افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

بازگشت با دلهایی پر از ترس/ اخراج مهاجران نقض قوانین بین‌المللی است

مهاجران

بسیاری از مهاجران که با اجبار به افغانستان بازگردانده شدند، از خشونت‌های مختلف رنج بردند. یکی از این مهاجران که از جرمنی به افغانستان بازگشته بود در انفجاری نزدیک محکمه عالی زخمی شد.

هیچکدام از این مهاجران نباید به افغانستان بازگردانده شوند.کشورهای اروپایی اگر آنها اخراج مهاجران را متوقف نکند در ریختن خون آنها شریک هستند.

آنا شی در راپوری برای وب سایت عفو بین‌الملل نوشت: لحظه‌ای که قدم به محوطه بیرونی میدان هوایی کابل می‌گذارید، اولین چیزی که جلب توجه می‌کنند گلهای رز است. این گلها در همه جا وجود دارد، در کنار سَرَک خاکی منتهی به شهر، در اطراف سَرَکها و در باغهای شخصی…

در ادامه این راپور آمده است: دومین چیزی که شما مشاهده می‌کند، ترس است. اتباع خارجی خود را در پشت دیوارهای پر از کیسه‌های شن، سیم های خاردار و نگهبانان مسلح و موترهای ضد مرمی پنهان می‌کنند. اما افراد محلی نیز از وضعیت فعلی در ترس به سر می برند بخصوص آنانی که کشور را ترک کرده اما برخلاف اراده خود مجبور به بازگشت به کشور شدند.

دلایل مختلفی برای ترس در افغانستان وجود دارد. دولت متزلزل کابل بدنبال مقابله با طالبانی هست که بنظر می‌رسد بسیار قدرتمندتر از حمله امریکا به افغانستان بوده است. همچنین داعش بخش‌هایی از کشور را برای خود تصاحب کرده و از آنجا به کابل و سایر مناطق حملاتی را طراحی می‌کند.

وقایع خشونت‌آمیز در حال افزایش است و براساس آمار سازمان ملل سال 2016 بدترین سال برای باشنده گان افغانستان بوده است. زمانی که من و همکارانم در کابل حضور داشتیم یک امدادگر جرمن و همچنین محافظ وی کشته شدند.

همچنین انفجار روز چهارشنبه در نزدیکی سفارت جرمنی نشان داد که جنگ در افغانستان در عوض اینکه رو به خاموشی رود، به طرز خطرناکی شعله‌ورتر می‌شود.

همچنین مقامات امریکایی و انگلیسی سفر اتباع خود به افغانستان را به دلیل خطر اختطاف، عملیات نظامی، درگیری بین دولت و قبایل کشور ممنوع کردند.

اما با وجود همه موارد بالا کشورهای غربی، افغانستان را به اندازه کافی برای بازگشت مهاجران کشور امن توصیف می‌کنند. در یک دهه گذشته بسیاری از کشورهای اروپایی توافقنامه‌ای با افغانستان امضا کردند که براساس آن مهاجرانی که پناهنده گی آنها پذیرفته نشود را پذیرا باشد.

امضای این نوع قراردادها امر معمولی است، اما اجرای آنها در وضعیت کنونی افغانستان برخلاف قواعد بین المللی است که کشورها را از اخراج اتباعی که در وضعیت خطرناک قرار دارد، منع می‌کند.

اما با وجود اوضاع وخیم افغانستان، کشورهای غربی بر تلاش خود در راستای اخراج و بازگرداندن مهاجران افغانستان افزوده‌اند.

در کنفرانس سال 2016 با موضوع کمک‌های بشردوستانه، دولت افغانستان تحت فشار اتحادیه اروپا تواقفنامه میان اروپاو افغانستان را امضا کرد که براساس آن راه را برای اخراج تحت اجبار مهاجران بی‌شماری افغان از اروپا را فراهم می‌کند.

بعد از این توافق افغان‌های بسیاری برخلاف میل خود به افغانستان بازگردانده شدند. من و همکارانم با بسیاری از مهاجران افغان که از جرمنی، هالند، ناروی و سویدن اخراج شدند، صحبت کردیم.

در حالی که هر کسی که در حال حاضر در افغانستان زنده گی می‌کنند در خطر قرار دارد، بسیاری از کسانی که ما با آنها صحبت کردیم بسیار آسیب پذیر بوده و بازگشت آنها نقض کامل قوانین بین‌المللی است.

من با یکی از مهاجران به نام فرید صحبت کردم. فرید در طفولیت افغانستان را ترک کرده و در ایران کلان شده است و بعد از آن به اروپا فرار می‌کند. وی از اینکه چه سرنوشتی در انتظارش است واهمه دارد. وی می‌گوید احساس می‌کنم که از آسمان سقوط کردم، هنوز این موضوع را باور نمی‌کنم.

فرید هیچوقت در کابل نبوده است، وی می‌گوید: من چیزی در مورد افغانستان نمی‌دانم، نمیدانم باید به کجا برم، پولی هم برای تنها زنده گی کردن ندارم و نمیتوانم به اقارب ام هم زنده گی کنم چون آنها مرا نمی‌پذیرند.

بسیاری از مهاجران که با اجبار به افغانستان بازگردانده شدند، از خشونت‌های مختلف رنج بردند. یکی از این مهاجران که از جرمنی به افغانستان بازگشته بود در انفجاری نزدیک محکمه عالی زخمی شد. افراد مختلفی در این حمله که از سوی شبه نظامیان به کابل روی داده زخم برداشتند.

هیچکدام از این مهاجران نباید به افغانستان بازگردانده شوند، وقتی آنها قدم به میدان هوایی می‌گذارند افغانستان برای بسیاری از آنها همانند من ناآشناست و با خطرات بسیاری روبرو هستند.

کشورهای اروپایی می‌دانند که افغانستان امن نیست، اگر آنها اخراج مهاجران را متوقف نکند در ریختن خون آنها شریک هستند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار