افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

اسناد محرمانۀ جنایات هسته ای اسراییل نشر شد

%d9%87%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a7%db%8c

رازی اسراییلی که امریکا 37 سال آن را پنهان کرده بود، افشا شد…

اسناد محرمانه‌ای که به تازه گی از آرشیو ملی امریکا به رسانه‌ها راه یافت نشان می‌دهد شایعه آزمایش هسته‌ای رژیم صهیونیستی در سال ۱۳۵۸ خورشیدی واقعیت داشته ولی دولت امریکا نمی‌خواسته است با افشای آن وضعیت بغرنجی برای متحدش ایجاد کند.

در اولین ساعات بامداد 22 سِپتِمبر سال 1979 (31 سنبله سال 1358) ستلایت امریکایی «ولا» که برای یافتن رد انفجارهای اتمی در مدار مستقر شده بود، دو تشعشع نور را جایی در آتلانتیک جنوبی رصد کرد. برای ساعاتی، دستگاه امنیت ملی امریکا دچار هراس می‌شود و این سوال پیش می‌آید که آیا یکی از کشورهای منطقه، آزمایش اتمی ترتیب داده و معاهده منع آزمایش‌های هسته‌ای را زیر پا گذاشته است.

این موضوع سال‌ها در پس پرده اسرارآمیز شک و ابهام ماند تا اینکه امروز، بخشی از مکاتبات جرارد سی‌اسمیت نماینده ویژه جیمی کارتر رییس‌جمهور وقت امریکا در منع اشاعه به همراه بخشی از محتوای کتابخانه ریاست‌جمهوری آن روزها، بر اساس قوانین امریکا توسط آرشیو ملی این کشور نشر شد و نشریه پولیتیکو آن را بازنشر کرد.

آن روزها رژیم صهیونیستی به داشتن سلاح هسته‌ای و البته تکذیب رسمی این واقعیت شناخته می‌شد. علاوه بر این، ادعا می‌شد که صهیونیست‌ها رابطه‌ای خاص با افریقای جنوبی دارند و بر اساس این رابطه، اجازه یافته‌اند که در بخش‌های دور افتاده این کشور، حضور داشته باشند.

در یادداشت جیمی کارتر در این خصوص آمده است: نشانه‌ای از یک انفجار هسته‌ای در منطقه افریقای جنوبی دیده شده است؛ یا افریقا یا اسراییل از یک کشتی برای آزمایش هسته ای استفاده کرده اند.

در یادداشت‌های جرارد سی‌اسمیت هم می‌خوانیم که از 3 دانشمند منتخب سیا برای بررسی این موضوع، 2 نفر عقیده داشتند که این مورد، یک آزمایش هسته‌ای بوده است. آن روزها حتی دولت نیوزلند از یافت شدن مواد هسته‌ای در آب باران خبر می‌دهد؛ خبری که پس از اعزام فوری یک تیم امریکایی و بررسی موضوع، در رسانه‌های رسمی، یک هشدار اشتباه خوانده می‌شود.

امریکا در صورت اعلام رسمی انجام این آزمایش از سوی اسراییل، مجبور می‌بوده که رژیم تحت حمایت خود را به دلیل نقض معاهده آزمایش تسلیحات اتمی، تحریم کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار