افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

شیوخ قطری در افغانستان چه می کنند؟!

شیوخ قطری

باوجود انتقادات بسیار، شیوخ قطری بار دیگر فعالیت‌های خود را در غرب افغانستان از سر گرفته‌اند!

در حالی که رفت‌ و آمد شیوخ قطری به بهانه شکار به غرب افغانستان انتقادات مردم را برانگیخته بود بار دیگر قطری‌ها در پوشش موسسه خیریه فعالیت خود را در این مناطق از سر گرفته‌اند.

شیوخ قطری پیش از این به بهانه شکار در غرب افغانستان فعال بودند اما این موضوع انتقادات برخی از نماینده گان و مردم این مناطق را برانگیخته بود.

حکمت‌الله نظری رییس دفتر والی فراه گفته که روز گذشته 30 تن از شیوخ قطری به ریاست علی بن عبدالله آل ثانی و رییس موسسه خیریه الغرافه وارد این ولایت شدند.

وی افزود شیوخ قطری چندین پروژه را که قرار است به بهره برداری برسد، افتتاح خواهند کرد.

بریالی غفاری رییس مجمع نهادهای مدنی در فراه در این باره می‌گوید که قطری‌ها از چندین مکتب، یک باغش وحش و دو کلینیک بهره برداری خواهند کرد.

به گفته این فعال مدنی، شیوخ قطری در سه سال گذشته مسجد جامع شهر فراه و چندین مسجد دیگر از جمله در وُلسوالی جوین این ولایت را بازسازی کرده‌اند.

در حالی شیوخ قطری به مساجد و تاسیس مکاتب توجه خاص دارند که به نظر برخی از کارشناسان کشورهای عربی از جمله قطر به دنبال ایجاد پایگاه فکری برای جریان‌های تکفیری در افغانستان هستند.

پیش از این نیز برخی از رسانه‌ها، راپور‌هایی از تامین نیازهای مالی و تجهیزات نظامی جریان‌های افراطی و وهابی در غرب افغانستان توسط شیوخ قطری در پوشش شکار نشر کرده بودند.

اخیرا نیز تعامل مقامات محلی ولایت فراه با شیوخ قطری افزایش یافته است، طوری که بیش از 1000 هکتار زمین در این ولایت به شیوخ قطری اجاره داده‌ شده است و حدود 170 تن عرب نیز تحت عنوان شکارچی در این ولایت اسکان یافته‌اند.

جمعه دین گیانوال عضو مشرانو جرگه درباره فعالیت‌های احتمالی اعراب در غرب افغانستان هشدار داده است.

برخی از کارشناسان معتقدند که شیوخ قطری نه تنها جریان‌های تکفیری در فراه را حمایت می‌کنند، بلکه تلاش دارند تا با ایجاد پایگاه تحت عنوان شکار و فعالیت‌های خیریه به جاسوسی و فعالیت استخباراتی نیز بپردازند.

 

  1. Abid Rahman Qahraman :

    این کار شان شاید عواقب بسیار بد داشته باشد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار