افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

آغاز توزیع تذکره‌های الکترونیکی تا یک ماه دیگر

تذکره‌

همایون محتاط رییس ادارۀ ثبت احوال نفوس کشور می‌گوید که تا یک ماه دیگر روند توزیع تذکره‌های الکترونیکی به گونۀ رسمی آغاز خواهد شد، اما تاکید کرد که نام‌های آن عده از اقوامی که در قانون اساسی افغانستان درج نشده است، در این تذکره‌ها درج نخواهند شد.

با این حال آقای محتاط نگفت که افرادی که شامل هیچ یک از ۱۴ قومِ داخل قانون اساسی نیستند، برای انتخاب قوم‌شان چه کاری باید انجام دهند. آیا مجبورا باید یکی از ۱۴ قوم را انتخاب کنند یا انتخاب دیگری نیز برای آنها وجود دارد.

در قانون اساسی تنها از چهارده قوم نام گرفته شده است.

محتاط می‌گوید که پنج مرکز این نهاد در کابل ایجاد شده و قرار است پنج مرکز دیگر نیز در وزارت خانه‌های کشور ایجاد شوند و تا یک ماه دیگر توزیع تذکره های الکترونیکی آغاز گردد.

وی گفته است: دیروز قرار داد تکنالوژی معلوماتی تمدید شد و این یک بخش مهم کار ما است.

در حالی که در افغانستان ده ها قوم کلان و کوچک زنده گی می کنند اما بر بنیاد قانون اساسی، تنها چهارده قوم افغانستان در وزارت عدلیه ثبت شده اند.

آقای محتاط می‌افزاید: چهارده قومی که ثبت شده اند در دیتابیس ما درج اند و در تذکره‌های الکترونیکی درج می شوند و ما به حکومت درباره درج نام های قوم های دیگر هم پیشنهاد داده ایم و نهادهای تقنینی و حکومت در این باره تصمیم خواهند گرفت.

عبدالرازق قاضی زاده، حقوقدان گفت: اگر قوم های دیگر تمایل داشته باشند که نام های شان درج تذکره شود به حیث باشنده گان افغان این حق شان است و باید به صدای شان لبیک گفته شود.

توزیع تذکره‌های الکترونیکی از چند سال بدینسو از بهر اختلاف دیدگاه‌ها بر سر مادۀ ششم قانون ثبت احوال نفوس که نوشته شدن واژه های ملیت و قوم در این تذکره‌هاست با بن بست روبر شد.

اما این جنجال ها در اخیر بر بنیاد یک فرمان تقنینی رییس‌جمهور حل گردید.

حکومت نیز کمیتۀ رهبری نظارت از روند توزیع تذکره‌های الکترونیکی را با عضویت نماینده گان وزارت‌های امور داخله، مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، وزارت مالیه، ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی و اداره امور ریاست جمهوری ایجاد کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار