افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

اذعان وزیر مستوفیت عربستان به افزایش میزان بدهی آل سعود

%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%a7%d9%84%d8%ac%d8%af%d8%b9%d8%a7%d9%86

به نقل از پایگاه انترنتی العهد لبنان، محمد الجدعان، وزیر مستوفیت عربستان سعودی اذعان کرد: شرکت های داخلی، دهها هزار تن از کارکنان خود را به سبب ناتوانی در پرداخت حقوق اخراج کرده اند که بسیاری از این افراد برای خرید تکت برگشت به کشورهای خود هم پول ندارند.
چند شرکت کلان عربستان با افزایش میزان بدهی هایشان و ناتوانی در پرداخت حقوق، هزاران کارمند خود طی چندین ماه، منحل شده اند و همین مسئله خطرات اقتصادی عربستان را تشدید کرده است.
اقتصاددانان این موج جدید را مشابه بحران مالی جهانی می دانند که در سال 2007 اتفاق افتاد و در پی آن هزاران شرکت و بانک در سراسر جهان اعلام ورشکستگی کردند.
برخی از اقتصاد دانان هشدار دادند احتمال فروپاشی قریب الوقوع شرکتهای بزرگی مثل سعودی اوژه و مجموعه شرکتهای بن لادن چند شرکت کلان و کوچک را به خطر خواهد انداخت و آنها را مجبور به خروج از بازار و اعلام ورشکستگی خواهد کرد.
به گفته منابع سعودی سازمان هایی که پول هایشان را از شرکت های کلان دریافت نکرده اند به طور ویژه در خطر توقف فعالیت ها و ترک بازار پس از اعلام ورشکستگی به سبب مسایل مالی هستند.
این منابع میزان بدهی های شرکت های عربستانی را بیش از 300 ملیارد ریال سعودی برآورد کردند و گفتند: عربستان با بحران واقعی دست به گریبان است، بحرانی که در نبود آمار و ارقام رسمی همچنان برای عموم نامعلوم است.
روزنامه گاردین انگلستان در پایگاه انترنتی خود به نقل از محمد الجدعان، وزیر مستوفیت عربستان نوشت: این وزارتخانه تلاش می کند هزاران حکم پرداخت را برای پایان بخشیدن به این بحران صادر کند.
اظهارات جدعان در پی اولین نشست کمیته اقتصادی جدیدی به ریاست محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان، صورت گرفت. هدف از این نشست تقویت همکاری اقتصادی بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) است که خود نیز با کاهش ناگهانی درآمدهای تیلی دست به گریبان هستند. این در حالی است که پیش بینی می شود کسری بودجه عربستان تا پایان سال 2016 به هشتاد و هفت ملیارد دالر برسد.
راپورهای جهانی پیش بینی می کند خطر فروپاشی و ورشکستگی شرکتهای سعودی بر نظام حکومتی تاثیر خواهد داشت و اقتصاد کشور را با خطرهای غیر قابل کنترولی روبرو خواهد کرد. بر همین اساس خاندان حاکم عربستان (آل سعود) باید در موضوع افزایش کسری بودجه، بازنگری در هزینه های نامعقول خرید سلاح و اقدام به جنگ را من‌حیث اولویت های اقتصادی عاجل  مد نظر داشته باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار