افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 20 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

برگزاری سمیناری تحت نام نقش امام صادق (ع) در پیدایش و گسترش علوم درکابل

در این سمینار که شمار زیادی از علمای طرازاول اهل تسنن و تشیع اشتراک کرده بودند وابعاد مختلف زنده گی،آثار وکارنامه های امام جعفر صادق و امام ابوحنیفه مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

سخنرانان این سمینار نقش امام صادق(ع) را در پیدایش وگسترش علوم مختلف ارزنده دانستنه وی را پل ارتباطی میان مذاهب اسلامی دانستند.

مولوی توانا رییس بنیاد شهید توانای بلخ امام صادق (ع) را بهترین الگوی حق در برابر باطل دانست و افزود که وی از جمله اهل بیت رسول(ص) است که رابطه ناگستنی میان علما داشت و رابطه وی با امام ابو حنیفه (رح) بهترین نمونه در برابر توطیه آن دشمنان اسلام است که میان مذاهب اسلامی نفاق را دامن می زنند.

علاوه بر علمای کرام دینی ،در این سمینار معیننان وزارت اطلاعات و فرهنگ پوهنیار سیده مژگان مصطفوی و فاضل سانچارکی نیز اشتراک ورزیده بودند.

فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ سخنران دیگر این سمینار بود که افراط گرایی را برخاسته از قرائت نادرست از اسلام دانست و گفت که این قرائت در ذهن برخی از افراد جامعه رسوخ کرده است.

وی علاوه نمود که این وظیفه علما است که مردم را در این راستا رهنمایی درست کنند.

سانچارکی همچنان گفت که تا زمانی باورهای دینی از خرافات پاک نشود تغییرات علمی و فرهنگی در جامعه ایجاد نمی شود.

در این سمینار واعظ زاده بهسودی عالم دین، عبدالقادر کمالی استاد پوهنتون و تعدادی زیادی از علمای اهل تسنن و تشیع پیرامون موضوع صحبت کردند وبر ضرورت تقویت مبانی علمی و فرهنگی و آشنایی بیشتر با افکار بزرگان دینی و پیشوایان مذاهب اسلامی تاکید صورت گرفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار