افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

اروپا درحال تقلید از انگلیس!

اروپا

بر اساس تحلیل اندیشکده سیاسی و بین‌المللی «اورآسیا» به ریاست «یان برمر»، پس از پیروزی برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا)، بسیاری از احزاب منتقد اتحادیه اروپا یک به یک خواستار برگزاری همه‌پرسی درباره خروج کشور خود از این اتحادیه شده‌اند.

به راپور پایگاه خبری اسپوتینک، مؤسسه مالعاتی اورآسیا من‌حیث بزرگترین گروه مشاوره‌ ریسک سیاسی دنیا به ریاست «یان برمر» اخیرا در تحلیلی اعلام کرد: «در روز 24 جون گذشته، نیمی از مردم انگلیس تصمیم به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا گرفتند که این تصمیم خطر ایجاد اثر «دومینویی» را در پی دارد.»

مؤسسه اورآسیا در راستای درک بهتر این مسئله که در چه شرایطی کشورهای اروپایی در معرض خطر ابتلا به تب برگزیت قرار دارند، اعلام کرد: «در میان کشورهای اروپایی فرانسه از جانب حزب جبهه ملی به رهبری “مارین لوپن”، هالند از جانب حزب ضدمسلمان “گریت ویلدرز”، دنمارک از جانب حزب ضد خارجی “دنسک فولک پارتی” و سویدن از جانب حزب دموکرات‌ها خواستار خروج کشورشان از اتحادیه اروپا هستند و هر یک به نوبه خود خواستار برگزاری همه‌پرسی مشابه همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شده‌اند.»

از چندی پیش احزاب ضدمهاجرت و راست افراطی بیش از پیش در حال اعمال فشار بر اتحادیه اروپا هستند و این موضوعی نگران‌کننده است. اگرچه شمار کشورهایی برگزاری همه‌پرسی آن «خطری واقعی» در پی دارند، نسبتا کم است و تنها اتریش و هالند با چنین خطری مواجه هستند و بلجیم نیز از کشورهایی است که خطر برگزیت در آن نسبتا ضعیف است.

«سباستین کورتز» وزیر امور خارجه اتریش اخیرا در اظهاراتی اعلام کرد: «اروپا به دلیل بحران کنترول نشده مهاجران و پناهجویان در معرض خطر سقوط قرار دارد.»

هالندی‌ها نیز تقریبا احساسی مشابه دارند و به رغم آنکه هالند از کشورهای بنیان‌گذار اتحادیه اروپا محسوب می‌شود و در حال حاضر ریاست دوره‌ای این اتحادیه را بر عهده دارد، نتایج یک نظرسنجی اخیر نشان می‌دهد که 54 فیصد هالندی‌ها خواستار سازماندهی همه‌پرسی و رفراندوم درباره حضور کشورشان به اتحادیه اروپا هستند.

این در حالیست که کارشناسان و تحلیلگران بر این عقیده‌اند که زیر سؤال رفتن مسئله موجودیت اتحادیه اروپا نیز اخیرا آغاز شده است.

همه‌پرسی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا در تاریخ سوم سرطان (23 جون) برگزار شد و در پایان شمارش آراء مشخص شد که 52% رأی‌دهندگان به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا رأی داده‌اند. بسیاری از کارشناسان این رأی تاریخی را آغازی بر یک دومینو دانسته‌اند که می‌تواند حیات اتحادیه اروپا و حتی بریتانیای متحد را به چالش بکشد.

به اعتقاد کارشناسان، برگزیت اثرات کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت بر بریتانیا، اتحادیه اروپا و کل جهان خواهد گذاشت به گونه‌ای که در کوتاه مدت منجر به تزریق شوک‌های روانی و قیمتی به بازار خواهد شد و در میان مدت می‌تواند واکنش دولت‌ها و مردم کشورهای دیگر را برانگیزد و آنها نیز خواهان همه‌پرسی برای خروج از اتحادیه اروپا بشوند که در اینصورت واحد پول مشترک اتحادیه اروپا تأثیر خواهد گرفت و این امر می‌تواند ماهیت یورو را تغییر داده و کاهش سرمایه‌گذاری در این منطقه را به دنبال داشته باشد که حاصلی جز رکود نخواهد داشت.

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین راپور خودش پیش‌بینی رشد اقتصادی جهان را از 3/4 فیصد به 3/2 فیصد کاهش داده و علت این اُفت را خرج بریتانیا از اتحادیه اروپا و تردید در سرمایه‌گذاری کلان در این منطقه دانسته‌است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار