افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

کلینتون پیشنهاد احداث یک مرکز حمل و نقل لجستیکی در …

در حالی که زمزمه‌های عدم تمدید حضور نظامیان آمریکا در قرقیزستان هر روز شکل جدی تری به خود می‌گیرد، “هیلاری کلینتون” در دیدار با وزیر امور خارجه قزاقستان پیشنهاد احداث یک مرکز حمل و نقل لجستیکی در بندر “آکتاو” را مطرح کرد.

در جریان دیدار “ارجان قاضی خانوف” وزیر امور خارجه قزاقستان با کلینتون در حاشیه هجدهمین نشست شورای وزیران کشورهای مشترک المنافع در استونی، پیشنهاد احداث یک مرکز لجستیکی در بندر آکتاو را مطرح کرد.

در جریان این دیدار، طرفین همچنین در مورد گسترش همکاری‌های ۲ جانبه و رشد همکاری‌های استراتژیک بین ۲ کشور در زمینه امنیت و تجکیم ثبات منطقه و رشد گفت‌وگوی تمدن‌ها تبادل نظر کردند.

در این گفت‌وگو، کلینتون از نقش کلیدی قزاقستان در ایجاد تعامل بین شرق و غرب و شمال و جنوب و ایجاد یکپارچگی در منطقه به نیکی یاد کرد.

وی همچنین از نقش نظربایف و همکاری او با آمریکا در ایجاد دنیای بدون سلاح هسته‌ای قدردانی کرد.

در همین رابطه، “اریک مک گلینچی” کارشناس مسائل آسیای مرکزی در دانشگاه “جرج مایسون” براین باور است که این پیشنهاد، آلترناتیوی برای مرکز ترانزیت محموله‌های نظامیان آمریکایی در قرقیزستان می‌باشد.

اما کارشناسان منطقه‌ای با این نظر با دیده شک و تردید نگاه می‌کنند زیرا آنان معتقدند، قزاقستان همواره از تهدایدات طالبان واهمه داشته است و از اینرو بعید است با موضوع احداث این مرکز آمریکایی موافقت نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار