افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

رئیس اجرائیه با بزرگان ولسوالی ده‌ سبز دیدار کرد

عبدالله عبدالله

 

رئیس اجرائیه با تعدادی از نمایندگان و بزرگان ولسوالی ده‌ سبز کابل به‌منظور دریافت راه‌حل برای آغاز خرید و فروش زمین دراین ولسوالی دیدار کرد.

 

دکتور عبدالله  در این دیدارمشکلات آنان را در زمینه ممنوعیت خرید و فروش زمین به دلیل تثبیت نشدن ملکیت، عدم بازسازی سرک‌ و نبود برق در این ولسوالی به بحث و بررسی گرفت.

 

نمایندگان و بزرگان ولسوالی ده ‌سبز در دیدار با رئیس اجرائیه کشور گفتند: یازده سال است که روند خرید و فروش زمین و بازسازی در این ولسوالی متوقف شده‌است، به دلیل اینکه براساس تصمیم دادگاه عالی به کسی قباله شرعی داده ‌نمی‌شود. به این خاطر زمین‌ّ‌های مردم بدون تثبیت ملکیت تحت کنترل دولت ‌می‌باشد و کسی حق خرید و فروش و یا بازسازی آن را ندارد.

 

آنان در ادامه نشست از رئیس اجرائیه کشور خواستند: برای حل این مشکل اقدام نماید تا باشندگان ولسوالی ده‌ سبز حق بازسازی و فروش زمین‌های خودشان را داشته‌باشند، چون در حال حاضر مردم ده‌ سبز به دلیل متوقف شدن پروژه کابل جدید با مشکلات جدی روبه‌رو هستند. در ضمن حکومت وحدت ملی در باره بازسازی سرک و تامین انرژی برق این ولسوالی نیز توجه نماید.

 

در این جلسه آقای خالد پشتون رئیس بورد انکشاف شهر کابل جدید گفت: زمین‌های ولسوالی ده‌ سبز تثبیت ملکیت نشده‌است به دلیل که باشندگان محل برخی از موارد قانون تنظیم امور زمین‌داری و طرزالعمل اداره کدستر را قبول ندارند. آقای پشتون از رئیس اجرائیه کشور خواست که برای حل اختلافات، یک تیم مشترک را ایجاد کند تا مشکلات قانونی بررسی شود.

 

در ادامه جلسه مسوول اداری پرو‌ژه کابل جدید ابراز کرد: در سال ۱۳۸۵ رئیس جمهور پیشین آقای کرزی با صدور یک فرمان خرید و فروش زمین را تا تصفیه زمین‌ها از سوی اداره اراضی ممنوع اعلام کرد و به ارگان‌های امنیتی دستور داد که از خرید و فروش زمین‌ و ساخت و ساز در این ولسوالی جلوگیری نمایند، از آن زمان تاکنون این مشکل باقیست.

 

رئیس اجرائیه کشور پس از استماع نظریات اعضای جلسه، هدایت داد: به‌زودی دارالانشای شورای وزیران، ریاست بورد انکشاف شهر کابل جدید، اداره اراضی و مشاوران حقوقی ریاست اجرائیه به همرای نمایندگان مردم ولسوالی ده‌ سبز یک جلسه مشترک دایر کنند و تمام جوانب قضیه را بررسی نمایند؛ سپس دیدگاه مردم، مشکلات قانونی و اقدامات گذشته را گزارش دهند تا در این باره اقدام صورت گیرد.

 

رئیس اجرائیه کشور همچنان به نمایندگان و بزرگان ولسوالی ده‌ سبز وعده داد که مشکلات این ولسوالی را در زمینه سرک، برق و سایر موارد در جلسه شورای وزیران به‌بحث می‌گیرد تا در باره حل آن تصمیم عملی گرفته‌شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار