افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

سند راهبردی نشان دهندۀ تعهد امریکا به افغانستان!!

وزیردفاع ایالات متحد امریکا، لیون پنیتا گفته است که کشورش نهایی شدن سند راهبردی میان کابل- واشنگتن را نشان دهنده تعهدعمیق این کشوربه افغانستان می داند.
به گزارش طلوع ، لیون پنیتا گفت که امضای سند راهبردی میان کابل و واشنگتن نشان می دهد که امریکا در دراز مدت افغانستان را کمک خواهد کرد.
وی گفته است امریکا امضای این سند را یک گام بزرگ برای بهبود روابط میان دو کشور می داند و افزوده است که پیش ازامضای سند راهبردی میان کابل- واشنگتن دربارۀ جزئیات بیشترآن گفتگو نخواهد شد.

لیون پنیتا گفته است: این سند نمایندگی ازبرداشتن یک گام مهم برای تحکیم روابط کابل با واشنگتن می کند، وروشن می سازد که ایالات متحد امریکا برای کمک به افغانستان یک حضوردرازمدت دراین کشورخواهد داشت تا افغانستان به یک کشوری که بتواند برخودش حکومت کند، مبدل شود. بربنیاد این سند ما پس ازسال دوهزارو چهاردۀ میلادی نیز در افغانستان حضور خواهیم داشت.

در همین حال زلمی خلیلزاد نماینده پیشین امریکا در سازمان ملل متحد در یک مقاله اش که در روزنامۀ فارین پالیسی پخش شده است نهایی شدن سند راهبرد میان کابل و واشنگتن را پس ازرویداد های چند ماه اخیرمانند آتش زدن نسخه های ازقرآنکریم ازسوی شماری ازسربازان امریکایی، کشتارغیرنظامیان، حمله های مرگبارشورشیان وگفتگوهای بدون نتیجه با طالبان، یک دست آورد می داند.

زلمی خلیلزاد افزوده است که حکومت افغانستان درک می کند که این کشورحداقل برای یک دهه دیگربه کمک های امریکا نیازدارد.
در بخشی ازمقاله زلمی خلیلزاد درروزنامه فارن پالیسی آمده است: پایگاه های نظامی ایالات متحد امریکا درافغانستان برای هدف قراردادن رهبری القاعده که دراین اواخر بسیار ضربه دیده اند مهم اند. شبکۀ القاعده هنوزهم ازپناه گاه های مصوون شان ازآن سوی مرزپاکستان به افغانستان می آیند ودست به اعمال هراس افگنانه می زنند.
به باورمقام های امریکایی بربنیاد این سند امریکا دربخش های گونه گون به شمول امنیت واقتصاد افغانستان را برای سال های درازی کمک خواهد کرد.

 

 

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار