افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 18 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

برنامه آموزشی زراعت و مالدرای برای افزایش آگاهی پیرامون موضوعات مختلف حفظ الصحه به خانواده های فقیر روستایی

وزارت زراعت افغانستان

 

کوچی ها با داشتن شیوه متفاوت زندگی مانند عدم مسکن گزینی دایمی و امرا معیشت عمدتاْ از شغل مالداری در مناطق مختلف کشور زندگی میکنند. به همین سبب از سالیان متمادی تا حال این قشر جامعه از برنامه های آگاهی در مورد حفظ الصحه که برای جلوگیری از امراض مشترک میان انسان و حیوان ضرور پنداشته میشود بدور مانده اند. برنامه زراعت و مالدرای به همکاری مردم (CLAP) وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به سلسله برنامه های آگاهی پیرامون موضوعات مختلف حفظ الصحه به خانواده های فقیر روستایی برنامه آموزشی دو روزه را بمنظور بلند بردن سطح آگاهی زنان کوچی راه اندازی نموده است. در این برنامه بیش از ۳۰ تن خانم کوچی در قریه آبدره ولسوالی ده سبز ولایت کابل گرد هم آمدند تا از فرصت آموزشی موضوعات عمده حفظ الصحه شخصی و محیطی بهرمند گردند.

 

قابل یادآوریست که در جریان این برنامه آگاهی همه جانبه در مورد حفظ الصحه شخصی، پاک نگهداشتن خانه، شستن اطفال، جمع نمودن کثافات، جلوگیری از مساب شدن به امراض که از اثر تماس با حیوانات ممکن میگردد از طریق مواد درسی قابل فهم به زنان روستایی آموزش داده شد. در کنار آگاهی از مسایل صحی به اشتراک کننده گان آموزش تهیه صابون که یکی از ضروریات مهم برای پاک نگهداشتن انسان از مکروب است نیز ارایه گردید، درنتیجه برای نخستین بار زنان اشتراک کننده تحت نظر کارمندان زن بشکل عملی توانستند با استفاده از مواد موجود صابون دست شویی تهیه نمایند. با آموزش مهارت صابون سازی حالا زنان کوچی میتوانند بدون راه نمایی کارمندان تخنیکی صابون مورد ضرورت خویش را تهیه نمایند و برای حفظ الصحه خویش از آن استفاده نمایند.

در پایان برنامه اشتراک کننده گان با ابراز امتنان از برنامه زراعت و مالداری به همکاری مردم (CLAP) خواهان حمایت وزارت زراعت در قسمت تداوم برنامه های آموزشی در مورد پروسس شیر، پشم ریشی، و بازار یابی برای پشم که توسط زنان جمع آوری میگردد شدند. برنامه زراعت و مالداری به همکاری مردم (CLAP) یکی از برنامه های انکشافی وزارت زراعت، آبیاری و مالداریست که برای مصونیت غذایی و کاهش فقر در مناطق روستایی فعالت دارد. این برنامه از جانب صندوق به انکشاف زارعتی (IFAD) تمویل میگردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار