افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

ابراز تأسف ولی‌عهد عربستان از ادامه بحران‌های منطقه

وبگاه روزنامه سعودی «وطن» (وطن آنلاین)، خبری به نقل از «محمد بن نایف» ولی‌عهد و وزیرکشور عربستان نشر کرد که بن نایف به صورت آشکار از ناکامی کشورش در جنگ یمن و همچنین ناکامی در ساقط کردن نظام سوریه ابراز تاسف می‌کند.

این خبر که با عنوان «ابراز تأسف ولی‌عهد از ادامه بحران‌های منطقه» نشر شد، از خروجی سایت وطن آنلاین برداشته شد و حتی سایت این روزنامه سعودی اکنون (در لحظه تنظیم این خبر) به صورت کامل از دسترس خارج شده است.

طبق این گزارش، محمد بن نایف روز سه‌شنبه 31 می، در نشست مشورتی سران کشورهای عضو «شورای همکاری خلیج» فارس (GCC) گفته است که «دخالت عربستان در بحران یمن بنا به درخواست دولت قانونی این کشور و حساسیت ریاض بر امنیت و ثبات خاورمیانه صورت گرفته» و افزوده است که این جنگ بیش از حد انتظار طولانی شده است.

بن نایف ادعا کرده که اقدام نظامی عربستان برای تحقق ثبات در یمن بوده اما گفته «مشاهده می‌کنید که عملیات توفان قاطع طولانی شده و از حد انتظار [ما] بیشتر شده است».

بن نایف حتی نام عملیات را اشتباه ذکر کرده زیرا ریاض چند ماه پس از آغاز جنگ در پی افزایش اعتراض‌های بین‌المللی گفت که عملیات «توفان قاطع» به پایان رسید و عملیات «بازگرداندن امید» به یمن آغاز شد. اما بن نایف همچنان میگوید عملیات توفان قاطع طولانی شده است.

عربستان مدعی است که در چارچوب ایتلاف عربی به یمن حمله کرده اما بن نایف به عدم همکاری کشورهای به ظاهر متحد عربستان نیز اعتراف کرده و گفته یکی از علت‌های طولانی شدن این جنگ نیز «عمل نکردن کشورهای متحد به ماموریتی است که به آنان واگذار شده بود».

بن نایف درباره تحولات سوریه نیز اعتراف بزرگی کرده و گفته که قرار بوده است با همکاری ترکیه و امریکا، نظام سوریه ساقط شود.

او از اطمینان بیش از اندازه به وعده‌های امریکا و کشورهای دیگر انتقاد کرد و گفته است «انتظار این بود که با کمک ترکیه و امریکا رژیم اسد کنار زده شود.. ما خیلی روی این اطمینان‌بخشی‌ها حساب کردیم اما هیچ کدام از این وعده‌ها عملا اجرا نشد».

او در ادامه ضمن ابراز تأسف از بحران‌ها و کشمکش‌های زیاد طی دو سال اخیر (مدت زمان روی کار آمدن ملک سلمان) گفت که «اگر می‌خواهیم جهان عرب را به سوی امنیت و ثبات سوق دهیم باید در سیاست‌های گذشته و رفتارهای خود بازنگری کنیم و در صورت لزوم عقب‌نشینی لازم را که ممکن است دردناک هم باشد انجام دهیم».

واکنش‌ به این خبر؛ این سخنان اعتراف به شکست است

محمد حسن فعال و تحلیلگر سیاسی عربستانی، در صفحه توییتر خود در واکنش به این خبر و حذف آن از سایت روزنامه سعودی، نوشت که این سخنان اعتراف ضمنی عربستان به شکست در جنگ یمن و دلیلی بر وجود اختلاف داخلی در دربار این کشور درباره سیاست‌های محمد بن سلمان (جانشین ولی‌عهد و پسر شاه و وزیر دفاع) است.

وی همچنین با اشاره به توصیه بن نایف برای بازنگری عربستان در سیاست‌هایش در زمینه بحران‌های منطقه گفته این حرف نشان می‌دهد ولی‌عهد آل سعود معترف است برای پایان دادن به جنگ‌های منطقه توپ در زمین عربستان است.

گزارش‌های اخیر رسانه‌ای حاکی از آنست است محمد بن نایف به صورت غیرعلنی با «محمد بن سلمان» وزیر دفاع و جانشین ولی‌عهد اختلافاتی دارد؛ پرونده جنگ یمن که خسارت‌های مادی و انسانی زیادی برای عربستان به همراه داشته در دست محمد بن سلمان پسر شاه است.

اظهارات اخیر ولی‌عهد عربستان پیش‌بینی‌های گذشته را درباره اینکه اگر او بعد از مرگ «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان به قدرت برسد قطعا محمد بن سلمان را از ساختار قدرت کنار می‌گذارد، تقویت می‌کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار