افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

خشونت‎ علیه زنان و کودکان، احتمالا کاهش خواهد یافت!

زنان پاکستانی

 

با تصویب قانون منع آزار و اذیت جنسی، خشونت‎ علیه زنان و کودکان، احتمالا کاهش خواهد یافت…

 

نهاد خبرگزاری زنان افغانستان ابراز امیدواری می‎کند که طرح قانون منع آزار و اذيت جنسی زنان و کودکان بزودی از سوی رئیس جمهور توشیح شود.

 

حمیرا ثاقب رئیس این نهاد در نشست تحت نام “برنامه عدالت خواهی برای تعهدات حکومت وحدت ملی” گفت، در صورتی که این قانون بگونه لازم تطبیق شود، می‎تواند محیط مناسب و مصون را برای زنان و کودکان فراهم نماید.

 

خانم ثاقب روز گذشته از حکومت خواست تا در خصوص تطبیق این قانون، پلان عملی را ترتیب دهد.

 

او افزود:

 

“به تمامی مردم افغانستان تبریک می‎گویم در رابطه به پاس شدن قانون از شواری ملی و امیدوار هستیم که به توشیح جناب رئیس جمهور هم برسد اما پیشنهادات را که از مردم داریم این است که ما قوانین را در روی کاغذ نداشته باشیم مهم است که پلان عمل برای تطبیق قانون منع آزار و اذیت جنسی به صورت جدی روی دست گرفته شود.”

 

ایجاد گروه‎های نظارتی از میان جامعه مدنی و مدافعین حقوق زنان در کنار حکومت و بلند بردن سطح آگاهی عامه از پیشنهادات دیگری است که از سوی خانم ثاقب در راستای تطبیق قانون منع آزار و اذيت جنسی زنان و كودكان مطرح شد.

 

طرح قانون منع آزار و اذيت جنسی زنان و كودكان در سه فصل و ۲۹ ماده نخست از سوی ولسی جرگه تصویب و هفته گذشته از سوی مشرانو جرگه نیز تائید شد.

 

این طرح به هدف جلوگیری از آزار و اذیت زنان و اطفال، فراهم نمودن محیط مناسب و مصئون کار، تعلیم، تحصیل و دسترسی به خدمات صحی و فراهم کردن جامعه سالم از طریق آموزش در رسانه‎های جمعی در مورد منع آزار و اذیت زنان و اطفال تهیه و تنظیم شده‎است.

 

فوزيه کوفی رئیس کمیسیون امور زنان ولسی جرگه در این نشست گفت که در طرح این قانون از مجازات حبس کاسته شده و به مجازات جریمه نقدی تاکید گردیده‎است.

 

در طرح قانون منع آزار و اذيت زنان و كودكان آمده، کسانیکه در محلات عامه سبب آزار زنان و کودکان گردد، با جریمه نقدی ۵ تا ۱۰ هزار افغانی از سوی محکمه مواجه خواهد شد.

 

همچنان افرادی که در محل کار کودکان و زنان را اذیت کنند از ۱۰ تا ۲۰ هزار افغانی جریمه نقدی خواهند شد.

 

در این حال دواخان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور گفت که حکومت متعهد به جلوگیری از آزار و اذیت جنسی زنان بوده و در این راستا با جدیت کار می‎کند.

 

او افزود:

 

“حکومت افغانستان در خصوص منع آزار و اذیت زنان جدی است در این زمینه روی قوانین کار می‎کند این قوانین بزودی پس از توشیح عملی خواهد شد به تمامی ارگان‎های دولتی پیشنهاد شده‎است تا در زمینه دست بکار شوند و از آزار و اذیت زنان جلوگیری کنند.”

 

این در حالیست که قانون منع خشونت علیه زنان تاکنون از سوی شورای ملی تصویب نشده و در این بخش یک فرمان تقنینی نافذ است.

 

اعضای جامعه مدنی و مدافعین حقوق زنان در افغانستان می‎گویند که این کشور به دلیل عدم حاکمیت قانون، شاهد خشونت‎های بی شماری در برابر زنان بوده‎است.

 

آنان تاکید دارند که اگر قانون منع آزار و اذیت جنسی بگونه همه جانبه تطبیق گردد می‎تواند خشونت‎ها علیه زنان و کودکان را کاهش دهد.

 1. فضل :

  مقاله راجع به خشونت علیه زنان

  ترتیب کننده انجنیر فضل الرحمن :
  مقدمه : قســــــــــــــــمیکه نیک میدانید افغانستان یک کشور کوهستانی دارای آبشار های خروشان ، کوه های سر بر فلک ، چشمه های با آب های صاف ، سبزه زار های طبیعی و زیبا ، آب و هوای گوارا و یک جغرافیائی زیبا و خشن را دارا بوده در اینجاه شک نیست که مردم افغنستان و ارتباط مستقیم با جغرافیائی زیباه کشور عزیز ما افغانستان همیشه تند ، خشن ، اعصاب خراب ، کم حوصله ، زور گوی ، و احساساتی میباشد .
  قابل یاد آوریست که طی چهار دهه جنگ های داخلی در کشور و استفاده از انواع و اقسام سلاح ها که افغانستان را جایگاه آزمایشگاه موشک ها و سلاح های خارجی به یک لابراتوار مبدل ساخته مستقیماٌ بر روح و روان این سر زمین تاثیر گذاشته که امروز عملاٌ نتایج آنرا میبینیم که به امراض گوناگون از روانی شروع الی معتاد به مواد مخدر مواجه هستند .
  نکته اصلی :- اگر ما و شما بشـــــــــــــکل علمی در نظر بیگیریم از 100 فیصد جوانان مجرد طبقه ذکور و مظلوم این کشور طی سال 1394 الی 1395 40 فیصد آن راهی دیار هجرت شدند که حدود 30 فیصد آن به کشور های اروپائی رسیدند و 10 فیصد ان در آبها و در جریان را جان های خود را از دست دادند .
  از 60% باقی مانده در حدود 30 فیصد ، 10% در اردو ،10% در پولیس ،10 % در امنیت هر روز در مقابل دشمن و به انواع مستقیم جان های عزیز خود را از دست میدهند .
  از 30 % باقی مانده بیشتر از 20% جوانان مجرد ما معتاد به مواد مخدر میباشند و فقط 10% اهل و صالح در بسته افغانستان داریم که یا در دکانداری ، یا معتلم ، یا محصل یا موتروان ، و یا بیچاره خانه نشین و بیکار میباشد.
  پس سوال پیدا میشود که طبقه اناث که اصل مقاله ما عنوان دارد چی میشوند :-؟ و چرا زنها و دختران قربانی اینهمه رنج ها هستند ؟
  اگر علمی بسنجیم : همانطور که در بالا ذکر گردید جوانان ذکور ما بخاطر ازدواج ، یک زنده گی مرفع جانهای عزیز خود را از دست میدهند اما طبقه اناث ما نظر به احصائیه سال 1395 دو برابر طبقه ذکور میباشد آیا سر نوشت اینها بدون اینکه کدام ضعیات داشته باشد به استثنای 20% که آن هم در اثر انفجار دیگ بخار بوقوع بپیوندد .
  اما میدانیم این طبقه 100% جوان اناث همه و همه قربانی رسم و رواج های نا پسندیده ، عروسی های گزاف در هوتل های گوناگون و مجلل که باعث از بین رفتن هر دو خانواده ، مانند تغجمعی ، شب خینه ، شب شش ، پای وازی ، شیرنی خوری ، و غیره و غیره میباشند . با وجود اینکه افغانستان یک کشور مصرفی بوده و اقتصاد آن متکی به کمک های بین المللی میباشد و اساس و بنیاد خانواده را در هر کشوری اقتصاد آن تضمین میکند .
  پس حقوق زنان را کی ها پامال میکنند ؟ جواب :- همین زن ها و خانم ها این همه رسم و رواج ها را پیدا کرده اند و زمانیکه مرد از پوره نکردن این ها باز میماند متهم به نقض خشونت علیه زن میباشد . پس گناه مایان چی است ؟
  در کشــــــــــــــــوریکه از 100% مردم آن یا به عباره دیگر از چهار حصه مردم این کشور تنها یک حصه آن با سواد و تحصیل کرده بوده و مابقی بیسواد میباشند پس پروسه منع خشونت علیه زنان با این همه رسم و رواجهای نا پسندیده و غیر اسلامی در این چنین کشور امکان پذیر است ؟
  پیشنهادات بمنظور منع خشونت علیه زنان :
  1. باز نگری و تعدیلات در بعضی موارد قانون منع خشونت علیه زنان و قانون جزا دولت جمهوری اسلامی افغانستان .
  مثلاٌ : موضوع ازاله بکارت از نگاه علم طب هیچ نوع اساس و بنیاد علمی و طبی ندارد و همچمان دختران هستند که فاقد پرده بکارت از بدو تولد میباشند و خداوند هیچ انسان را پوره بدنیا نمیارد آیا دختریکه پرده بکارت نداشته باشد مجرم است ؟ و یا اینکه در اثر فعالیت های فزیکی پرده بکارت خویش را بدون اینکه بفهمد از دست میدهد چون پرده بکارت 8 نوع است و یک غشاء بسیار نازک و لطیف میباشد بناٌ موارد ذکر شده باید اصلاح شود .
  2. طبق همه قوانین کشور های اسلامی در مورد تجاوز جنسی در قانون متجاوز چنین آمده : متجاوز یا متضرر جنسی باید در ظرف 24 ساعت الی 72 ساعت باید در مراجع مربوطه عدلی و قضائی ، پولیس و امنیت خبر بدهد در غیر آن هیچ نوع شکایت بعد از مدت تعین شده مدار اعتبار نبوده و به رضایت انجام یافته جرم پنداشته نشود .
  3. رسم و رواج های نا پسندیده مانند عروسی های گزاف ، شیرنی خوری ، ملور بلند ، تغجمعی ، پای وازی ، و دها مورد خلاف احکام دین اسلام باید بشدت کاهش یابد . اساس ازدواج درک ، تحصیل ، احساس ، انسانیت و تعهد باشد . نه پول و دارائی .
  4. جلو گیری از ازدواج اجباری (زمانیکه دختر و پسر بشمول مرد زن دار و بیوه ) در خصوص ازدواج طرفین به موافقه برسد باید هیچ نوع ممانعت از طرف فامیل دختر وبچه و مرد نباشد در قانون باید سریع شود .
  5. تجاوز دو نوع است الف : به زور . ب : به رضایت زمانیکه به رضایت بوده باشد باید بدون هیچ نوع قید و شرط نکاح صورت بیگیرد . و هیچ جناح حق مداخله در مورد را نداشته باشد .
  6. خارنوال های محترم باید این حقیقت را درک کند که هر نوع تجاوز جنسی به هیچ وجه به زور انجام نمیابد در چنین موارد نقش دو طرف بلخصوص زن ها و دختر ها میباشد .
  7. باید یک مرکز ثبت و ازدواج در چوکات دولت ایجاد شود که بر اساس آن دختران و زنان همچنان پسران و مردان هویت و مشخصات خویش را ثبت نمایند تا از طریق آن سهولت در ازدواج و شکستن رسم و رواج های فعلی و از سوی دیگر به همسر آینده خویش دست بیافن.
  8. ای کاشکی یک قانون منع خشونت علیه مردان هم به تصویب میرسید خو نمیرسد.
  هشت ماده فوق الذکر را از تمام مراجع محترم ذیصلاح امید منحیث یک فرد جوان این جامعه در نظر گرفته شود و در قوانین کشور نافذ گردد انشاء الله این مشکل حل میشود .
  اگر از حقیقت نگذریم آیا منحیث یک شخص تحصیل کرده حقوق دان و بیطرفانه که این مقاله برای شما ارسال میگردد آیا حقوق زن در این کشور اعدا نمیشود ؟ جواب میشود بلکه به بهترین وجه . آیا مشکلات فعلی که در جامعه ما بوده 60% آن از دست همین خانم ها نیستند ؟ هستند . اما باوجود این همه مشکلات فعلی جامعه ما آفرین به همین مردم ما خصوصاٌ طبقه ذکور ما که خواهشات ایشان را اعدا میکنند .
  موضوع ننگ و غیرت :
  • ما داد از غیرت میزنیم کدام روز از دختر خود پرسیدیم که امروز مکتب رفتی چی خواندی ؟
  • آیا کدام روز از دختر خود پرسیدیم که حجاب اسلامی همین است ؟ (پطلون و جراب)
  • آیا کدام روز از خانم خود پرسیدید که چرا نماز نمیخوانی.
  • آیا در موسسه های که فحشاء جریان دارد پرسیدید که همرای کی رابطه داشتید ؟
  • آیا تلیفون دختر خود را چک کردید ؟
  • آیا اعتبار و اعتماد دختر خود را واقعاٌ دارید ؟
  • آیا زن شما را احترام میکند ؟
  • آیا انسانیت و شرافت و احساس متقابل در چنین شرایط که جامعه جهانی و ایالات متحده امریکاه در افغانستان است و همه امکانات ما تمویل میشود باید پسر های که ازدواج میکند از داشتن پرده بکارت در دختر خاطر جمع باشد .
  • حکم اعدام باید از قانون جزا افغانستان باید برطرف باشد .
  • ما در کشور زنده گی میکنیم که هیچ کس باید از کسی گله نکند و هیچ کسی با کسی دیگر بلخصوص اعقارب نزدیک آزرده نباشد و هیچ کس ملامت هم نیست .
  کشور ما ، مردم ما ، چه مرد ، زن ، دختر و پسر ، پیر ، جوان ، مویشسفید ، طفل همه و همه مظلوم هستند ، بیچاره هستند ، مجبور هستند ، دربه در هستند ، اگر شما خارنوال صاحب ها این چنین قوانین ناقذ را بالای افراد این جامعه تطبیق کنید در حقیقت به حق خود و روز مبادا (آخرت) ظلم کردید.
  خوب از اینکه زن مادر است ، زن مظلوم است و زن افغان همیشه مانند هر مرد هر روز مرگ تدریجی دارد به امید اینکه این احساس در دل آنها پیدا شود که مرد ها هم بیچاره هستند . بیچاره هستند . جای شک نیست که دنیا سر چپه است یکی که لیاقت یک دختر را دارد در اثر مداخلات قسمت او را به کسی میرساند که صد افسوس میکند از ظلم .
  و مردیکه ارزش علم و دانش را دارد زن نصیب اش که فاقد علم و دانش و ادب میباشد .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار