افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

از القاعده تا داعش؛ تداوم ناامنی ها در افغانستان تا به کی؟!

القاعده داعش تداوم ناامنی ها افغانستان

بعد از هر فاجعه اعلامیه ها و دادن هشدار ها از ضرورت تغییر در رهبری نهادهای امنیتی؛ تا هنوز مساله از ریشه حل نشده است.
یک روز دشمن ما القاعده بود و امروز داعش؛ افغانستان تا به کی باید در ناامنی ها بماند؟!
باوجود انتقادها از وضعیت امنیتی و اعتراض جنبش ها مدنی مختلف و پی هم بعد از هر فاجعه و بیان اعلامیه ها و دادن هشدار ها از ضرورت تغییر در رهبری نهادهای امنیتی تا هنوز مساله از ریشه حل نشده است و رییس جمهور بجای عمل کردن بجای رییس مملکت، مشابه یک فعال مدنی از وضعیت جاری اظهار نگرانی می کند و با عوام فریبی ها بعد از حادثات خونین خود و مردم را سرگرم می کند.

نورالحق علومی آگاه امور نظامی امروز شنبه 14 دلو 96 در مراسم اعلان موجودیت جبهه ملی درباره اینکه هر مُـلکی در رابطه با افغانستان بدنبال اهدف خود است گفت: امریکا نیز مانند دیگر کشورهای دور و نزدیک از رابطه با افغانستان منافع خود را دارد و ما نیز باید بحیث افغان باید اهداف خود را راجع به وطن خود داشته باشیم و توقع نکنیم که کشورهایی که دست همکاری بلند کرده اند بدون اهداف و مقاصد خود کاری کنند که صرف به نفع افغانستان باشد.

علومی در انتقاد از وضعیت اقتصادی کشور بیان کرد: تا زمانیکه محتاج کمک های دوستان بین المللی استیم نمی توانیم مستقلانه تصمیم بگیریم؛ مشکلات داخلی مانند عدم خود کفایی اقتصادی دلیل عمده این مورد است و باعث شده تا دست ما همیشه بسوی بیگانگان دراز باشد؛ دلیل عدم خود کفایی اقتصادی، عدم برنامه ریزی درست است.

وی با بیان اینکه سیاست تفرقه انداختن و حکومت کردن میراث استعمار است گفت: این سیاست کشور را به سمت ناامنی و بدبختی می کشاند؛ چندین انتخابات را پشت سر گذاشتیم و توقع این است که کادرهایی برای انتخابات آینده انتخاب شوند که شایسته و جوابگوی مردم باشند و مدیریت سالم ایجاد کنند اما متاسفانه که با وجود قانون اساسی دراینباره، عملکرد دولت مردان زیر انتقاد خودمان است و آنان جوابگوی مردم نیستند.

وی تصریح کرد: قانون اساسی، نظام کشور را مردم سالار معرفی کرده است اما 16 سال است که اداره ارگان های اصلی که در اداره دولت است ساختاری مردم سالار نیست و از مباحثی مانند زنان، احزاب سیاسی، مردم و جوانان بطور سمبولیک کار گرفته شده است و ما را به هیچ جا نرسانده است.

علومی با انتقاد از اینکه دولتمردان مباحث کلان را با تنگ نظری پیش می برند اظهار کرد: عدم شایسته سالاری باعث ناتوانی است و اگر دولتمردان در تقابل با خود ادامه دهند زمینه بای عسکرگیری دشمنان را فراهم کرده اند. یک روز دشمن ما القاعده بود بود و امروز داعش است و فردا کی هست؟

این اگاه سیاسی اضافه کرد: وضعیت ما با 40 سال قبل هیچ تغییری نکرده، آنزمان هم می گفتیم که مرکز و منبع تمویل هراس افکنی در پاکستان است و امروز هم همین را می گوییم و 40 سال قبل هم می گفتیم که صلح، ثبات و ترقی می خواهیم و امروز نیز هم همین ها را می خواهیم. پس نه دشمن تغییر کرده و نه صحبت های ما؛ از این تاریخ باید درس گرفت.

وی تصریح کرد: مساله افغانستان تنها راه حل نظامی ندارد و حل سیاسی مسایل یک ضرورت است؛ جامعه جهانی از صلح ما حمایت می کند و آماده گی اش را اعلام کرده باید به این موضع آنها لبیک بگوییم و صلح را از حامیان تروریزم و لانه های تمویل و تجهیز آنها در خارج از کشور شروع کنیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار