلاقی» توصیف کرده است.

عربستان سعودی پیش از این با «اغراق‌آمیز» خواندن گزارش سازمان ملل، خواستار خروج نام خود از فهرست سیاه شده بود.

سال گذشته نیز در حالی که شایعاتی مبنی بر احتمال افزودن نام عربستان به فهرست سیاه ناقضان حقوق اطفال بود، بان‌کی مون به دلیل آنچه رسانه‌ها آن را فشارهای پشت پرده خواندند، از این اقدام خودداری کرد.

سازمان ملل در گزارش این هفته خود گفته بود که حملات عربستان سعودی منجر به مرگ 510 طفل شده و 667 طفل را هم مجروح کرده است. در این گزارش ادعا شده است که در 142 مورد هم حوثی‌ها مسئول کشته شدن اطفال بوده‌اند و در 324 مورد طرف مسئول مشخص نشده است.

ماه حمل سال گذشته بود که عربستان سعودی به بهانه بازگرداندن «عبد ربه منصور هادی» رییس جمهور مستعفی، به یمن حمله کرد. در جریان این حملات بیش از 6000 نفر کشته شده‌اند که اغلب آن‌ها غیرنظامی بوده‌اند.

عربستان سعودی رییس یکی از کمیسیون‌های اصلی شورای حقوق بشر سازمان ملل است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار