افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

خروج زود هنگام 4000 سرباز انگلیسی از افغانستان

طبق طرح‌هايي كه قرار است توسط شوراي امنيت ملي انگليس ارائه شود، حدود 4.000 سرباز انگليسي احتمالا پيش از پايان سال 2013 از افغانستان خارج خواهند شد.

روزنامه انگليسي گاردين گزارش داد: كاهش شديد نيروها يكي از سه گزينه‌اي است كه توسط ديويد كامرون، نخست‌وزير انگليس بررسي خواهد شد و دست كم دو تن از اعضاي ارشد كابينه وي كه مخالف هزينه‌هاي هنگفت جنگ هستنند، با اين اقدام موافق هستند.

طبق اين طرح تعداد نيروهاي انگليسي مستقر در ولایت هلمند از 9.000 تن به 5.000 تن در سال 2013 كاهش خواهد يافت و به همين ميزان نيز در سال بعد (2014) كاهش مي‌يابد و زماني كه ناتو ماموريت خود را در 2014 به پايان برساند، تنها چند صد تن از نيروهاي انگليسي در كابل باقي مي‌مانند.

برخي از منتقدان بر اين باور هستند كه هر گونه طرحي مبني بر سرعت بخشيدن بر خروج نيروها، با طرح نيروهاي كمك به برقراري امنيت بين‌المللي (ايساف) در كابل مغايرت دارد.

ايساف خواستار اتخاذ رويكردي محتاطانه شده است و از كشورهاي عضو ناتو از جمله آمريكا درخواست كرده تا هر گونه خروج بيشتر نيروها را تا پايان 2013 به تاخير بيندازد تا ناتو بتواند در فصل اوج درگيري‌ها با گروه‌هاي شبه‌نظامي به راحتي عمليات انجام دهد.

طبق يكي ديگر از گزينه‌هاي اين طرح، 2.500 سرباز انگليسي ديگر در سال 2013 افغانستان را ترك خواهند كرد و مجموع نيروهاي خارج شده از كشور را به 6.500 تن مي‌رساند.

نشست شوراي امنيت انگليس روز سه‌شنبه تشكيل جلسه خواهد داد و مسائل مختلفي به غير از كاهش نيروها مطرح خواهد شد كه از جمله آنها افزايش نگراني‌هاي بين‌المللي در خصوص آينده افغانستان است.

اين كميته همچنين تصميم خواهد گرفت كه حدود 6.000 تن از نيروهاي باقي‌مانده در اطراف شهر “سنگين” مستقر خواهند شد.

فيليپ هاموند، وزير دفاع انگليس اعلام كرد: نيروهاي اين كشور بر حضور موثر خود ادامه خواهند داد و نيروهاي آمريكايي را ياري خواهند كرد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار