افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 24 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

نبردِ حلب، استخوان گروه‌های تکفیری را خواهد شکست!

مذاکرات

«مصطفی قلعه چی» افزود: این تعویق به منظور دستیابی به بیش‌ترین حد ممکن از دستاوردهای میدانی در نبرد حلب انجام شده چرا که نبرد حلب نبرد، جنگ برای شکستن استخوان گروه‌های تکفیری است.

قلعه چی گفت: نیروهایی در پی توافق روسیه و امریکا برای آتش بس در سوریه برگه برنده‌های خود را در سوریه از دست دادند که مثال آن کشور ترکیه است که در پی این توافق باز هم از دخالت در امور سوریه دست بر نداشت بنابراین بازگشت نبردها به عرصه سوریه اهرم فشاری برای حل بحران سوریه ایجاد خواهد کرد و بر مبنای آن مذاکرات ژنو ادامه خواهد داشت اما این بار دولت سوریه برگه‌های برنده جدیدی در اختیار دارد .

این معارض سوری در خصوص کودتای نظامی نافرجام ترکیه نیز اظهار داشت: تغییر رژیم‌ها در هر مُـلکی از جهان از انقلاب در اوکراین تا انقلاب‌های تونس، لیبیا و مصر همگی بازی قدرت‌های کلان جهانی است و نمی‌توان با تکیه بر نیروهای داخلی، هیچ نظامی را عوض کرد همان گونه که در اوکراین دخالت امریکا آشکار بود.

وی در خصوص پیامدهای تلاش برای کودتا در ترکیه بر سیاست خارجی این کشور اظهار داشت: پس از اظهارات بن علی یلدریم، نخست وزیر ترکیه درباره بهبود روابط با کشورهای همسایه و از جمله سوریه تلاش برای کودتای نظامی به وقوع پیوست و به نظرمی‌رسد که اردوغان احتمال وقوع شورشی از سوی اردوی این کشور را داده بود که به دنبال آن پا پیش گذاشته و از تصمیم برای عادی سازی با سوریه، بستن سرحدات خود و همچنین کمک نکردن به تروریست‌های حاضر در سوریه و ورود مجدد به فرآیند سیاسی حل بحران این کشور خبر داد.

قلعه چی افزود: ترکیه در پی توافق آتش‌بس در سوریه، هنگامی که خود را خارج از بازی سیاسی منطقوی یافت با کمک به گروه‌های تروریستی در حلب همچون نیروهای ترکمانی به دنبال ایجاد اهرم فشاری در عرصه سوریه بود.

وی تاکید کرد: اما تغییر واقعیت‌های میدانی در عرصه سوریه نتایج مذاکرات آتی ژنو را به کلی تغییر خواهد داد، چون اردوی سوریه و متحدانش معادله را کاملا تغییر دادند و با محاصره کامل حلب، قطع خطوط امداد رسانی و تمام شدن مهمات این شهر، گروه‌های تروریستی برای مدت طولانی دوام نخواهند آورد، بخصوص وقتی که اردوی سوریه و متحدانش به سوی اعزاز رفته و سرحدات را به طور کامل مسدود کنند.

سرمنشی حزب معارض تغییر و نهضت سوریه تاکید کرد: در نهایت ترکیه به تلاش مسالمت آمیز برای کمک به حل بحران‌های منطقه روی خواهد آورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار