افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 4 مارس , 2018 لینک کوتاه خبر :

کاهش 50 فیصدی بازار کالاهای پاکستانی در افغانستان

پاکستان

نفوذ هند و چین در بازارهای افغانستان، بازار کالاهای پاکستانی را در افغانستان محدود کرده است.

زبیر موتیوالا؛ رییس اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان گفت: بازار کالاهای پاکستانی در کابل طی دو سال اخیر بیش از ۵۰ فیصد کاهش یافته و به جای آن بازار کالاهای هندی در افغانستان گسترش یافته است.

موتیوالا اظهار داشت: نفوذ هند و چین در بازارهای افغانستان، بازار کالاهای پاکستانی را در افغانستان محدود کرده و خاصتاً هند به صورت چشمگیری صادرات اش را به افغانستان افزایش داده است.

وی افزود: میزان تجارت پاکستان با افغانستان طی دو سال گذشته از ۲.۷ ملیارد دالر امریکایی به ۲.۲ ملیارد کاهش یافته و پاکستان حتی بازار کالاهای صادراتی سنتی اش مثل آرد، کالا های زنانه و مردانه و گوشت را نیز از دست داده است.

در راپور روزنامه پاکستان داون همچنین آمده است که پیش از این، همه‌ساله هزاران افغان به‌خاطر تداوی وارد پشاور می‌شدند؛ اما حالا اکثریت افغان‌ها به دلیل معالجه بهتر و ارزانتر، هند را ترجیح می‌دهند.

از طرف دیگر، این روزنامه به نقل از بانک دولتی پاکستان نگاشته است که واردات این کشور از افغانستان در مقایسه با ۴۰ ملیون دالر در سال مالی ۲۰۱۶ به ۶۸ ملیون دالر در سال مالی ۲۰۱۷ افزایش یافته است.

تجارت میان پاکستان و افغانستان پس از آن رو به کاهش گذاشت که تنش های سیاسی میان کابل و اسلام آباد بر سر تشویق گروه طالبان به صلح بالا گرفت.
این تنش ها همچنان پا بر جاست و رییس جمهور غنی پس از ارایه پلان پیشنهادی صلح به طالبان از اسلام آباد خواسته است تا روشی عقلانی را در این مورد در پیش بگیرد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار