- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

زنانِ افغان توانمند خواهند شد!

 

وزارت امورزنان، سمپوزیم توانمند سازی زنان ولایت های بلخ، سرپل، سمنگان، فاریاب و جوزجان برگزار شد.

این سمپوزیم از سوی وزارت امور زنان دولت جمهوری اسلامی افغانستان به همکاری تخنیکی سفارت کشور شاهی ناروی و سازمان ملل متحد برای زنان افغانستان با حضور انجنیر محمد خان معاون اول ریاست اجرائیه دولت جمهوری اسلامی افغانستان، سترجنرال عطا محمد نور والی ولایت بلخ، الحاج دلبر نظری وزیر امور زنان، عبدالبصیر انور وزیر عدلیه، فریده مومند وزیر تحصیلات عالی، ظاهر وحدت والی ولایت سرپل، سفیر کشور شاهی ناروی در افغانستان، نبیله مصلح معین مالی و اداری وزارت امور زنان، وکلای مردم در پارلمان، مشاورین بانوی اول، مشاورین ریاست اجرائیه، رئیس و اعضای شورای ولایتی ولایت بلخ و شخصیت های سیاسی به شمول زنان و مردان به روز یک شنبه سوم ثور 1396 در تالارهمایشگاه نور در شهر مزارشریف ولایت بلخ برگزار گردید.

 

ابتدأ اشتراک کنندگان به منظور عزای عمومی حادثه خونین قول اردوی 209 شاهین که از سوی دشمنان صلح، امنیت و توسعه صورت گرفته بود، یک دقیقه سکوت نموده، مراتب تسلیت و همدری شان را به خانواده های شهدأ ابراز کردند.

محترم نبیله مصلح معین مالی و اداری وزارت امور زنان، ضمن قدردانی و خوش آمدید از اشتراک کنندگان به معرفی برنامه سمپوزیم توانمند سازی زنان ولایات(بلخ، سرپل، سمنگان، فاریاب و جوزجان) پرداخت و گفت؛ ما زمینه را برای مشارکت زنان فراهم می نمایم تا اولین تدویر سمپوزیم به هدف بررسی وضعیت زنان در ولایت ها و ولسوالی ها است تدویر نمایم، تدویر همچو کنفرانس ها  به منظور توانمند سازی زنان خیلی مفید می باشد، وزارت امور زنان راهکارها را برای رسیدن به یک جامعه شکوفا و زنان توانمند تحلیل و تجزیه می نماید تا نیاز زنان را در نظر گرفته و چالشهای زنان را شناسایی کند. توانمند سازی زنان ، توانمند سازی جامعه است و توانمند سازی جامعه با توانمند سازی زنان آغاز می گردد.

همچنان ستر جنرال عطا محمد نور والی ولایت بلخ که در سمپوزیم توانمند سازی زنان در شهر مزار شریف صحبت می کرد، برگزاری این سمپوزیم را به رهبری وزارت امور زنان تبریک گفته، بر عملی سازی برنامه های تخصصی برای زنان تأکید ورزید.

 

والی بلخ، گفت، زمینه برای زنان طوری فراهم گردد تا زنان بتوانند در جامعه مرد سالار با هم مبارزه نمایند، حق مسلم زنان است که در جامعه حضور قدرتمند داشته باشند. امیدوارم این قشر در بخش صلح و امنیت ، کاری های خوبی را انجام دهند تا مثمر واقع گردد. ستر جنرال عطامحمد نور از رهبری حکومت جمهوری اسلامی افغانستان خواست تا زمینه  را برای رشد و پیشرفت زنان در سطوح بالای حکومت مساعد سازد.

از سوی هم انجنیر محمد خان معاون اول ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی، بیان داشت؛ نهایت خوشحالم که در سمپوزیم توانمند سازی زنان ولایات که از سوی وزارت امور زنان تدویر گردیده است، اشترک نمودم. ایشان یکبار دیگر بر تعهد حکومت وحدت ملی برای رشد اقتصادی زنان تأکید کردند و به رهبری وزارت پشنهاد نمود  تا در همه برنامه های که برای حضور زنان در تمام عرصه ها برگزار می شود، یک عالم دین و یک تن از بزرگان محلی که با عرف ، عنعنات و فرهنگ پسنیده جامعه افغانی آگاهی همه جانبه داشته باشند، صحبت نمایند.

همچنان در این سمپوزیم، پیام تصویری رولا غنی بانوی اول کشور به نمایش گذاشته شد که در بخش از صحبت خود ، تدویر این سمپوزیم را به وزارت امور زنان و زنان افغانستان تبریک گفته بود و  برگزاری این برنامه ها را برای آگاهی زنان مهم خواند ، ایشان اظهارنموده بودند ، زنان در همچو همایش ها تجارب شان را با هم شریک سازند و همبستگی شان را تقویت نمایند، بدون همکاری مردان زنان نمی توانند توانمند شوند.

 

در همین حال محترم دلبر نظری وزیر امور زنان، ضمن قدردانی از همکاری و مهمان نوازی استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ، اظهار داشت؛ هدف از تدویر این سمپوزیم شناخت از وضعیت زنان در ولایت های کشور است و این گام مثبت را برای تقویت توانمند سازی زنان برداشته ایم. وزیر امور زنان افزود، یافته های این برنامه در سطح ولایات کمک خواهد کرد تا مشکلات و چالش های زنان را شناسائی نمایم. زنان با مشکلات زیاد روبرو هستند اکثر زنان قربانی خشونت های اقتصادی و نا امنی اند.

همچنان ظاهر وحدت والی ولایت سرپل و انجنیر رحمان محمودی معاون ولایت جوزجان ، روی چالش ها و مشکلات زنان در ولایت های شان صحبت نموده، توانمند سازی زنان برای یک جامعه شگوفا را مهم تلقی کردند.

 

سفیرکشور شاهی ناروی در کابل و نماینده دفتر un-women از دیگر سخنرانان این سمپوزیم بودند که بر تعهد کشور ناروی و سازمان ملل متحد برای زنان افغانستان و توانمند سازی زنان تأکید کردند.

 

در پایان نیمه اول برنامه ، وزارت امور زنان با اهدای تندیس به داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی، سترجنرال عطا محمد نور والی ولایت بلخ و خانم ماری اسکار سفیر ناروی، از کارکرد ها و فعالیت های آنها در راستای تامین حقوق زنان افغانستان تقدیر و تحسین به عمل آوردند.

از سوی هم مارخ یوسفزی رییس امور صحی و فرهنگی وزارت امور زنان، سحر آریائی کارشناس حقوقی وزارت امور زنان، ناجیه خروطی از وزارت انکشاف دهات، مریم از اداره مستقل ارگان های محلی، سوسن رسولی از وزارت کار وامور اجتماعی، فرشته روحانی از وزارت امور خارجه. پلان کاری ملی برای زنان افغانستان، قانون منع خشونت علیه زنان، برنامه میثاق شهروندی، برنامه ملی دارای اولویت توانمند سازی اقتصادی زنان و قطعنامه 1325 شورای امنیت سازمان ملل متحد را با ارائه پرزنتیشن ها توضیح و تشریح نمودند

 

در پایان ، محترم نبیله مصلح معین مالی و اداری وزارت امور زنان با جمع بندی و استنتاج همه جانبه برنامه را اختتام بخشید.

 

قابل یادهانی است که سمپوزیم توانمند سازی زنان از 3الی 5ثور 1396 هجری خورشیدی برای سه روز با پنل های مختلف به منظور بررسی وضعیت زنان در ولایت های بلخ، سمنگان، سرپل، فاریاب و جوزجان، ادامه می یابد