- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

هشدار شدیداللحن عطا محمد نور به حکومت

عطا محمد نور [1]

عطا محمد نور که امروز در یک کنفرانس خبری در ولایت هرات صحبت می‌کرد گفت که از نظام حمایت می‌کند اما اگر حکومت وحدت ملی اصلاحات نیاورد آخرین گزینه سقوط این حکومت خواهد بود.

او هم چنین گفت که عبدالرشید دوستم معاون نخست رییس‌جمهور غنی از طرف هیچ محکمه‌ ای به جرمی محکوم نشده و ارگ ریاست جمهوری به‌خاطر به چالش کشیدن او، اجازه ورود به کشور را نمی‌دهد. والی بلخ تصریح کرد که جنرال دوستم به کشور باز خواهد گشت و حق خود را از ارگ خواهد گرفت.

پیشتر آقای نور مذاکراتی را از آدرس حزب جمعیت اسلامی با ارگ ریاست‌جمهوری آغاز کرده بود اما حالا می‌گوید که به دلیل فرسایشی بودن تصمیمات در ارگ مذاکراتش با رییس‌جمهور به حالت تعلیق در آمده است.

رییس اجراییه حزب جمعیت، همچنان می‌گوید، به‌زودی فساد گسترده‌ی را که در ارگ ریاست‌جمهوری وجود دارد، از طریق شبکه‌های اجتماعی همگانی می‌کند.

آقای نور حکومت را به سرکوب اعتراض‌های مدنی و کشتار مردم بیگناه متهم کرد و تصریح کرد که حکومت بر معترضان در چهار راهی زنبق کابل به صورت عمی آتش گشوده است.

او در ادامه افزود که شماری از حلقات طالبان را حمایت می‌کنند تا رقیب‌های سیاسی خود را منزوی کنند و به چالش بکشند که ادامه این روند برای کشور زیان بار است.

نور تاکید کرد که گروه داعش در بخش‌های از کشور قدرت گرفته و حکومت توانایی سرکوب این گروه را ندارد.

با این همه، محمد اسماعیل خان، از قوماندانان پیشین جهادی در هرات در این نشست خبری تصریح کرد که عبدالله عبدالله رییس اجراییه چانس خود را برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری از دست داده و حزب جمعیت از نامزدی او در انتخابات آینده حمایت نخواهد کرد.

این قوماندان جهادی افزوده که رییس اجرائیه حکومت در دوره‌های قبلی چانس خودش را امتحان کرده و دیگر ضرور نیست پاه به میدان بگذارد. وی تصریح کرد که عبدالله باید به دیگر شخصیت‌های حزب جمعیت نیز چانس بدهد.

سفر عطامحمد نور به هرات درحالی صورت می‌گیرد که چندی پیش ایتلاف نجات افغانستان، با اشتراک آقای نور، جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری و محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرائیه در ترکیه شکل گرفت و قرار بود این جریان برای آوردن اصلاحات در حکومت و آنچه انحصار گرایی در درون ارگ خوانده می‌شود به صورت جدی مبارزه کند.

اما تاکنون این جریان به دلیل عدم حضور جنرال دوستم در کشور نتوانسته فعالیت‌هایش را به صورت رسمی از پایتخت آغاز کند و اصلی‌ترین خواسته آنان که بازگشت معاون اول ریاست جمهوری به کشور بود نیز تاکنون محقق نشده است.