افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

نشست بن ‌٢؛ عبور از واقعيت‌ها

در نشست “بن ۲” نه انتقادي از حامد كرزاي شد و نه حرفي از خشونت و فساد مالي زده شد. در بن بيش از همه از پيشرفت‌ها و دستاوردها در افغانستان ياد شد.
پايتخت آلمان‌غربي در دوران جنگ سرد دوشنبه ميزبان نمايندگان هيات‌هايي از ۸۳ كشور دنيا بود كه با هدف بررسي شرايط كنوني و آتي افغانستان راهي بن شده بودند.

“اولريكه شفر”، تحليل‌گر روزنامه آلماني “تاگش اشپيگل” در مقاله‌اي به بررسي رخدادها در اين نشست پرداخته و مي‌نويسد:« در نشست افغانستان در بن بيش از همه درباره پيشرفت‌ها در سرزمين هندوكش صحبت شد ولي از طالبان و ديگر مشكلات حرفي زده نشد.روز دوشنبه كه در بن بحث كمك‌هاي آتي براي بازسازي افغانستان در ميان بود، نمايندگان ۸۳ دولت حضور داشتند؛ از آلباني گرفته تا ويتنام در فهرست حاضران در اين نشست ديده مي‌شدند و هر دولت بايد حرفي از آينده افغانستان مي‌زد. بيشتر سخنرانان روي پيشرفت‌هاي به دست آمده تمركز داشتند و وعده دادند كه پس از پايان سال ۲۰۱۴ و خروج نيروهاي ناتو از دامنه رشته كو‌ه‌هاي هندوكش همچنان متعهد و مسئول باقي بمانند. حامد كرزاي، رئيس جمهور افغانستان نيز با لبخندي دوستانه اين تضمين‌هاي ثبات و امنيت را پذيرا مي‌شد.

وي همراه با گوئيدو وستروله، وزير امورخارجه آلمان كه ميزباني نشست را برعهده داشت، كنفرانس صلح افغانستان را هدايت كردند؛ كنفرانسي كه درست يك دهه پس از نشست شماره يك در همان شهر بن برگزار مي‌شد. در آن زمان به دنبال سقوط رژيم طالبان بحث بر سر تقسيم قدرت بود، به گونه‌اي كه ثبات پس از بيش از سه دهه جنگ داخلي به افغانستان بازگردد. اين بار هم بحث بر سر چگونگي مراقبت از صلح پس از خروج نيروهاي خارجي بود؛ ‌زماني كه افغان‌ها دوباره مسئول برقراري امنيت در كشورشان مي‌شوند.

اين بار حرف از مسئوليت متقابل بود؛ از چالش‌ها و حسن نيت. علي اكبر صالحي، وزير امور خارجه ايران با انتقاد از نيت برخي كشورهاي ناتو براي ادامه حضور در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ گفت كه امنيت در افغانستان براي ايران از اهميت خاصي برخوردار است. وي برپايي جنگ داخلي تازه در كشور همسايه ايران را سبب روانه شدن سيلي از فراريان و پناهندگان به كشورش دانست. وي به تجارت موادمخدر در افغانستان اشاره كرد كه همانند گذشته به ايران آسيب مي‌رساند. به گفته وي بخش زيادي از مواد افيوني توليد شده در افغانستان به ايران فرستاده شده و اين ميزان هر روز بيش از گذشته مي‌شود.

پاكستان، ديگر همسايه افغانستان نقش پر رنگي در اين كشور دارد. همكاري پاكستان نيز همانند موضع ايران از اهميت خاصي برخوردار است. البته صندلي همسايه شرقي افغانستان در بن خالي بود. پس از حمله هوايي آمريكا به يك پست مرزي پاكستان، اسلام آباد از حضور در نشست بن سر باز زد. حتي عذرخواهي آمريكا نيز جواب نداد و در موضع پاكستان تغييري به بار نياورد. بدون پاكستان و همچنين در نبود بخشي از طالبان هيچ صلح پايداري در كار نخواهد بود. تمام طرف‌ها بر سر اين ديدگاه باور مشتركي دارند. در بن از طالبان تقريبا هيچ اسمي به ميان نيامد و همچنين از مشكلات بسيار ديگري كه مانع از بازسازي افغانستان هستند. مشكلاتي از قبيل فساد مالي و ساختار مافيايي قدرت.

روز ديپلماسي بود. براي همين در سالن عمومي سابق پارلمان آلمان، بوندستاگ، انتقادي از كرزاي به گوش نرسيد؛ مردي كه به لطف انتخاباتي جنجالي و اتحاد مشكوك با جنگ سالاران ديروز توانست در راس قدرت باقي بماند. هيلاري كلينتون، وزير خارجه آمريكا درباره او كه مدتهاست اعتبار خود را از دست داده، تنها گفت: “رئيس‌جمهور كرزاي وعده انتخاباتي سالم را در سال ۲۰۱۴ داده است.” به عبارت ديگر حتي مشكل رهبري افغان‌ها نيز بارديگر به زمان ديگري موكول شد.

در حاشيه اين كنفرانس بحث چگونگي اوضاع پس از بيرون رفتن نيروهاي بين‌المللي ناتو به ميان كشيده شد. كرزاي گفت، كشورش يك دهه ديگر نيز نيازمند كمك‌هاست. وي در گفت‌وگويي از ناتو خواست پس از سال ۲۰۱۴ بخشي از پولي را كه از محل خروج نيروهايشان از افغانستان صرفه‌جويي مي‌شود، در اختيار افغانستان قرار دهد.

كرزاي مي‌خواهد اين پول را بيش از همه براي نيروهاي امنيتي در نظر گيرد كه قرار است تا سال ۲۰۱۴ به بيش از ۴۰۰ هزار سرباز و مامور پليس بالغ شوند. ارزيابي‌هاي “افغان آناليست نت ورك” دستمزد اين عده را تا شش ميليارد يورو برآورد مي‌كند. آن هم براي كشوري كه در حال حاضر تنها ۱/۳ ميليارد يورو درآمد دولتي دارد. آلمان كه سالانه يك ميليارد يورو صرف نيروهايش در دامنه هندوكش مي‌كند، بر اساس حساب و كتاب‌هاي كرزاي بايد نزديك به ۵۰ ميليون يورو به افغان‌ها بدهد به علاوه ۴۳۰ ميليون يورويي كه تاكنون سالانه براي بازسازي افغانستان پرداخت كرده است.

از سال ۲۰۱۰ كمك‌ها به افغانستان به صورت مشروط پرداخت مي‌شود؛ مشروط بر اين‌كه دولتي شايسته در راس كار باشد. به گفته وزارت توسعه آلمان در سال جاري هم اصلاحاتي كه دولت موفق به انجامشان شد، كمك‌ها را به افغانستان سرازير كرده است؛ اصلاحاتي نظير برپايي كميته نظارت براي مبارزه با رشوه خواري و ارائه طرح قانوني براي تطبيق قوانين افغانستان با كنوانسيون‌هاي سازمان ملل متحد در مبارزه با فساد. با اين همه از تحقيقات عليه مقام‌هاي فاسد دولتي تاكنون كمتر شنيده شده است.»

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار