افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 7 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

مسموم شدن ده ها دانش آموز دختر در بامیان

مسوولان ریاست معارف ولایت بامیان می گویند که ده ها تن از دانش آموزان مکتب دخترانه “شیرین هزاره” در مرکز این ولایت، به دلیل تنفس یک نوع گاز، مسموم شده اند.
غلام حسین شریفی معاون ریاست معارف بامیان به خبرگزاری بخدی گفت:” از حوالی ساعت چهار پس از چاشت روز گذشته تاکنون 31 تن از دانش آموزان لیسه شیرین هزاره به اثر تنفس یک نوع گاز، مسموم شده اند.”

حوا جعفری سرمعلم لیسه شیرین هزاره نیز با تایید این خبر به خبرگزاری بخدی گفت، دانش آموزانی که مسموم شده اند، دچار ضعف و بیهوشی شده و برای تداوی به مراکز صحی انتقال داده شده اند.
داکتر بابر مسوول بخش اطفال شفاخانه مرکزی بامیان به خبرگزاری بخدی گفت که این دانش آموزان به دلیل، تنفس یک نوع گاز دچار مشکلات صحی شده اند. او افزود:” دانش آموزانی که به این مرض مبتلا شده اند دچار اشک ریزی، سوزش و خارش چشم ها و صورت می شوند و این مشکلات، سر دردی و ضعف شدید بدن را نیز به دنبال دارد.”
تا هنوز نوعیت گازی که منجر به مسمومیت ده ها دانش آموز در بامیان شده، تشخیص داده نشده است.
این در حالیست که به گفته شماری از دانش آموزان لیسه دخترانه مرکز بامیان، چند روز پیش نیز دو دانش آموز  این مکتب به صورت ناگهانی دچار ضعف بدنی و بیهوشی شده اند.
سال گذشته خورشیدی (1390) نیز با شروع سال تعلیمی، ده ها تن از دانش آموزان سه مکتب دخترانه در ولسوالی های ورس، یکاولنگ و پنجاب بامیان به مرض مشابهی متبلا شده بودند.

خبرگزاری بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار