افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 24 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

آسیای مرکزی محل تولد نیروهای داعشی!

داعش

کارشناسان سیاسی آسیای مرکزی، روسیه و چین در نشست پکن در خصوص حوادث اخیر منطقه و خطراتی که در آینده این منطقه را تهدید می‌کند به بحث و تبادل نظر پرداختند و نظرات خود را در این زمینه بیان کردند.

به اعتقاد کارشناسان مذکور، کشورهای قدرتمند منطقه در برقراری امنیت آسیای مرکزی تأثیر زیادی دارند اما طبق پیش‌بینی‌ها، تهدیداتی در آینده منطقه را فرا خواهد گرفت.

«چن سیوهوئی» کارشناس علوم نظامی چین در این زمینه، گفت: پس از انتخابات سال گذشته در کشورهای آسیای مرکزی آنها در یک دوره نسبتا پایدار قرار دارند و توسعه سیاسی در این کشورها در مسیر کاملا باثباتی پیش می‌رود زیرا ثبات سیاسی بیشتر با ثبات دولت مرتبط می‌باشد.

«او. داهوئی» پرفیسور انستیتوی روابط بین‌المللی وابسته به پوهنتون «شینهووا» نیز اظهار داشت: در سال‌های اخیر در این منطقه اقدامات تروریستی زیادی که امنیت در منطقه را تهدید می‌کند، انجام گرفته است. منبع تروریزم در شمال و شمال غرب افغانستان و هم سرحد با پاکستان قرار دارد، بنابراین باید امنیت در این منطقه را از مهم‌ترین دغدغه‌های آسیای مرکزی دانست.

به گفته وی، باشنده گان 5 کشور آسیای مرکزی از منابع مهم استخدام اعضای گروه افراطی «داعش» هستند که بارها دیده شده شبه نظامیان‌ را در برخی از مناطق قرقیزستان، تاجکستان و حتی در قزاقستان به طور علنی استخدام می‌کنند.

داهوئی با اشاره به حمله‌های تروریستی اخیر گروه‌های افراطی در قزاقستان، تصریح کرد: تهدید افراط‌گرایان برای «آستانه» زیاد است و ارتباط بین افراط‌گرایان در داخل کشور و نیروهای داعش در افغانستان به این کشور آسیای مرکزی ضربه شدیدی وارد خواهد کرد.

«ولادیمیر پارتیاک‌اف» معاون رییس انستیتوی شرق دور وابسته به روسیه نیز در این نشست، اظهار داشت: کشورهای آسیای مرکزی از مدت‌ها پیش برنامه‌هایی را در جهت حفاظت از امنیت کشورهای خود و به طور کلی امنیت منطقه‌ آغاز کرده‌اند.

به گفته وی، رؤسای جمهور کشورهای آسیای مرکزی همواره به مسئله امنیت اهمیت زیادی قائل هستند و از همین رو، شورای همکاری‌های متقابل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (CICA) ایجاد شده است.

«یانگ شو» رییس انستیتوی آسیای مرکزی وابسته به پوهنتون «لانچ‌جاو» در این نشست نیز عنوان کرد: همزمان با سازمان همکاری شانگهای در آسیای مرکزی، سازمان قرارداد امنیت دسته‌جمعی نیز برای حفاظت از امنیت در این منطقه فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: 4 کشور از 5 کشور آسیای مرکزی، عضو سازمان همکاری شانگهای و 3 کشور از این 5 کشور از اعضای سازمان قرارداد امنیت دسته‌جمعی هستند. بدین دلیل اهداف این 2 سازمان در حفاظت از امنیت آسیای مرکزی تفاوت زیادی با یکدیگر ندارد و 2 سازمان می‌توانند به طور کامل با یکدیگر همکاری کنند.

یانگ شو خاطرنشان کرد: واقعیات موجود نیز نشان می‌دهند که بین این 2 سازمان در حفاظت از امنیت در آسیای مرکزی هیچ اختلافات و مناقشه‌ای وجود نداشته است. بنابراین اطمینان دارم که در آینده این 2 سازمان می‌توانند سطح همکاری‌ها را در زمینه امنیت آسیای مرکزی بالا ببرند.

وی ادامه داد: وظیفه اصلی حفاظت از امنیت در آسیای مرکزی بر عهده هر 5 کشور منطقه است. اما چین و روسیه نیز در امر حفاظت از امنیت در منطقه از طریق همکاری‌های متقابل باید نقش خود را ایفا کنند.

«یانگ شو» تأکید کرد: در حال حاضر مقدار زیادی مواد مخدر از افغانستان به دیگر کشورها از طریق آسیای مرکزی منتقل می‌شود و چین و روسیه نیز از قاچاق مواد مخدر بسیار رنج می‌برند. بنابراین، پکن و مسکو و کشورهای آسیای مرکزی باید همکاری‌های خود در این ارتباط تشدید کنند.

این کارشناس سیاسی معتقد است: بین چین و روسیه در مسایل امنیتی در آسیای مرکزی هیچ اختلافاتی وجود ندارد و 2 کشور دارای منافع مشترکی در این منطقه می‌باشند. بدین دلیل این 2 کشور می‌توانند همکاری‌های خود را در حفاظت از امنیت در آسیای مرکزی بیش از پیش گسترش دهند.

«یانگ شو» گفت: سطح بالای روابط چین و روسیه در امر حفاظت از امنیت در آسیای مرکزی، یکی از عوامل مهم همکاری بین 2 کشور است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار