افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 16 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

جبهه وحدت ملی افغانستان مردم را به راهپیمایی علیه آمریكا فراخواند

جبهه وحدت ملی افغانستان با صدور اعلامیه ای از مردم كابل خواست تا در مخالفت با پیمان راهبردی افغانستان با آمریكا و حضور بلند مدت نیروهای خارجی، در یك راهپیمایی گسترده شركت كنند.

در این اطلاعیه كه در اختیار رسانه ها قرار گرفت، نوشته شده است : مردم مسلمان و آزاده افغانستان دراعتراض به امضای قرارداد استعماری استراتژیك با آمریكا گردهم می آیند و علیه حضور طولانی مدت استعمارگران دركشورخود فریاد مخالفت سرمی‌دهند.

این جبهه در اطلاعیه خود، زمان برگزاری تظاهرات را روز جمعه (29 ثور) پس از نماز جمعه و مكان تجمع را روبروی مسجد گردنه باغ بالا در كابل اعلام كرد.

جبهه وحدت ملی  پیشتر نیز با برگزاری یك كنفرانس مطبوعاتی امضای این پیمان را محكوم كرده بود.

این جبهه سال گذشته اعلام موجویت كرد و مخالفت با حضور نیروهای خارجی و ایجاد پایگاه های دائمی امریكا در افغانستان را از اهداف و برنامه های اصلی خود اعلام كرده است. این جبهه با مشاركت تعدادی از علما، اندیشمندان، نخبگان، دانشجویان و فرماندهان جهادی شیعه و اهل سنت افغانستان تشكیل شده است.

پیمان راهبردی افغانستان و آمریكا كه 13 ماه جاری به امضای روسای جمهوری دو كشور رسید احزاب و گروه های مختلف سیاسی را در افغانستان به دو دسته موافق و مخالف تقسیم كرده است.

مخالفان معتقدند با وجود حضور آمریكا، امنیت در افغانستان تامین نخواهد شد ، آنها این گونه پیمان ها را وعده های بی سرانجام آمریكا می دانند، اما گروههای موافق تاكید دارند كه این پیمان افغانستان را در برابر تهدیدهای منطقه ای یاری می كند ضمن اینكه این كشور برای توسعه و پیشرفت ، به همكاری جامعه جهانی نیاز دارد.

این پیمان در صورت تایید مجالس نمایندگان و سنای افغانستان و همچنین كنگره آمریكا اجرایی خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار