افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

کوهستان های افغانستان؛ محل تجدید قوای داعش علیه روسیه!

داعش

الجزیره گزارش داد: هزاران جنگجوی داعش از سوریه، عراق و دیگر مناطق، در حال تجدید قوا در کوهستان‌های افغانستان هستند تا از روسیه انتقام بگیرند.

بر اساس این گزارش، سرکرده‌های داعش به هزاران جنگجوی آموزش‌دیده این گروه تروریستی دستور داده‌اند تا شهرهای روسیه را هدف قرار دهند.

در حالی که برخی از کم‌توجهی مسکو نسبت به تهدیدات داعش سخن می‌گویند اما روس‌ها به صراحت می‌گویند که تحرکات داعش را از نزدیک زیر نظر دارند.

زبیر مسعود که از مشاوران شورای امنیت ملی افغانستان است، هجوم جنگجویان داعش را من‌حیث تهدید جدی برای کشور و همسایگان می‌داند.

مسعود در این باره گفت: تروریست‌هایی که در سوریه آموزش می‌بینید همان افرادی هستند که اکنون در افغانستان حضور دارند. این تروریست‌ها از کشورهای مختلف چون تاجکستان، ازبکستان و چچن هستند.

وی با اشاره به اینکه افغانستان از موقعیت استراتیژیکی برخوردار است، افزود: آنها ممکن است از سرحد عبور کنند و هدف آنها رسیدن به روسیه است.

علاوه بر حمله به قریه های دورافتاده، داعش عملیاتی را در کابل نیز انجام داده است که تنها یکی از این حملات، 70 کشته بر جا گذاشت. بنابراین اگر آنها موفق به نفوذ به روسیه شوند،کشتاری که آنها در افغانستان ایجاد می‌کنند پیش‌زمینه‌ای برای عملیات در مسکو، سن پترزبورگ و دیگر شهرهای هدف است.

با این حال، ضمیر کابلوف نماینده ویژه پوتین رییس‌جمهور روسیه در افغانستان نسبت به تهدیدات در حال افزایش در سرحدات روسیه بی‌اعتنا به نظر می‌رسد.

کابلوف درباره این تهدیدات می‌گوید که در بدترین حالت ممکن است داعش موفق به ایجاد بی‌ثباتی در کشورهای آسیای مرکزی شود و هجوم پناهجویان از این کشورها به روسیه نیز احتمال ایجاد مشکلات امنیتی را در پی دارد.

مسعود از این که روس‌ها و کشورهای همسایه در شمال افغانستان وضعیت کنونی را به خوبی درک نمی‌کنند، ابراز نگرانی می‌کند زیرا شمار جنگجویان داعش در منطقه در حال افزایش است.

وی در این باره گفت: همانطور که من شاهد آن بوده‌ام، در 3 تا 4 سال اخیر در افغانستان وضعیت بسیار بدی پیدا کرده‌ایم و شبه نظامیان بیشتری به کشور وارد شده‌اند.

این مقام ادامه داد که آنها به صورت جمعی وارد افغانستان می‌شوند و شمارشان روز به روز در حال افزایش است. سال گذشته آنها تنها 300 نفر بودند، اما امسال دو هزار شبه‌نظامی خارجی در بدخشان حضور دارند که خطری برای همه محسوب می‌شوند.

با دسترسی بی‌سابقه داعش در افغانستان، این گروه تروریستی و شاخه‌های انشعابی آن، با هدف حمله به روسیه در حال آموزش و سامان دهی نیروهای خود برای حرکت به سمت شمال و قفقاز هستند.

الجزیره در ادامه نوشت که ما شاهد حضور زنان جنگجو و قومندانان داعش با همسران‌شان در مناطق کوهستانی و دورافتاده شمال افغانستان بودیم که نشان می‌دهد که پروگرام آنها برای حمله به روسیه هم‌اکنون در دستورکار قرار دارد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار