افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 21 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

اعتراف کرزی : قضات افغانستان در زمره فاسدترین مقامات کشور!

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، رئيس‌جمهور کرزی در اظهاراتي اذعان كرد كه دولتش قادر به اجراي عدالت در قبال مردم كشور نيست.

محترم حامد كرزي که نشستی به مناسبت گشايش انجمن قضات زن افغانستان سخن می گفت، اظهار داشت: بدون ترديد پيشرفت‌هاي زيادي در زمينه دولت‌داري و ارائه خدمات به مردم حاصل شده است. اكنون نسبت به ده سال پيش دولت، پارلمان و دادگاه‌ها توانايي‌هاي بهتري به دست آورده‌اند، اما آيا ما در آن جايگاهي كه مردم مي‌خواهند هستيم؟ آيا ما در آن جايگاهي هستيم كه دردها و رنج‌هاي مردم افغانستان را آنگونه كه مي‌خواهند التيام ببخشيم يا خير؟

رئیس دولت تاكيد كرد: دليل اينكه مردم در روستاها، در اطراف و در داخل شهرها عدالت را از راه‌ها و شيوه‌هاي سنتي جستجو مي‌كنند اين است كه دولت افغانستان نه توانايي آن را دارد كه عدالت را اجرا كند و نه عدالت سر وقت اجرا مي‌شود.

وي خاطرنشان ساخت: حتي گاهي اوقات در حالي كه من اميدوار هستم اين مساله براي پاره‌ اي از اوقات باشد و نه همه زمان‌ها، ما به جاي دريافت عدالت با بي‌عدالتي روبرو مي‌شويم. همین فساد گسترده در دادگاه های رسمی کشور، سبب شده تا بسیاری از مردم به جای حضور در این دادگاه ها، نظام قضايي سنتي را كه اغلب در برگيرنده شوراهاي جوامع محلي می باشد، به منظور حل اختلافات و مناقشات خود انتخاب ‌كنند.

اين اعتراف حامد كرزي به ناتواني دولتش در اجراي عدالت در حالي بيان مي‌شود كه سازمان ديده‌بان حقوق بشر به نوبه خود نظام قضايي افغانستان را محكوم كرده و گفته است: مطالعات سازمان ملل نشان داد قضات و دادستان‌هاي افغانستان در زمره فاسدترين مقامات كشور هستند.

ديده‌بان حقوق بشر افزوده است: نظام قضايي افغانستان هم در دادگاه‌هاي نظامي و هم در دادگاه‌هاي غيرنظامي به رغم 10 سال كمك مالي به افغانستان، ضعیف و ناسالم باقي مانده است.

محترم کرزی همچنین در مراسم فارغ التحصیلی اکادمی پولیس افغانستان که در وزارت داخله برگزار می شد، تصریح کرد: تلاش وی برای مصالحه با گروه‌های مسلح، به معنای فراموشی “جنایات” این گروه‌ها در افغانستان نیست .قتل افراد بی‌گناه، حملات انتحاری و کشتار کودکان و بزرگان افغانستان، از حافظه مردم کشور پاک نخواهد شد.

رئیس جمهور ادامه داد: کسانی که عامل این حملات انتحاری هستند، فکر نکنند صدایی را که ما برای صلح هر روز بلند می‌کنیم، برای این است که ما صلح می‌خواهیم و اعمال آنها را فراموش می‌کنیم. نه. ما صلح می‌خواهیم، اما آنها باید بدانند که هر قتلی که کردند، هر جنایتی که مرتکب شدند، در خاطره ما است و فراموش نمی‌شود. اگر از این خاک هستند و یا بیگانه هستند، باید بدانند که یک روز جوابگو خواهند بود.

رئيس‌جمهوري افغانستان گفت: بدون گفتگو و مذاکره با طالبان، خشونت‌ها در کشور پایان نخواهد یافت، اما این درخواست‌ها، همواره با بی‌اعتنایی گروه طالبان روبه‌رو شده است زیرا آنها مدعی هستند که دولت افغانستان “صلاحیت” کافی برای مذاکره ندارد و اگر قرار باشد با جناحی در مورد آینده افغانستان گفت‌وگو کنند، طرف آنها جامعه جهانی و آمریکا خواهد بود.

حامد کرزی نسبت به آینده افغانستان و حمایتی که دولت در درازمدت از جامعه جهانی بدست آورده نیز ابراز خوشبینی کرد و افزود: افغانستان یکی از قوی‌ترین کشورها در منطقه خواهد شد. کشور ما به طرف پیشرفت روان است و ده تا پانزده سال دیگر، در جمله کشورهای بسیار قوي منطقه خواهیم بود، هم از نظر پیشرفت و تقویت زیربناها و هم از نظر نیروهای امنیتی.

محترم کرزی همچنین گفت: که افغانستان در آینده نزدیک، به یکی از قدرت‌های منطقه تبدیل خواهد شد.

ما هم می گوییم انشالله که اینگونه باشد که کرزی صاحب می گوید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار