افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

امریکا از خروج ماموران پاکستان از مراکز هماهنگی ابراز نگرانی نموده است

وزارت دفاع امريکا هوشدار داد که با خروج سربازان پاکستانى از مراکز هماهنگى در مناطق سرحدى پاکستان – افغانستان وقایع شبيه مومند اجنسى تکرار خواهند شد.

نيروهاى امريکايى در افغانستان دو هفته قبل، بر پوسته پاکستانى در مومند اجنسى حمله نمودند، که درنتيجۀ ان 24 نظامی پاکستان کشته و 13 تن ديگر زخم شدند.

پاکستان در واکنش نسبت به اين رويداد در کنفرانس دوم بن در باره افغانستان شرکت نکرد و اکمالات از خاک اين کشور را به نيروهاى خارجى مستقر در افغانستان متوقف نموده و به همين ترتيب، خروج سربازان امريکايی را از پايگاه هوايى به نام شمسى در ايالت بلوچستان در مدت 15 روز مطالبه نمود.

قرار اطلاعات واصله، پاکستان خروج سربازان خود را از مراکز هماهنگى که توسط افغانستان، پاکستان و نيروهاى بین المللی مساعدت به امنیت در افغانستان (ISAF) در سرحد مشترک ايجاد گرديده بودند، اغاز نموده اند.

اين مراکز در مناطق سرحدى افغانستان و پاکستان در تورخم ، چمن ، باجوړ و وزيرستان موقعيت دارند.

جان کربى سخنگوى وزارت دفاع امريکا شب چهارشنبه در يک نشست خبرى در واشنگتن گفت  که با خروج سربازان پاکستانی از مراکز هماهنگى وقایع شبه مومند اجنسى تکرار خواهند شد .

وى افزود که اين مراکز هماهنگى به خاطری مفيد است ، که جلو واقعات مانند مومند اجنسى را ميگيرد و اگر اين مراکز هماهنگى نباشند، ممکن است که رويدادهاى ديگرى نيز واقع شود.

جان کربى ميگويد که خروج ماموران پاکستانى از طرف انکشور از اين مراکز بر عملياتى که صورت ميگيرد، تاثير منفى خواهد داشت .

به گفته موصوف، پاکستان در اين مراکز صرف يک افسر خود را باقى مانده و ديگران رفته اند. اما امريکا ميخواهد ، تا پاکستان تمام ماموران خود را دوباره در انها مستقر نمايد.

اگر چه پاکستان تا حال در اين مورد موقف رسمى خود را اعلام نداشته، اما  يک منبع پاکستانى گفته است ، که ماموران خود را از اين مراکز به خاطر مشوره خواسته اند.

منابع پاکستانى گفته اند که ISAF هنگام حمله بر مومند اجنسى به انها معلومات نادرست داده و اين کار را قصداً انجام داده اند. اما امريکا ميگويد که اين حمله قصدى نبوده و در مورد ان تحقيقات اغاز نموده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار