افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 22 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

ثبت ۳۴۵ مورد خشونت علیه زنان از آغاز سال روان در ولایت بلخ

زنان پاکستانی

 

بنابر آمارها، خشونت علیه زنان در این ولایت از ابتدای سال روان تا کنون افزایش چشمگیری داشته است.

 

مسئولان ریاست امور زنان ولایت بلخ از افزایش آمار خشونت علیه زنان در این ولایت خبر داده و در مورد ابراز نگرانی می‌کنند.

 

شهلا حدید رئیس امور زنان این ولایت گفت، از آغاز سال روان تاکنون ۳۴۵ مورد خشونت علیه زنان به ثبت رسیده که شامل لت و کوب زنان، ازدواج‌های اجباری، فرار از منزل، قتل و طلاق می‌باشد.

 

خانم حدید گفت که آمار خشونت علیه زنان در عین مدت در سال گذشته به ۲۹۱ مورد می‌رسید که نزدیک به ۶۰ مورد در آن افزایش رونما شده‌است.

 

شهلا حدید در مورد به خشونت علیه زنان در بلخ افزود:

 

“در طول سال ۳۴۵ قضیه را به ثبت رسانده ایم که بیشترین مورد خشونت‌های فامیلی بوده، ۶ مورد قتل و تعداد از قضایای که ما به ثبت نه رساندیم لت و کوب بوده که تمام این قضایا را به ارگان‌های عدلی و قضایی راجع ساخته‌ایم.”

 

مسئولان ریاست امور زنان ولایت بلخ می‌گویند که اکثر موارد خشونت مربوط به مناطق دور افتاده این ولایت بوده و عمدتاً ناشی از عدم آگاهی مردم از قوانین می‌باشد.

 

شهلا حدید رئیس امور زنان بلخ می‌گوید که پائین بودن سطح سواد، عدم دسترسی دختران و پسران به تحصیلات عالی و ضعف در تطبیق قوانین باعث افزایش آمار خشونت علیه زنان در این ولایت شده‌است.

 

از سوی دیگر سید محمد سامع مسئول دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر در زون شمال می‌گوید که نه تنها آمار خشونت علیه زنان در بلخ افزایش یافته بلکه ولایات سمنگان، سرپل و جوزجان نیز شاهد افزایش قضایایی خشونت علیه زنان بوده‌اند.

 

آقای سامع گفت عمدتاً قضایای ازدواج‌های اجباری، قتل‌های ناموسی و طلاق در ساحه تحت پوشش این کمیسیون افزایش یافته‌است.

 

آقای سامع در مورد گفت:

 

” قاضایای ازدواج‌های اجباری، نامزدی اجباری، قتل‌های ناموسی، اقدام با خود کشی و قتل‌ها را به ثبت رسانده‌ایم که در چهار ولایت شمالی افزایش یافته و خیلی نگران کننده‌است.”

 

برخی از آگاهان عوامل مختلف را در بلند رفتن آمار خشونت علیه زنان دخیل می‌دانند.

 

مارینا حبیب یکی از این آگاهان و مدافع حقوق زن در بلخ می‌گوید، افزایش نا امنی‎ها، بالا رفتن میزان فقر و عدم مجازات به موقع عاملین خشونت از سوی نهادهای عدلی و قضایی سبب افزایش آمار خشونت علیه زنان شده‌است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار