افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

انتقاد شدید محکمه حقوق‌بشر اروپا از فرانسه

 محبس

محکمه حقوق‌بشر اروپا فرانسه را به دلیل تداوم سیاست محبوس کردن چند روزه اطفال خارجی در بازداشتگاه‌ها با هدف اخراج آنها از این کشور، به باد انتقاد گرفت.

به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، انتقاد شدید محکمه حقوق‌بشر اروپا از فرانسه به دلیل سیاست بازداشت اداری اطفال خارجی در حالیست که انجمن‌های کمک به اتباع خارجی از سال‌ها پیش این اقدام را محکوم می‌کنند.

قضات محکمه حقوق‌بشر اروپا که اخیرا پنج دوسیه شکایت از جانب خانواده‌های خارجی علیه این رفتار و سیاست دولت فرانسه را در اختیار گرفته‌اند، در این خصوص اعلام کردند: اعمال این گونه محرومیت از آزادی برای اطفال نوعی رفتار غیرانسانی و تحقیرآمیز محسوب می‌شود و خلاف کنوانسیون اروپایی حقوق‌بشر است.

بر اساس این راپور، پنج دوسیه شکایتی که اخیرا به محکمه حقوق‌بشر اروپا ارائه شده، به بازداشت اطفال بسیار خردسال در فرانسه مربوط می‌شود که نمونه آنها بازداشت اداری 18 روزه یک پسر 4 ساله ارمنی در بازداشتگاه تولوز به همراه والدین خود طی سال 2012 عیسوی و بازداشت دو دختر 2.5 ساله چچنی به همراه مادرشان در بازداشتگاه «متز» طی همین سال است.

این در حالست که محکمه حقوق‌بشر اروپا دوسیه‌های شکایت دیگری از جمله دوسیه‌های شکایت والدین یک پسر 4 ساله رومانیایی و دوسیه بازداشت 7 و 9 روزه دو طفل 7 و 15 ماهه چچنی در فرانسه را در دست دارد.

محکمه حقوق‌بشر اروپا همچنین از دولت فرانسه خواسته تدابیر تأدیبی دیگری را به دور از بازداشت خانواده‌های خارجی بررسی و اتخاذ کند و به مقامات فرانسوی مبلغی در حدود 1500 تا 9111 یورو من‌حیث خسارت به خانواده‌های شاکی در این دوسیه‌ها بپردازند.

«ژان کلود مس» سرمنشی سازمان غیر دولتی کمک به پناهنده گان سیماد CIMADE در فرانسه که پیگیری وضعیت مهاجران و پناهنده گان از تمامی نقاط دنیا خاصتاً افریقا و خاورمیانه را به عهده دارد، از این تصمیم محکمه حقوق‌بشر اروپا استقبال کرده و اعلام کرده است: «ما همواره اصل این بازداشت را محکوم کرده‌ایم چرا که بازداشت اداری یک زندان کامل با سیم‌های خاردار به همراه نظارت پولیسی است. این نوع بازداشت برای تمامی افراد تحت بازداشت تنها به این دلیل که مدارک اقامت آنها قانونی نیست آسیب‌زا است اما این آسیب برای اطفال بیش از بزرگسالان است و بازداشت آنها حتی برای یک یا دو روز نیز رفتار خشونت‌آمیز محسوب می‌شود.»

بنابر اعلام این سازمان غیردولتی، بازداشت اطفال خارجی در فرانسه در سال 2015 عیسوی با بازداشت 105 طفل به اوج خود طی سال‌های اخیر رسید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار